V sobotním utkání závěrečného 30. kola skupiny C doma jen remizovali 3:3 s Letohradem, zatímco jejich konkurent v boji o záchranu Turnov zdolal na svém hřišti 2:0 Nový Bydžov a v tabulce Živanice přeskočil.

Oba celky mají shodný počet 37 bodů, ve prospěch Turnova rozhodla lepší bilance ze vzájemných zápasů. Společně se čtrnáctými Živanicemi opouštějí soutěž také poslední dva týmy tabulky Převýšov a Dobrovice, o jejichž sestupu však bylo rozhodnuto už dříve.

Turnov si vybojoval tříbodový zisk a tudíž i záchranu zásluhou tref Bárty a Hnízda. Letohrad vedl v Živanicích rychlou brankou Vaniše, ještě do poločasu však obrátili vývoj skóre Černík s Kaciáněm a tři minuty po změně stran zvýšil už na 3:1 Jedlička.

V Živanicích přetekl pohár emocí až do dna

Domácí fotbalisté měli v tomto utkání jediný cíl. Získat v domácím utkání potřebné tři body a zachránit tak divizní soutěž.

Sokol Živanice – OEZ Letohrad 3:3 (2:1). Branky: 11. J. Černík, 27. Kaciáň, 48. J. Jedlička – 4. Vaniš, 60. a 81. Brendl (obě z penalt).

Za tohoto stavu rozhodčí Lubomír Vídeňský neuznal domácím branku, která by pro ně znamenala vedení tříbrankovým rozdílem. V následné nervózní atmosféře bylo utkání na pět minut přerušeno a hostům se pak podařilo vstřelit dvě branky, jež znamenaly srovnání skóre.

Poprvé přesně po hodině hry a podruhé deset minut před koncem zápasu skóroval letohradský útočník Brendl a v obou případech z penalt. Minutu po jeho druhé brance na 3:3 navíc přišli domácí o vyloučeného Hrma. Diváci, jichž se sešly v Živanicích dvě stovky, takový vývoj zápasu neunesli a podle výpovědi svědků rozlícený dav hlavního arbitra inzultoval.

"Po skončení zápasu nastala na hřišti velká a nepřehledná vřava, do které se zapojili i místní svatebčané. Diváci honili všechny tři sudí i delegáta zápasu, a pokud vím, došlo poté k inzultaci hlavního rozhodčího Vídeňského, jemuž tekla krev. Rozhodčí se pak nejspíš ukryli do kabiny, ale co se dělo tam, už nevím. To nebylo místo, které by bylo v té chvíli vhodné vyhledávat. V areálu stadionu se objevila policie a my jsme naopak raději odjeli," řekl ČTK manažer letohradského oddílu Stanislav Beneš, který je zároveň místopředsedou výkonného výboru Pardubického krajského fotbalového svazu.

Domácí zaskočil vedoucí gól hostí, ale v dalším průběhu hry kombinační hrou svého soupeře přehrálvali a do poločasu skóre otočili. Nejprve Merganc vysunul do koncovky J. Černíka a ten nezaváhal, poté po centru Gorola a závaru před letohradskou brankou se střelecky prosadil Kaciáň. Po změně stran zvýšil J. Jedlička zvýšil na 3:1 a zápas měl hladký průběh. V 60. min. ale nařídil sudí problematickou penaltu, Brendl ji proměnil. Po té mohli domácí vedení navýšit. Ferčák ve výskoku s gólmanem Pěničkou hlavou poslal míč do břevna a odražený míč vrátil do sítě Mocanu. Gól však nebyl uznán. Devět minut před koncem unikal Hrmovi letohradský Semerák, ten však po kontaktu ještě před vápnem padl a sudí opět nařídil penaltu, i když přestupek se zjevně stal před velkým čtvercem. Penaltu opět proměnil Brendl, pak nastaly velké diskuse, rozčilování, emoce. Utkání se dohrálo, ale gól již žádný nepadl. Závěrečný hvizd a fakt, že remíza znamená pro Živanice sestup vyvolala nebývalou smršť emocí, sudí prošli těžkou masáží při odchodu do kabin. Letohradští hráči byli zdrceni, pro domácí to byla opět beznaděj. To, že se v divizi údajně objednávají výsledky je již veřejným tajemstvím …

Něco podobného jsem očekával, prohlásil zklamaný letohradský kouč a dodal. „Domácích je mi líto. V zápase byli lepší“ Kouč domácích Rostislav Macháček, ani nešel do kabiny a jen si povzdechl. „Byla to opět nevídaná fraška,“ nevěřil svým očím.