VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči jsou proti inkvizici

PARDUBICE - Poměrně teplý duben ukazoval, že každoroční varování hasičů si naši spoluobčané neberou k srdci. Podle statistik totiž hasiči Pardubického kraje zaznamenali nárůst požárů lesů a porostů, ale také kontejnerů či odpadkových košů. „Společným jmenovatelem u těchto požárů je ve většině případů nedbalost občanů. Jen za měsíc duben likvidovali hasiči 57 požárů v přírodním prostředí,“ řekla našemu Deníku mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Pardubického kraje Vendula Horáková.

30.4.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Neustále největší podíl příčin vzniku požárů je od kouření, kde i odhozená zápalka či nedopalek cigarety je dostatečným zdrojem pro zapálení suché trávy nebo hrabanky v lese. „Dalšími významnými příčinami jsou vypalování trávy, pálení odpadu rostlinného charakteru a zapalování ohňů v přírodě. Vypalování porostu je však zakázáno zákonem o požární ochraně,“ dodala Vendula Horáková.

Pálení odpadu a zapalování ohňů ve volné přírodě je v době zvýšeného sucha, jaké panuje nyní, poměrně rizikovou aktivitou a lze je provádět pouze tam, kde nemůže dojít ke vzniku a následnému šíření požáru. To by si měli uvědomit lidé, kteří se dnes chystají pálit čarodějnice. „Místo pro rozdělání musí být izolováno od hořlavých látek a vzdálené by mělo být nejméně padesát metrů od okraje lesních pozemků. Ještě před samotným zapálením hranice je potřeba posoudit aktuální povětrnostní situaci. Po celou dobu pálení vatry musí být zajištěn dozor dospělé osoby, která by v případě potřeby zasáhla a případně oheň uhasila,“ radí všem, kteří se dnes chystají na pálení čarodějnic, Vendula Horáková. Jedním dechem však dodává: „Z důvodu varování Českého hydrometeorologického ústavu nedoporučují hasiči Pardubického kraje zapalovat v souvislosti se svátkem čarodějnic jakékoliv ohně v přírodním prostředí,“ varuje mluvčí pardubických hasičů.

30.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení