Podzimní bilance: patnáct zápasů – dvanáct výher, jedna remíza, dvě prohry – skóre 52:16 – 37 bodů. Na druhé Svitavy má Slovan sedmibodový náskok. O podzimní sezoně jsme hovořili s trenérem nejlepšího mužstva podzimu v krajském přeboru ROMANEM OLIVOU (na malém snímku dole).

Do nové sezony vstoupil sice Slovan domácí prohrou s Dobříkovem , ale v dalších zápasech jasně dokazoval svoji suverenitu v soutěži. První příčka v tabulce je pro trenéra jistě důvodem ke spokojenosti?

 To, že chceme hrát o přední příčky tabulky jsme netajili a jsem rád, že jsme tento záměr i potvrdili. Nepovedly se nám první dva zápasy. Prohra s Dobříkovem (2:3) byla do značné míry zapříčiněna individuálním selháním gólmana, v Moravské Třebové (1:1) jsme přišli o výhru ve třetí minutě nastaveného času. Rozjezd do sezony tedy nebyl optimální, ale v dalším průběhu jsme již ztratili body jen jednou. V Hlinsku jsme prohráli 1:2. Dvanáct výher z patnácti zápasů, to je však podle mého dobrá bilance. Navíc mě těší, že jsme soupeřům nastříleli hodně branek.

V tabulce je postavení Slovanu suverénní. Náskok sedmi bodů je velmi slibný, ale při tříbodovém systému nelze podceňovat druhé Svitavy ani třetí Hlinsko.

 Již před sezonou jsem upozorňoval, že Svitavy budou hodně silné a to se nakonec potvrdilo. Jsem moc rád, že doma jsme asi největšího soupeře porazili. Přesto tohoto soupeře považuji za našeho největšího konkurenta pro jarní odvety. Hlinsko a další celky do pátého místa již mají dost velkou ztrátu…

Zaujal vás některý ze soupeřů v krajském přeboru?

 Silný dojem na mě dělá FK Pardubice B. Disponuje řadou talentovaných hráčů, kteří jsou takticky na úrovni, na podzim bylo zřejmé, že jsou i dobře kondičně připraveni.

PODÍVEJTE SE VE FOTOGALERII, JAK SLOVAN POKOŘIL ŽAMBERK

Slovan je v tabulce první, je reálně ve hře o divizi. Projevuje se tato skutečnost v celkové atmosféře v mužstvu?

Celý hráčský kádr již v létě byl seznámen s klubovou strategií dosáhnout v soutěži prvenství a vybojovat si tak postup do divize. Kvalita našeho kádru je taková, že jiný cíl si ani dát nemůžeme.

Máme však za sebou teprve polovinu soutěže, vidíte jako trenér v týmu nějaké rezervy, které je třeba odstraňovat?

 O rezervách samozřejmě víme. Chceme na dvou postech kádr ještě posílit. V zimní přípravě sehrajeme řadu těžkých zápasů, protože potřebujeme pořádně prověřit naší defenzívu. V krajském přeboru nás soupeři pod tlak moc nedostávali. Předpokládám, že zimní příprava nám ukáže, jaké slabiny máme a na čem musíme v zimě zapracovat.

Podívejme se na individuální výkony hráčů. Brankařský post máte příchodem Hrdiny z Hradce Králové asi vyřešen?

 Před sezonou jsme měli na brankařském postu tři velmi mladé gólmany. Zkusili jsme brankáře Švába, jemuž však nevyšel úvodní zápas sezony, a protože naše cíle jsou v této sezoně vysoké, museli jsme post brankáře rychle vyřešit. Angažovali jsme Marka Hrdinu, který v uplynulé sezoně byl oporou divizního FC Hradec Králové B. Od druhého kola je stálicí v naší brance a pozitivně se to projevilo i na hře celého mančaftu. S jeho výkony jsme spokojeni.

Obranná čtveřice také neměla vážnější problémy?

 Naše obrana působila konsolidovaným dojmem, točilo se v ní asi šest hráčů, kteří vesměs podávali standardní výkony. Musíme v zadních řadách ještě zapracovat na zlepšení organizace hry, to je další úkol pro zimní přípravné období.

Jak je na tom mančaft ve středové řadě? Zpočátku se tam objevil i nováček Ondřej Ujec, který naposledy oblékal dres Převýšova, ale ten se nakonec výborně uplatnil v útoku.

 Zpočátku moc šancí nedostával, potřeboval potrénovat, což splnil perfektně. Postupně se stále častěji dostával do hry a v závěru podzimu, kdy již do mančaftu zapadl, si výborně vedl i v útoku. Prokázal svoje kvality a potvrdil, že do kádru patří.

Mužstvo Slovanu na podzim prokázalo velkou sílu v útoku.

 Ano, zvýšila se tam rotace hráčů a myslím, že to bylo ku prospěchu věci. Samozřejmě, pro některé hráče to nebylo příjemné, že občas seděli i na lavičce, ale pokud hrajeme o divizi, musíme mít širší kádr hráčů vytvářet konkurenční prostředí. Velkým přínosem pro mužstvo se ukázal útočník Kočí a protože i Jakub Kovařík a Ujec obstáli, v útoku aktuálně posilovat nemusíme. Tím spíš, že tam máme ještě další alternativy.

Často se stává, že podzimní lídr soutěže svoji pozici udrží i v jarních odvetách. Věříte tomu, že to bude i případ Slovanu?

 Na podzim jsme si vytvořili v tabulce dobrou pozici, abychom reálně mohli hrát o postup a to je teď naše klubová priorita. Pokud navážeme na podzimní výkony a celý mančaft poctivě přistoupí k zimní přípravě, tak máme šanci první místo udržet.

PODZIMNÍ ANABÁZE: Fotbalisté Slovanu Pardubice buší na divizní bránu

Pardubice – Krajský přebor je soutěží výkonnostně nevyrovnaných soupeřů. Touha vstoupit do lepší společnosti se zrodila ve Slovanu Pardubice poté, kdy se někteří borci začali před časem vracet ze živanického angažmá. Letos v létě byl stanoven jasný cíl – vyhrát krajský přebor a vybojovat divizi. Po podzimu se ukázalo, že Slovan má na postup dobře našlápnuto.

V úvodním kole sice prohrál s Dobříkovem 2:3 (L. Kopřiva, Felcman). Mužstvo nepodržel gólman Šváb a tři laciné góly Slovan potopily.

V Moravské Třebové sahal po vítězství, ale soupeř v nastaveném čase vyrovnal skóre na 1:1 – svůj první gól ve Slovanu vstřelil Kočí.

Ve třetím kole už byla na Slovanech radost – výhra 4:1 nad TJ Svitavy. Mužstvu zvedla sebevědomí. Střelecky se blýskl Moravec, autor tří branek, čtvrtý přidal Jakub Kovařík.

Ve Stolanech vyhrál Slovan 5:3, tři góly zaznamenal Sadílek, po jednom Jakub Kovařík a Kočí.

Vítězná vlna pokračovala i v Chocni – 3:0, když do černého se dvakrát trefil L. Kopřiva a jednou Jakub Kovařík.

Doma na širokém hřišti pak zdolal Slovan Srch až ve druhé půli 3:1, góly Sadílek, Kočí a L. Kopřiva. V derby došly oslabenému Srchu síly, ale držel se statečně.

V Lanškrouně svěřenci trenéra Olivy vyhráli 3:2, když o góly se rozdělili Jakub Kovařík, Kočí a Jan Kovařík.

Duel s Českou Třebovou byl rozhodnut již v první půli. Slovan vedl 3:1. Góly zaznamenali Jakub Kovařík, Kočí a Felcman.

Derby Pod Vinicí s FK Pardubice B rozhodl jediný gól v první půli a opět byl úspěšný Jakub Kovařík. Byl to jediný gól zápasu.

Doma s Poličkou se Slovan vypořádal hravě. Zvítězil 6:2 po nerozhodném poločase. Pro soupeře to však byla krutá prohra. Branky: Kočí 2, Pavlíček, Sadílek, Moravec a L. Kopřiva.

V Hlinsku ale Pardubičtí narazili. Prohráli 1:2, jediný gól zaznamenal Jakub Kovařík. Byla to druhá, ale již poslední prohra v soutěži.

Do konce podzimu pak už Slovan jen vyhrával. S Vysokým Mýtem vysoko 8:0, když střelecky zaujal Ujec se třemi góly, Moravec 2, Kočí, L. Kopřiva, Felcman.

V Holicích vyhrál favorit 2:0 a oba góly zaznamenal již v první půli. Branky Moravec a Kočí.

Doma s Letohradem B si na Slovanech také poradili. Vyhráli 3:0. Dvakrát se trefil Ujec, jednou Sadílek.

Čisté konto si gólman udržel v dalším utkání doma se Žamberkem. Výsledek 7:0. Tři góly zaznamenal L. Kopřiva, po jednom Sadílek, Jakub Kopřiva, Kočí a Ujec.

Zimní přestávka zarazila rozjetý Slovan, který ve třetí třetině podzimu na hřištích doslova exceloval.