VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Kuriozita? Honili jsme prase,' říká Jiří Janda

Staré Jesenčany - Když před šesti lety oslavovali dobrovolní hasiči ze Starých Jesenčan sedmdesáté výročí založení sboru, byla to velká sláva.

12.8.2009
SDÍLEJ:

SDH Staré JesenčanyFoto: SDH Staré Jesenčany

Závodilo se, opékalo se prasátko, hasiči vytáhli historickou stříkačku z roku 1941, uspořádali výstavu a od obce získaly znak s letopočtem 1934, kdy byl starojesenčanský sbor založen.

Dnes čítá sbor jedenačtyřicet členů, osm z nich tvoří zásahovou jednotku v čele s velitelem Martinem Jandou. Jednotky má ale jen místní působnost a je zařazena v kategorii JPO 5.

„Velmi se nám daří práce s mládeží. Protože se tradičně věnujeme požárnímu sportu, máme totiž družstvo jak mužů, tak i žen, dali jsme dohromady tři dětská družstva – přípravku, mladší a starší. V součtu je dětí šestadvacet a říkají si Jesensčanští draci,“ uvedl starosta sboru Jiří Janda a pochlubil se s výsledky.

„Přípravka je v okrsku první a v okresní soutěži třetí, což je úspěch. Ostatní děti se na okrsku umísťují do čtvrtého místa, na okrese ale až v zadní části tabulky, a konečně dospělí soutěží jen v rámci okrsku, kde se pohybují od pátého do osmého místa,“ doplnil Jiří Janda.
Technické vybavení hasičů ze Starých Jesenčan reprezentuje asi třicet let stará PPS 12. Hasičská zbrojnice skrývá historický unikát. Je jím motorová stříkačka Stratílek.

„Byla vyrobena jako válečná v roce 1941 pro Teslu Pardubice a měla khaki barvu. V roce 2000 jsme ji rozebrali, kompletně zrekonstruovali, nastříkali na červeno, pochromovali a jsme na ni náležitě pyšní. Odpracovali jsme na ní více jak tři sta hodin,“ řekl starosta Jiří Janda.

Asi žádná akce v obci se bez hasičů neobejde. Pořádají hasičský ples, maškarní, posvícenskou zábavu, mikulášskou nadílku, ale i soutěže Memoríál Bohuslava Hrachoviny pro muže, O pohár obce Staré Jesenčany pro ženy a nově i O posvícenský pohár pro děti.
Při listování v kronice jsme narazili i na velmi kuriózní zásah. „Byl to odchyt prasete, které uteklo místnímu chovateli,“ pousmál se Jiří Janda.

Lukáš Peška

12.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení