VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diskuse: Pardubice se změnily v největší válečný špitál. Měly smůlu...

Pardubice se změnily v největší válečný špitál. Měly smůlu...

Pardubice - Stavba válečné nemocnice změnila ráz Pardubic. Před stoletím vyrostla na jihozápadní části, kde dnes stojí sídliště Dukla.


Diskutovat mohou pouze přihlášení uživatelé

Přihlásit se

DISKUSE OBSAHUJE 3 PŘÍSPĚVKŮ

Máme detaily
Nezaregistrový uživatel 27.3.2015 reagovat
Podrobnosti k této problematice jsou uvedeny v jednom ze sešitů Klubu přátel Pardubicka (č.17 - 2001) a je zde i podrobněji popsána účast Alice Masarykové v srpnu a září 1915.
O pozůstatcích
Jirka Klicpera (26187) 6.5.2016 reagovat
Když válka skončila, baráky připadly městu a některé z nich dostali Sokolové (Pardubice II), skauti a z části byla kasárna až do roku 1927, kdy byla postavena Masarykova kasárna na Zborovském náměstí . Byl tam dslokován železniční pluk a z Karantény také vedla úzkokolejná železnice přes Hůrka až pod Kunětickou horu. Dodnes je pozůstatkem název ulice Na drážce. Vojáci jezdili drážkou cvičit pod Kunětickou horu. Bývalý vstupní objekt sloužil pak jako kino Mír a tělocvična Sokola, později TJ Lokomotiva.
O pozůstatcích II
Jirka Klicpera (26187) 6.5.2016 reagovat
Kino a tělocvična byly v místě dnešní hvězdárny do konce 60. let, ale ještě mezi tím za druhé války sloužily wermachtu jako lazaret a kasárna.Několik dřevěných baráků bylo v místě ještě nedávno, před lety v nich sídlil komunál a něco připadlo TJ Rudá Hvězda vedle haly.TJ Lokomotivu pak město vystěhovalo do hospody Na kopečku, kterou si pak musela TJ zakoupit od restituentů.Dobrá akce Města sportu a jeho zastupitelstva,které pak převzalo další objekt Loko, sál bývalé vodárny "u bobra",který nechalo zpustnout

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies