VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PAVLÍNA ROZTOČILOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nové přednádraží se zaplní lidmi

Pardubice – V úterý v 10 hodin bude slavnostně otevřeno nové přednádraží.

Muzeum připravilo pro New York výstavu o původu dolaru

Pardubice/New York – Od českého tolaru k americkému dolaru. Tak se jmenuje výstava, kterou připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích a k vidění bude v Českém domě v New Yorku. Manhattan tak může ocenit pardubické sbírky a připomenout si vznik ikonického slova dolar.

Rybářská síť Josefa Drobílka, která zaujala i porotu, začne fungovat každým dnem

Pardubický kraj – Vítězem regionálního kola soutěže T-Mobile Rozjezdy, která vyhledává a podporuje zajímavé podnikatelské záměry, se v Pardubickém kraji stal Josef Drobílek z Chocně a jeho neotřelý projekt Rybářský portál.

Pardubice jsou ve finále soutěže Stavba z vlnité lepenky

Pardubice – Pardubická studentka střední průmyslové školy Zuzana Soukupová postoupila do finále celostátní soutěže Stavby z vlnité lepenky, které se uskuteční příští týden v brněnském Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea.

Pasažéry teď ze zastávek sledují osobnosti

Holice – Během čekání na autobus se teď mohou cestující v Holicích seznámit s životními příběhy významných rodáků. Portréty deseti osobností zdobí pět zastávek a Holičtí pátrají po dalších slavných lidech spojených s městem.

Kontroverzní Dům hudby se změní. Čeká ho další modernizace

Pardubice – V osmdesátých letech to bývalo sídlo komunistů, po revoluci se z jejich paláce stal Dům hudby – sídlo filharmonie, konzervatoře a dalších institucí. První rekonstrukce v roce 2004 zajistila hlavnímu sálu akustické poměry srovnatelné s pražským Rudolfinem a také ojedinělé koncertní varhany, na další zásadní úpravy však nezbyly peníze.

Muzeum koupí přilbu z počátků slavného závodu

Pardubice - Trofej ze čtvrtého ročníku plochodrážního závodu Zlatá přilba, který se jel v roce 1932, získá do svých sbírek Východočeské muzeum Pardubice. Zaplatí za ni 250 tisíc korun.

Žákovský mistr v chemii porazil čtrnáct tisíc konkurentů

Pardubice – Pátý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, který hostila Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, zná svého vítěze.

Podlaha terminálu spolkla 600 kubíků betonu

Pardubice - Osmnáct hodin trvalo vylití nosné podlahy nového letištního terminálu v Pardubicích. Betonárka v Chrudimi musela kvůli tomu vychrlit celkem 600 metrů krychlových betonu.

Gurmánský festival láká i na vstupenky s oroseným dárkem

Pardubice – Gurmánský festival se koná již tento víkend na pardubickém závodišti. Pro návštěvníky je připraveno dobré jídlo a pití, klasická i netradiční gastronomie, zahraniční speciality, živé show šéfkuchařů a další bohatý program.

Diváci vyberou dostihovou barvu. Jaká přijde po červené?

Pardubice – S první letošní kvalifikací na 127. Velkou pardubickou se začalo pardubické závodiště nečekaně „vybarvovat". Návštěvníci dostihového mítinku totiž přijali výzvu pořadatelů, kteří se inspirovali v zahraničí, a přišli v červeném oblečení.

Školy shání další babičky a dědečky. Nedostává se jich

Pardubice – Eliška Lokajíčková z Pardubic je již v důchodu, ale téměř každý všední den dochází do Mateřské školy Závodu míru, kde vypomáhá jako dobrovolnice. Povídá si s dětmi, obléká je, tráví s nimi čas venku. Děti jí říkají paní učitelko, nebo prostě jen Eliško.

Odborníci hovoří o německé reformaci

Pardubice/Kutná Hora – Včera pokračovala konference Evropská reformace v Čechách, kterou spolupořádá Fakulta filozofická Univerzity Pardubice. Za její dějiště bylo vybráno město Kutná Hora, kam se také sjela více než stovka odborníků ze sedmi zemí. 

Výstava modelů nabídne i zmenšeniny reálných staveb

Přelouč – Výstavu Co se vešlo do vitrínky, která představuje výtvory z LEGO kostiček, můžete zhlédnout ve výstavním sále přeloučského kulturního a informačního centra na Masarykově náměstí v čp. 26. 

Pernštejn(l)ove podruhé na pardubickém zámku

Pardubice – Zajímavý program připravil na léto Zámek Pardubice. Nádvoří, rondel i sály budou patřit divadlu.

Mladí lidé se do zemědělství nehrnou. I kvůli nízkým platům

Pardubicko – Do zemědělsky zaměřených středních odborných škol a učilišť se v uplynulých třech letech investovalo 150 milionů korun. Přesto je zájem o tyto obory u žáků malý.

Bosch Fresh festival aneb Ochutnej svět na pardubickém závodišti

Pardubice – Pardubické závodiště se připravuje na Bosch Fresh Festival s podtitulem Ochutnej svět, který se zde uskuteční 17. a 18. června. Bude připraveno hned několik pódií, na nichž se vystřídají taková kuchařská esa, jakými jsou Zdeněk Pohlreich, Oldřich Sahajdák, Petr Stupka, Radek David a další, se svými živými show.

Děti od tří let si zaběhnou malou Velkou pardubickou

Pardubice – Už zítra (v sobotu) se na pardubickém závodišti poběží Pohár předsedy Poslanecké sněmovny, pro děti je ale připraven jiný program. Dostihový spolek totiž vyhlašuje oficiální závod Dětská Velká pardubická pro děti od tří let.

Správa železniční dopravní cesty pozastavila přípravu ostřešanské spojky

Pardubice – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) pozastavila zpracování záměru projektu a dokumentace pro územní rozhodnutí takzvané ostřešanské spojky. Zareagovala tak na odpor obcí proti výstavbě této plánované železniční trati mezi Pardubicemi a Chrudimí.

Čerstvě pasovaní čtenáři si smlsnou na Lapáliích v Lampálii

Pardubice – Přes dvě stě prvňáčků bude v červnu pasováno na čtenáře. Prvním z nich se této cti dostalo včera. Ceremoniál se uskutečnil v Krajské knihovně v Pardubicích za přítomnosti krále Vendelína VIII. 

Porotci vyberou nejlepší chléb

Pardubice – Ve čtvrtek se v centru Ideon uskuteční Dny chleba a národní soutěž Chléb roku 2017. Zároveň se koná od 10 do 16 hodin výstava dodavatelů pekárenského oboru. Zahajovací ceremoniál, spojený s aktem svěcení chleba, se uskuteční v 11 hodin.

Handicapované děti se utkají v běhu, skoku, hodu a štafetě

Pardubice – Handicapovaní dětští sportovci míří na Školní atletický parapohár. Jeho v pořadí devátý ročník se koná dnes od 9.30 hodin na pardubickém Městském atletickém stadionu na Dukle a spolupořádají ho spolek Atletika Bez Bariér Pardubice a škola SVÍTÁNÍ. 

Špičkoví architekti posoudí, co pardubický zámek potřebuje

Pardubice – Poradní tým architektů zvučných jmen, jehož cílem je usměrňovat rozvoj areálu pardubického zámku, má za sebou první schůzku. Tým tvoří význačné osobnosti architektonické scény u nás – Ladislav Lábus, Josef Pleskot a Petr Všetečka.

Sendvičová generace: Přibývá žen vtlačených mezi péči o rodiče a děti

Pardubice – Jak bez technických pomůcek dostat téměř nemohoucího pacienta z postele na vozík, jak zavést hadičku skrz břišní stěnu do žaludku, jak mluvit s člověkem postiženým demencí a jak s umírajícím. To všechno a mnoho dalšího často potřebují znát takzvaní domácí pečující – blízcí, kteří se o své nesoběstačné seniory a nemocné starají v domácím prostředí, přestože zpravidla nemají žádné zdravotnické vzdělání ani zkušenosti.

Harfa a zpěv: Na zámku zazní slavné písně z muzikálů

Pardubice – Notoricky známým muzikálovým melodiím občas prospěje, předělá-li je někdo do nečekaných a neotřelých aranží. 

Ženou regionu je novinářka, která dokumentuje válku v Sýrii

Pardubice – Pátečnímu předání ocenění Žena regionu dominovalo téma lidských práv. První místo v Pardubickém kraji získala novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová z Poličky, druhé obsadila její spolupracovnice, taktéž novinářka, Lenka Klicperová, původem z Pardubic. Společně napsaly knihy Islámskému státu na dostřel I a II, které zachycují příběhy lidí ve válečných oblastech na severu Sýrie. Také založily sbírku SOS Kobaní, díky níž už se podařilo získat na obnovu válkou zničeného syrského města Kobaní jeden milion korun.

Když rodina nefunguje, zázemí těhotným poskytne azylový dům

Pardubický kraj – Do azylového domu pro těhotné ženy přišla slečna Markéta nešťastná, zmatená a na začátku gravidity, která v ní spíše než šťastné pocity vzbuzovala strach.

Ve škole SVÍTÁNÍ hořelo. Naštěstí jen jako

Pardubice - Pravděpodobně elektrický zkrat způsobil vzplanutí barevné tiskárny a následný požár, po němž se musela evakuovat zhruba stovka žáků, klientů, pedagogů a zaměstnanců tohoto zařízení, které pečuje o děti a mladé lidi s různým zdravotním postižením.

Zákon jim připomněl, že jsou závislí a nemoderní

Pardubice – „Mezi mými klienty je řada těch, pro které byl nový tzv. protikuřácký zákon impulsem k zamyšlení se nad svou závislostí," uvedla Johana Hušková z Centra léčby závislosti na tabáku při plicním oddělení Pardubické nemocnice.

Budoucnost pěti krajských nemocnic: posílení ambulancí a vznik stacionářů

Pardubický kraj – Sto osmdesát stránek má dokument, který nastiňuje budoucnost pěti nemocnic Pardubického kraje. Zkrácená verze programu, na němž spolupracovalo přes sto padesát zdravotníků a členů managementu nemocnic, má být nejpozději do konce tohoto týdne zveřejněna na webu a. s. Nemocnice Pardubického kraje, aby se s výhledem mohli seznámit i pacienti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies