VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Balada pro banditu jako velkolepá podívaná s efekty

Pardubice - Nová inscenace Michaela Taranta má zajímavou výpravu i zdařilé hudební aranžmá

18.6.2013
SDÍLEJ:

Balada pro banditu na Kunětické hořeFoto: VČD Pardubice

Jako velký spektákl pojalo Východočeské divadlo Pardubice poslední premiéru divadelní sezony. Na Kunětické hoře uvedlo v režii Michaela Taranta známý český muzikál Balada pro banditu. Z podhradí dominanty Pardubicka se tak stala ukrajinská Koločava.
Milan Uhde a Miloš Štědroň napsali Baladu pro banditu v 70. letech minulého století pro brněnské Divadlo na provázku, o pár let později byl natočen i známý film, ve kterém hráli třeba Miroslav Donutil nebo Iva Bittová. V příběhu z období počátku první republiky tehdy rezonovalo především téma svobody. Oblíbenost si ale muzikál udržel i po roce 1989 a jeviště českých divadel se vrací s železnou pravidelností.

Bouřlivé časy

Balada pro banditu vychází ze známé novely Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Těžištěm muzikálu je milostný vztah nepolapitelného Nikoly a jeho milé Eržiky. Na pozadí tohoto příběhu je ztvárněn i kolorit vesnice na Podkarpatské Rusi v bouřlivých časech, kdy uherské pány střídají českoslovenští četníci.

Režisér Michael Tarant zvolil pro plenérovou inscenaci velkooperní aranžmá, takže se na scéně neustále pohybuje velké množství postav.
Divák si na toto pojetí musí chvíli zvykat, takže hlavně v prvních minutách nebude člověk, který příběh Nikoly Šuhaje nezná, vědět, která bije.
Postupně se naštěstí situace zpřehlední, i když kvůli mikroportům musí divák vždy chvíli pátrat, na kterém místě rozsáhlého hracího prostoru se právě odehrává děj.
Rustikální výprava Tomáše Moravce přesně zapadá na rondel pod Kunětickou horou a stává se přirozenou součástí prostředí. Doplňuje ji velké množství ohňů, atmosféru se daří Tarantovi vykreslit skutečně věrohodně. Vynikající je také hudební aranžmá, jehož autorem je šéfdirigent Komorní filharmonie Pardubice Marko Ivanović.

V původní brněnské verzi měly písně country nádech, v Pardubicích je ale upravili více folklorně. Muzikanti (folklorní hudební skupina Trdlo) pracují s názvuky ukrajinské, slovenské či rumunské lidové hudby.

Sehraný pár

Do hlavních rolí obsadil režisér Jana Musila (alternuje s hostujícím Tomášem Lněničkou) a Petru Tenorovou, kteří ztvárnili takhle rozsáhlé muzikálové role poprvé.
Pěvecky i herecky se jim ale daří, tvoří sehraný pár.

Z dalších členů pardubického ansámblu zaujmou především Petr Dohnal jako lstivý žid Mageri, který dokáže profitovat na cizím neštěstí a jako jedinému se mu daří naplnit své cíle, a Josef Vrána, který hraje velitele československých četníků. Právě s touto postavou vstupuje do hry i další silné téma – obtížná prosaditelnost práva, korupce a bratříčkování nekalých živlů. Velitel četníků se dlouho brání tomu, aby se ušpinil od všudypřítomných zvěrstev, nakonec ale i on podlehne a řekne si o úplatek.
Hlasově velice náročnou roli má v Baladě pro banditu Ladislav Špiner (Derbak), což bylo ke konci druhé premiéry už na jeho projevu trochu znát. Mystické prvky pak vnáší do inscenace postava Morany v podání Zdeny Bittlové.

Spousta efektů

Režisér Michael Tarant udělal z baladického příběhu velkolepou podívanou se spoustou externistů, efektů, ale také s čitelným a divácky vděčným příběhem. Místy je okázalost trochu nadbytečná (například pro živého koně v závěrečné scéně jsem hledal opodstatnění marně), ale divák si jistě přijde na své. Převod na prkna Městského divadla bude ovšem velmi složitý a bude zajímavé sledovat, jak dopadne zbojnický příběh v komornější verzi.

Autor: Lukáš Dubský

18.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení