„Votroci" to zvládli, po roce se vrátili do první fotbalové ligy! Postupový gól zařídil bosenský hrdina Emir Halilovič v 78. minutě utkání. Společně s Hradcem si od příští sezony elitní tuzemskou soutěž zahrají i České Budějovice, které vyřídily Táborsko (6:0).

Pardubice regionálního rivala dlouho držely v napětí, ale ve druhém poločase pod stupňujícím se tlakem vyrobily několik hrubých chyb a nakonec zaslouženě prohrály.

Rozhodčí Bílek naposledy pískne do píšťalky, euforie „votroků" propuká na plné obrátky. Do šílejícího klubka hráčů se řítí i trenér Luboš Prokopec. Směrem k pardubické střídačce ukazuje vztyčený prostředníček.

„Byl to strašně těžký zápas, plný emocí, proto to gesto. Strašně mě to mrzí. Moc se omlouvám. Chybami se člověk učí. Už se mně to nikdy nestane," chlapsky přiznal hradecký kouč.

Na vlně nadšení se vznášel
i generální ředitel „votroků" Richard Jukl. I když…

„Ani když jsem hrál fotbal, tak to nebyly takové nervy. Poslední dva měsíce byly hrozné, strašně vyčerpávající. Ale jsem strašně šťastný. Hlavně jsem rád za Luboše Prokopce. Takový úspěch si za tvrdou práci zasloužil."

Ale k samotnému zápasu.
V první půli  to byli domácí, kteří kousali. Před hostující brankou se děly velké věci. Nejprve se po centru z levé strany objevil ve výhodné pozici ve vápně Dostálek, ale volej poslal do nebes.

Ve 12. minutě, po chybě ve středu hřiště, vypálil tvrdě po zemi Fikejz, Koubek střelu neschoval do náruče, ale nemotorně ji vyrazil před sebe, u „mrtvého" balonu byl nejblíže habán Klátil, ale atakovaný Rolkem nedokázal velkou šanci proměnit.

Po přestávce vtrhli Hradečtí na trávník, jak hladová šelma lovící krvácející kořist. Vše odstartovala rána Kuliče zpoza vápna, kterou fantastickým zákrokem vytlačil mimo tyče Frydrych. Po následném rohovém kopu udělal zmatek ve vápně čahoun Rolko, v pádu se opřel do balonu Plašil, ale trefil jen tyč…

Z ojedinělé akce ovšem málem udeřilo na druhé straně. Řezníček si výborně zpracoval míč, z otočky vypálil, a také Koubek předvedl zákrok hodný čaroděje Čáryfuka.

Hradec byl prakticky neustále nastěhovaný na polovině Pardubic, z voleje pálil aktivní Kulič, ale Frydrych držel.

Ale jen do 78. minuty. V době vrcholícího tlaku „votroků" si Halilovič před šestnáctkou povodil stahovačkou Přibyla a nádhernou ranou k pravé tyči rozpoutal euforii mezi hradeckými fanoušky.

„Jsem úplně mimo. Strašně šťastný. Vůbec nevím, co se bude dít. Jaké budou oslavy. Ale vím, že ten gól byl docela snadný. Zasekl jsem si míč a v pohodě se trefil k tyči," usmíval se Halilovič zachumlaný do bosenské vlajky.

A Pardubice? „Byl to výkon na hranici našich možností," utrousil kouč Jiří Krejčí.

FK Pardubice - FC Hradec Králové 0:1

Fakta – branka: 78. Halilovič. Rozhodčí: Bílek – Blažek, Filípek. ŽK: 5:4 (Klátil,
Dostálek, Kudrna, Vencl, Jeřábek – Kulič, Čermák, Koubek, Dvořák). Diváci: 2500 (vyprodáno). Poločas: 0:0.
FK Pardubice: Frydrych 8 – Přibyl 4 (79. Pospíšil), Jeřábek 7 , Vencl 6, Šejvl 5 – Fusek 6, Kudrna 5, Řezníček 6 (60. Němeček), Dostálek 5 – Klátil 6, Fikejz 6 (81. Kim).
FC Hradec Králové: Koubek 6 – Holeš 6, Rolko 9, Plašil 8, Poděbradský 7 – Hable 6 – Malinský 6 (62. Zelený), Halilovič 8 (81. Križko), Kulič 9, Shejbal 6 (71. Čermák) – P. Dvořák 6.

Hvězda zápasu

Emir Halilovič, záložník
Hradce Králové: V prvním poločase byl zralý na vystřídání a pořádnou spršku nadávek od hlavního kouče. Na hřišti se ploužil. Když měl bránit, poflakoval se kus od prostoru, kde bylo jeho místo, když měl útočit, vyklusával daleko za hrou.
Ale po poločase?
Neskutečná paráda. Jeho kličky a stahovačky na hřišti vládly. Navíc když to vypadalo, že by se Hradec mohl protrápit k nepostupové remíze, vzal to na sebe. Stahovačka na vápně, rána a gól. To on zařídil Hradci Králové první ligu, bodovala jeho chladnokrevnost a sebevědomí.

Moment zápasu

Ďábelský úvod druhé půle, který nastartoval Hradec: V prvním poločase Hradec nebezpečný nebyl, ale v prvních pěti minutách druhé půlky jako kdyby zapnul turbo.
Marek Kulič vypálil a nebýt skvělého zákroku brankáře Luďka Frydrycha, slavil Hradec gól. Závar však pokračoval a Marek Plašil následně nastřelil v pádu tyč.
Pardubičtí v tu chvíli ani nevěděli, jak se jmenují, a jen točili hlavami, jak s nimi hosté motali. Gólem tahle část utkání sice neskončila, ale Hradec nastartovala, psychicky nakopla. Pardubicím ukázal, že má pořádně ostré zuby, které nakonec kously.

Výsledky a pořadí

Fotbalová národní liga – 30. kolo: Pardubice – Hradec Králové 0:1 (0:0), Táborsko – České Budějovice 0:6 (0:3), Bohemians Praha – Frýdek-Místek 7:1 (3:1), Karviná – Varnsdorf 1:2 (0:2), Třinec – Žižkov 1:0 (1:0), Vlašim – Most 0:4 (0:3),
Vltavín – Ústí n. L. 0:0, Zlín – Sokolov 5:0 (1:0).