VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hornoředičtí hasiči stojí na stráži už 130 let

Horní Ředice - Stotřicetiletou historii mají za sebou dobrovolní hasiči v Horních Ředicích.

15.7.2009
SDÍLEJ:

Nový prapor dolnoředických hasičů posvětil farář Jiří MannlFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Když sbor v roce 1879 vznikal, byl společný pro tehdy již dvě samostatné obce – Horní a Dolní Ředice, a měl třiačtyřicet členů. Tato situace trvala až do roku 1905, kdy se sbor rozdělil a každá obec pak měla již hasiče vlastní. Dolnoředický sbor nakonec po sametové revoluci zanikl, hornoředický funguje nepřetržitě. V současné době eviduje dvaatřicet členů.

Počátkem června letošního roku oslavili hornoředičtí hasiči stotřicáté výročí založení.

Velkolepé slavnosti, jichž se zúčastnila řada sborů z blízkého i širokého okolí, se uskutečnily na fotbalovém hřišti a nabídly návštěvníkům ukázku historické i novodobé techniky. Součástí oslav bylo i posvěcení nového praporu. Je oboustranný, vyšívaný a nese znak republiky a vyobrazení svatého Floriána. „Finančně se na jeho pořízení podílel sbor, obec, ale v rámci sbírky i jednotliví členové. Vyšila jej paní Rokytenská z Černožic u Hradce Králové,“ uvedl starosta sboru Radomír Theimer.

Když dobrovolní hasiči vyrazí v obci do akce, není to mnohdy ani k požáru.
„Asi nejčastěji vyrážíme omezovat nebo likvidovat škody způsobené rozvodňováním potoka Ředička, a to zejména v období letních dešťů. Pro čerpání vody ze sklepů proto máme i speciální techniku,“ řekl velitel sboru Luboš Konvalina.
Sbor vlastní hasičský speciál Avia DVS-12 A31 a přívěsný vozík PPS - 12.

Hornoředičtí hasiči se také výrazně podílejí na dění v obci. „Pro děti pořádáme řadu akcí, doslova naší akcí je tradiční pálení čarodějnic, pořádáme vánoční výšlap na kopec Hořánka, ale pomáháme i dalším spolkům,“ uvedl Luboš Konvalina s tím, že i Horní Ředice mají své reprezentanty v požárním sportu.

Lukáš Peška

15.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení