Velká hokejová válka o zlatý poklad začala. Po první finálové bitvě k němu mají o krok blíž „pojišťováci“. Nad Kometou zvítězili 5:4 po nájezdech. Jediným úspěšným exekutorem byl Petr Koukal.

Pardubice na sebe s brněnskou Kometou narazily v play off poprvé v historii.

Jaké premiérové setkání bylo? Výživné, bohaté na střely, góly i tvrdé souboje.

A na úvod nepříliš šťastné pro brankáře Jiřího Trvaje, hvězdu letošního play off .

Jedničku Komety už ve 3. minutě střelou na lapačku propálil Radil. Brněnský gólman přitom na pokus z velké vzdálenosti viděl, nikdo mu neclonil, přesto puk svojí rukavicí jenom škrtnul. „Bylo štěstí, že bek podjel puk a dostal se ke mně. Bylo těžké to procpat. Naštěstí se to povedlo. Říkali jsme si, že má Trvaj trochu slabší lapačku, tak to tam zkoušíme,“ rozebíral úvodní finálovou trefu pardubický útočník.

Brno mělo dlouho jeden velký problém.

Byl oblečen do červeného a na zádech nesl jmenovku Růžička.

Hlavně Leoš Čermák by o soubojích s domácím brankářem mohl napsat dlouhý příběh.

Už v první třetině se před ním zjevil zcela sám, jenže i když se snažil, co to šlo, rychlými pohyby ho „nevybláznil“. „Puk se mi postavil. Gólman to dobře vykryl betonem. Kdybych puk zvedl, byl by gól,“ pokrčil rameny brněnský centr.

Ve druhé třetině na Růžičku uháněl od modré sám, ale souboj znovu prohrál.

Čermák se dočkal ve 27. minutě.

V přesilovce prudce nahazoval puk do brankoviště, domácí bek Kočí do přihrávky smolně sáhl a tečoval ji za vlastního brankáře.

Bylo srovnáno.

Třetí dvacetiminutovka? Ve znamení bleskových brněnských odpovědí. Pardubice šly třikrát do vedení, ale Kometa dokázala pokaždé srovnat.

Pět minut před koncem zařídila trojice Radil, Benák a střílející Buchtele domácím vedením 4:3. Jenže Žižka ho smazal. Jeho nahození od červené čáry skončilo překvapivě za Růžičkou.

První finále musely rozhodnout až nájezdy. Kometě nepomohl ani specialista Hovi. Petr Koukal si ho položil a bekhendem zavěsil do prázdné brány. Růžičku nepřekonal nikdo.

Fakta, sestavy

Fakta – branky a nahrávky: 3. Radil (Kočí), 42. Rákos (Semorád), 45. Píša (Kolář I, Starý), 55. Buchtele (Benák, Radil), rozhodující nájezd Koukal – 27. Čermák (Divíšek), 44. Dlouhý (Jar. Svoboda, Čermák), 47. Erat (Žižka), 57. Žižka (Kováčik).
Rozhodčí: Hodek, Šindler – Bláha, Kostka.
Vyloučení: 7:7.