Cigánski diabli
Jedinečné seskupení slovenských romských hudebníků dokázalo to, co se ve střední Evropě málokomu podařilo. Orchestr je odbornou veřejností považován za jeden z nejlepších v kategorii Etno a World Music na světě. Koncertoval na pěti kontinentech a v pětatřiceti zemích světa včetně USA, Austrálie, Kanady, Japonska, Číny, Mexika a takřka celé Evropy.

Cigánski diabli potvrdili pověst, jež je předcházela. Okteto profesionálních, klasicky vzdělaných hudebníků, si získá srdce posluchačů doslova od prvního tónu.
Jejich koncert je dramaturgicky vyváženým mixem klasiky, lehkého jazzu, vyššího populáru i umně vybrané etno muziky. Z pódia tak zněl Brahms, Paganini, Williams i směsice ruských cikánských či židovských melodií.

Přirozená spontánnost hráčů je dovedena technickým cvičením k projevu, jaký má jen málokde a málokdy obdoby. Každý z hudebníků je machrem ve svém oboru, jenž by jistě našel uplatnění v jakémkoli špičkovém orchestru.

Dohromady však tvoří soubor nikoli ďábelský, ale naopak božský.
Nejvíce pozornosti na sebe asi strhával umělecký vedoucí  Ernest Šarközi, hrající na cimbál. To, co dovede se svým nástrojem vykouzlit, je pastvou nejen pro uši, ale i pro oči. Právem bývá označován za jednoho z nejlepších na světě!

Poslouchat jeho úpravu Paganiniho capriccia, ale v podstatě všechny skladby v jeho podání, je vskutku jedinečné.

Krásná zpěvačka, ale i violoncellistka

Ale neopomeňme další osobnosti. Primáš Štefan Banyák jako by s houslemi srostl, neuvěřitelnou invenci předvedl i Zoltán Grunza, hrající na klarinet, ale také na exotické tarogáto. Krásná Silvia Šarköziová ovládá božsky nejen violoncello, ale rovněž podmanivě zpívá… A tak bychom mohli pokračovat.
Díky, dámo a pánové, za to, co jste u nás zanechali. A díky pořadatelům Pardubického hudebního jara, kteří vás do Pardubic pozvali.