Na takové momenty by se dalo klidně sázet. Když hokejové Pardubice vedou, ještě si samy zavaří.

Nad Litvínovem si v úterním prvním kole play out vybudovaly náskok 2:0 po gólech jednoho z velkých hrdinů zápasu
JAKUBA ORSAVY (25).

Ale pak jako kdyby někdo sáhl po vypínači a zhasnul. Půl minuty před koncem dal soupeř na 2:3. „Otočili jsme to s hodně velkou dávkou štěstí," ulevil si útočník Dynama, že tentokrát se totální fiasko nekonalo.

Jeho spoluhráči srovnali dvě sekundy před koncem a on pak byl jedním ze dvou Pardubických, kdo uspěl v nájezdech. Vydřený triumf 4:3 si vychutnával, Litvínov mu před rokem, když ještě hrál za Třinec, vyfoukl titul, teď by ho rád viděl co nejníže.

Při penaltě jste si dopředu
maloval, jak Januse položíte
a puk pověsíte pod horní tyč?
Chtěl jsem dělat něco úplně jiného. Ale nakonec všechno vyšlo takhle, že jsem puk ještě stihl zvednout nahoru.

A copak jste měl v plánu?

To říkat nebudu, ještě se to někdy může hodit (usměje se). Na Litvínov nemám celkově moc dobré vzpomínky, mám mu co oplácet. Vrátím mu všechno jenom tak, že my se udržíme a oni ať třeba spadnou.

Jste typ, který když jde
na penaltu, tak si zkrátka věří, že promění?

Nějaký ten nájezd jsem už dal a s každým takovým úspěchem sebevědomí roste. Takže si docela věřím, snad to tam bude padat dál.

Na tréninku patříte v nájezdech k těm nejlepším?
Já je tam vůbec nezkouším.

Nikdy?
Ne, vím, co bych chtěl dělat a zatím to tak nějak vychází,
i když občas s klikou.

Takže lepší je kouzla vůbec
neukazovat?
Přesně (usměje se), nejezdím nájezdy ani na rozbruslení, nechávám si všechno jen pro sebe, je to tajemství.

To jste řekl i trenéru Draisaitlovi, ať nepřemýšlí a nestará se, že vás sice nikdy neviděl jen penaltu, ale máte něco v rukávu?
To ne, vůbec. Já se nehlásil, trenér mě nominoval sám.
Zápas mi trochu sedl, jenom škoda, že nemáme tři body. Měli jsme je získat.

Po vašich dvou gólech jste měli náskok, ale Litvínov vyrovnal
a pak zápas i otočil. Zhořkly v tu chvíli vstřelené branky hodně?
Tohle je fáze sezony, kdy nikdo neřeší, komu to tam napadá. Vedli jsme 2:0 a s prominutím to zase posr…

Kdyby to bylo poprvé. Co se
s Pardubicemi, podle vás, stane, že vedou a pak většinou zkolabují?
Mám pocit, že se dostaneme do vedení a začneme hrát najednou úplně jinak než předtím. A teď je otázka proč, jestli je to strach o výsledek, nebo je tam něco jiného, nevím… Každý z nás moc dobře chápe, že teď se něco takového stávat nemůže a stejně to přišlo.

Když jste inkasovali 26 sekund před koncem na 2:3, byla ve vás ještě vůbec nějaká naděje
na obrat?
Hokej se hraje 60 minut, zvládli jsme dát gól dvě sekundy před koncem, takže to je jasný důkaz, že v hokeji nemá smysl nic balit.

Kde v sobě člověk v úplném
závěru zápasu hledá po tom, čím vším si sezonou prošel, ještě morální sílu myslet ještě na případné vyrovnání?
My na lavičce jsme klukům, co šli na led, hrozně drželi palce, aby s tím ještě něco udělali a oni to zvládli to výborně.
Časy (Petr Čáslava) trefil puk skvěle, zaplaťpánbůh za to.

Nastala v tu chvíli hokejová
extáze?

(usměje se) Pro tyhle momenty hokej hrajete, jsou to krásné zážitky pro nás i pro diváky. Měli jsme hrozné štěstí, že jsme takový zápas ještě otočili.

Jen dost lidí ten třetí gól nevidělo. Už byli na cestě směr parkoviště…
Když jsme dostali gól na 2:3 půlminutu před koncem, tak jsme se asi i my, hráči, chtěli
v ten moment schovat někde
v šatně. Je to pořád dokola, skoro pokaždé dostaneme góly ve třetí třetině a prohrajeme zápas. Kolikrát jsme dvě třetiny hráli skvěle a pak přišla třetí, která byla zlá. Teď se naštěstí všechno otočilo ještě pro nás.

Najednou jste se z hluboké propasti zase vydrápali na kopec…
Jasně, dostali jsme dávku energie a chtěli jsme ten druhý bod získat.

A konečně se ve středu půjde
na trénink s veselou, co?
(usměje se) Vlezu si do vířivky a budu tam odpočívat.

Byl to příjemný nezvyk, stát snad poprvé v sezoně na straně toho, kdo zápas v posledních sekundách zachrání?
Pro Litvínov to muselo být asi něco strašného. Ale pořád máme před sebou pět zápasů. Musíme se dál soustředit jen na sebe a snažit se každý zápas vyhrát, to je teď základ.