VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přemýšleli o Štajnerovi, ale smlouva? Nesmysl

Pardubice - „Kluci musejí vědět, že to tady nemají zadarmo," říká ke třicetičlennému kádru sportovní manažer Pardubic Vít Zavřel. Osa by měla zůstat

28.6.2014
SDÍLEJ:

Sportovní manažer Vít Zavřel Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Do přípravy naskočilo osm nových hráčů, šest ze Sparty a z ní dorazil ještě hlavní trenér Martin Hašek. Pardubický fotbal navázal úzký vztah s nejúspěšnějším českým klubem v historii. „Pro nás má spolupráce ekonomický i sportovní význam," říká sportovní ředitel pardubického klubu VÍT ZAVŘEL.

Sparta dodala talentované mládí a sama se podílí na platech hráčů. Takový obchod odmítnout asi ani nešel.

Stavíte úplně jiný tým. Není to risk?
Nemyslím si, že by byl tým úplně jiný, je tady několik hráčů na zkoušku a z dorostu přišel Špidla (Tomáš Špidlen). Za čtrnáct dní tady z devíti nových lidí budou třeba jenom čtyři. Jiné je to pouze v tom, že máme na začátku přípravy větší počet hráčů, takže i větší možnost výběru.

Loňská osa týmu tedy zůstane pohromadě?
Ano, z 22 hráčů, co tady působili v minulé sezoně, tady zhruba nějakých 18 zůstane. Změny jsou, že s trenérem Martinem Haškem máme rozšířený realizační tým a v hráčském kádru vznikla větší konkurence. Nevidím to tak, že bychom měli úplně jiný tým, to určitě ne. Každý půl rok byli 
u nás čtyři hráči na hostování, teď třeba šest, ale tři by měli chodit hrát na farmu .

Pardubice ale nikdy tolik hráčů na zkoušku před sezonou neměly. Nebáli jste se, že 30 lidí může 
v kabině udělat dusnější klima?
Hrajeme druhou ligu, profesionální soutěž a věci jako zkoušení nových hráčů k ní prostě patří. Je jedno, jestli je to v podnikání, nebo ve sportu, ale konkurence je prospěšná vždy. Kluci musejí vědět, že to tady nemají zadarmo. Když se dostali do druholigového týmu a pořád jsou nějakým patnáctým šestnáctým hráčem, nemají místo garantované na deset let. Druhou ligu si musí každý zasloužit. Za poslední roky platilo, že jeden dva hráči si místo v kádru nevybojovali, ale byli tady, protože jsme takto početný kádr potřebovali, tak jsme je z B mužstva přeřadili. Teď chceme, aby konkurence byla větší. Naskytla se možnost a využili jsme ji.

Je to i krok od rodinného klubu, ve kterém jsou všichni kamarádi, k profesionálnímu?
Bavili jsme se o tom, že bychom chtěli zvýšit konkurenci a potkalo se víc faktorů najednou. Přišla možnost mít farmu ve třetiligové Čáslavi, která od nás původně chtěla šest až sedm hráčů, což bychom z vlastních zdrojů nebyli schopni pro třetiligovou úroveň splnit. Do toho rušila Sparta B tým a všechno do sebe zapadlo.

Zájem spolupracovat se Spartou asi neměly jenom Pardubice. Bylo složité dohodu vyladit?
Sparta měla více nabídek, ale s panem Hřebíkem jsme si řekli vzájemné možnosti a také pro mě byla velká výhoda, že se znám od dětství s Martinem Haškem. Pro Spartu pak Pardubice jsou zajímavé, že jsme druholigový tým s třetiligovou farmou a béčkem v divizi. Navíc to není do Prahy daleko.

Bude se Sparta finančně podílet na platu svých hráčů?
Ano, bude. Pro nás má spolupráce ekonomický i sportovní význam. Našim přáním je, aby tenhle vztah fungoval dlouhodobě.

Do startu sezony by mohl ještě někdo nový přijít, nebo tahle možnost padá?
Ještě byla v jednání nějaká zkouška, pořád přemýšlíme, jestli neposílit útok. Ale uvidíme. Úplně uzavřené nic ještě není.

Na jaře Pardubicím scházel zkušený fotbalista, kterého má Hradec Králové třeba v Marku Kuličovi. Nepřemýšleli jste, že byste spíš než mladíky na zkoušku přivedli hotového hráče?
Přemýšleli. Když jsem ale zjišťoval, kdo bere jaké platy a co je takovým hráčům nabízeno v zahraničních nižších soutěžích, rychle mi došlo, že je taková věc nereálná. Pardubice posílí prvoligový hráč asi až ve chvíli, co se tam napevno dostane nějaký náš odchovanec a pak se bude vracet domů. Jinak kluci do druhé ligy nechodí. Radši si jdou hrát čtvrtou nejvyšší soutěž v zahraničí, kde trénují dvakrát týdně a berou třikrát takové peníze.

Jiří Štajner končil v Mladé Boleslavi, ani jste ho nezkoušeli oslovit?

Přiznávám, že na něj jsem se informoval nejvíc a měl ho 
v hlavě. Ale to byl takový nesmysl, co měl ve smlouvě v Boleslavi, že jsme to hned zavrhli. Špičkový hráč a vynikající do ofenzivy, lákadlo pro diváky, to všechno jsme věděli. Ale bylo to nereálné.

Lákadlem pro diváky by mohl být i nový trenér Martin Hašek. Bylo hodně těžké říct Jiřímu Krejčímu, že od nové sezony může být jen asistentem?

Samozřejmě, Jirku mám strašně rád a známe se hodně dlouho. Neřešil jsem to jenom já, ale celé představenstvo. Na druhou stranu je potřeba říct, že Jirka Krejčí nemá profi licenci a v obou druholigových sezonách tady s ní někdo do trenérské trojice působil, ať už Jaroslav Míchal, nebo Zbyněk Dujsík. Martin Hašek ji má a zapojí se mnohem víc než jeho předchůdci.

Jak Jiří Krejčí změnu vzal?
Bavili jsme se spolu, jak vnímáme jeho další působení 
v klubu. Rádi bychom ho tady měli dlouhodobě, je to odborník, kterého si vážíme. S příchodem Martina Haška se tlak od vedení, médií a veřejnosti teď rozprostře na víc lidí. Vidím v tom obrovskou výhodu, že Jirka Krejčí je nyní schopen se připravit na přijímací zkoušky na profi licenci a může třeba rok odstudovat za působení Martina Haška. Nedovedu si představit, že bychom se dostali znovu do složité situace jako na jaře a trenér se do toho musel ještě třeba chystat na přijímací zkoušky. To by asi nešlo. Trenéra Krejčího tady chceme mít dlouhodobě a k tomu profi licenci potřebuje.

Budou s Martinem Haškem a hráči ze Sparty teď ambice týmu vyšší, než aby se pohyboval někde kolem desátého místa?
Posílili jsme tým o hodně talentované kluky, hotoví hráči ale nepřišli, takže ambice nemůžeme mít výrazně jiné než před rokem. Udržet tenhle kádr třeba dva roky, tak pak můžeme říct: pojďme hrát do čtvrtého místa.

Jak to vypadá s druhým brankářem za Luďkem Frydrychem? Avizovali jste, že se vrátí Martin Shejbal, ale prý tahle varianta zase padá a mluví se o Jakubu Kotěrovi ze Sparty…
Je to v jednání. Zatím platí, že Martin bude dvojkou, ale může se stát, že to bude jinak. Martin je připraven na obě varianty. Není to tak, že bychom ho odstřelili. Vím, že by byl skvělou dvojkou, ale je limitovaný věkem a zdravím, že nemůže trénovat čtyřikrát týdně.

Autor: Pavel Ryšavý

28.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Do Pardubic míří světová plochodrážní esa, pojede i domácí jezdec Milík

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ Prodloužená v Pardubicích

Pardubice - Ve středu 20. září přinese Pardubický deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Měl chuť je roztrhnout, jak hada

Pardubice - Pardubičky po trapasu. Pilař nařkl hráče ze znevážení klubu. I tak se dají stručně shrnout ohlasy z fotbalového víkendu.

Jeden šmejd do vazby, policie ale stíhá celou skupinu těchto hyen

Pardubice - Podle policistů si tito "podomní obchodníci" z některých seniorů udělali doslova finanční ústav.

Další Hovory o Pardubicku ukáží staré město

Pardubice – První poprázdninové a v pořadí už 279. Hovory o Pardubicku zítra nabídnou sérii několika filmů, ve kterých je zachycena podoba Pardubic v minulosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení