VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začíná Noc kostelů. Láká na otevřené věže, kůry či krypty

Pardubicko - V pátek večer se uskuteční Noc kostelů, která je skvělou příležitostí ke společnému setkání lidí a objevování krásy křesťanských výtvarných a architektonických pokladů.

27.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

V královéhradecké diecézi se k akci připojí přes sto třicet kostelů. Třikrát více jak vloni

Dnes večer se v celé České republice otevřou veřejnosti dveře kostelů, sborů, modliteben a dalších svatyní. Koná se totiž druhý ročník Noci kostelů, a to ve více jak devíti stovkách chrámů.

Do akce, která si za krátkou dobu existence získala v málo zbožné České republice velkou oblibu, se zapojí i kostely královéhradecké diecéze.
Podle sdělení biskupského sekretáře Vojtěcha Macka se dosud k účasti přihlásilo přes sto třicet kostelů, což je přibližně třikrát více než v loňském roce.
Ekumenický rozměr

„Noc kostelů ale není jen doménou římskokatolické církve, jež je hlavním pořadatelem, ale ochotně se k ní přidávají církve další. Ve východních Čechách to jsou Církev bratrská, Českobratrská církev evangelická, Církev československá husitská a Jednota bratrská,“ uvedl Vojtěch Macek. Noc kostelů tak dostává i tolik potřebný ekumenický rozměr. „Ten nás velmi těší, protože jednota je jedním z aspektů, který dává příchozím do kostelů poznat význam duchovních hodnot. Nenuceným způsobem se tak mohou účastníci přesvědčit o potřebě lidské soudržnosti, která dnešnímu světu chybí. Abychom mohli hovořit s lidmi o našem vztahu k Bohu, musíme se nejprve sjednocovat a nacházet společnou řeč mezi sebou,“ podotkl diecézní koordinátor Noci kostelů Karel Moravec.

Otevřené věže

Smyslem Noci kostelů je především přiblížit náboženství a jeho duchovní i praktický rozměr lidem, kteří svatyně nenavštěvují vůbec nebo je chápou jen jako prostor s historickými či uměleckými předměty.

Navíc se zájemci mohu podívat i na místa, která jsou běžně lidem nepřístupná.
„V řadě kostelů se návštěvníci mohou podívat na věž ke zvonům, otevřené jsou kůry, sakristie, krypty a mnohde zároveň pořádají otevřené dny na faře,“ řekl sekretář královéhradeckého biskupství Vojtěch Macek.

Na příchozí ale čeká pestrá nabídka také v podobě přednášek, meditací, koncertů či jiných uměleckých produkcí.
Svatyně se tak mají stát místem setkání a duchovního povznesení.

Noc kostelů: ochutnejte třeba mešní víno

Noc kostelů, která vypukne právě dnes večer, patří do kalendáří akcí řady farností na Pardubicku. Napříč církvemi dnes brány příchozím otevře dvanáct svatyní, z toho je dest chrámů katolických, dále modlitebna Církve bratrské a kostel Českobratrské církve evangelické.

Děkanský kostel svatého Bartoloměje v Holicích zahájí Noc kostelů úderem osmnácté hodiny mší svatou a až do půlnoci jsou připraveny komentované prohlídky, dva koncerty duchovní hudby, ze zvonice také zazní trojice zvonů. Ve stejnou hodinu začne akce také ve farním kostele svatého Marzina v Holicích. Po mši svaté přednese Svatomartinský sbor komponované pásmo barokní poezie a hudby s mariánskou tematikou Baroko pro uši a duši. V kostele bude ke shlédnutí výstava monstrancí, starých liturgických rouch, staletých misálů a dalších pokladů kostela.

Návštěvníci kůru si budou mco prohlédnout právě rekonstruované varhany a formou adopce píšťaly opravu finančně podpořit. Po setmění se návštěvníci mohou těšit na vyhlídku z věže, komentovanou prohlídku při svíčkách, ochutnávku mešního vína v sakristii. Noc zakončí zpívaný kompletář, tedy modlitba pře spaním. Na faře bude připraveno pohoštění a možnost posezení ve farní knihovně.

Vůbec poprvé se dnes Noc kostelů uskuteční v dřevěném barokním kostelíku ve Velinách. Od devatenácti hodin zazní varhanní koncert a duchovní přednáška pardubického malíře Františka Zábranského. Zahraje i kapela Víceméně a rozezní se i zvon v nedaleké dřevěné zvonici.

Církev bratrská nabízí ve své modlitebně Archa v pardubických Polabinách výstavu tvorby dětí a dospělých na téma Noc kostelů a také výstavu fotografií pardubických fotografů. Českobratrská církev evangelická pak do svého kostela láká na přednášku faráře Jiřího Doležala o křtu, čtení z Bible, varhanní koncert a zpěv Hany Medkové. Chybět nebude ani prohlídka sboru a možnost rozhovoru s duchovním.

Na Pardubicku budou dále otevřeny kostely v Dašicích, Horním Jelení, Kuněticích, Opatovicích nad Labem, Přelouči a Sezemicích. V samotném krajském městě můžete navštívit ještě kostel Bolestné Panny Marie, tzv. kostelíček. Více informaci o programu letošní Noci kostelů najdete na webových stránkách www.nockostelu.cz
Program Noci kostelů 27. května 2011 - Pardubicko

Dašice

kostel Narození Panny Marie

Holice

kostel sv. Martina

Horní Jelení

kostel Nejsvětější Trojice

Kunětice

kostel sv. Bartoloměje

Opatovice nad Labem

kostel sv. Vavřince

Pardubice

Polabiny, Archa - modlitebna Církve bratrské

kostel Bolestné Panny Marie - kostelíček

kostel Českobratrské církve evangelické

kostel sv. Bartoloměje

Přelouč

kostel sv. Jakuba

Sezemice

kostel Nejsvětější Trojice

Veliny

kostel sv. Mikuláše

Lukáš Peška

27.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení