VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další dvě významná jubilea pardubických filharmoniků

Pardubice - Členové hudebního ansámblu vzpomenuli na narozeniny Josefa Shejbala a Jiřího Pilky.

2.3.2010
SDÍLEJ:

Jiří PilkaFoto: Archiv VLP

Ozvěny oslav čtyř desetiletí Komorní filharmonie Pardubice doposud neutichly a už se objevují jubilea další, jež nám chtějí připomenout, jak čas letí.

Letošní únor totiž přinesl kulatá životní jubilea dvou mužů, jejichž příchod do Pardubic na počátku sedmdesátých let minulého století výrazně ovlivnil hudební život města a celého kraje, neboť pro vývoj a růst tehdy nově založeného tělesa byli oba - vedle šéfdirigenta Libora Peška - rozhodující injekcí.

Jeden z nich, Josef Shejbal (narozen 27. 2. 1910), ředitel orchestru v letech 1970 až 1978, už bohužel není mezi námi a my všichni, kteří jsme znali jeho šarm a vitalitu i v jeho pozdním věku, jsme se těšili, že si ho ještě dlouhá léta budeme užívat. K jeho devadesátce měl pro něho dokonce jeden významný český dirigent připravené speciální přání: „Pepíčku, přeju si především sobě, abych se ve zdraví dožil tvé stovky!“

Nebýt zhoubné nemoci, která Pepíčka sklátila v jeho dvaadevadesáti letech, určitě by se jeho přání vyplnilo. Josef Shejbal přišel do orchestru z České filharmonie, kde působil dlouhá léta jako hobojista a rovněž byl znám jako přední komorní hráč. Díky svým manažerským schopnostem se mu jednak podařilo spolu se šéfdirigentem vybudovat tým špičkových hráčů a zvát k nim významné a inspirující hosty, jednak díky rychle stoupající umělecké laťce prosadil orchestr na přední pódia v celostátním i mezinárodním měřítku.

Nedožitou stovku Josefa Shejbala s námi vzpomenul Jiří Pilka (narozen 20. 2. 1930 – na snímku), tehdejší dramaturg orchestru, třetí muž dnes už legendárního týmu. Ale nejen to, zároveň takřka ve stejnou dobu oslavil svou neuvěřitelnou osmdesátku! Už tehdy, ale především dnes patří mezi přední české spisovatele a publicisty. Jak jsme všichni poznali z jeho rozhlasových pořadů i vydaných knih, je osobností zdaleka ne jen hudební. V Pardubicích zanechal vklad velmi významný - nasazením určitého typu repertoáru definoval a pro budoucí léta stabilizoval trend, díky němuž se ve spojení s uměleckou kvalitou náš orchestr stal specifickým pojmem, pro hudební život velmi zajímavým a přitažlivým. Avšak nejen to!

Bezpočtem besed a řady publikací a textů zasáhl a probudil mnoho nových zájemců, jimž je hudba dodnes velkým spojencem.
Podobně jako Josef Shejbal i Jiří Pilka u nás našel celou řadu svých příznivců a přátel na celý život.

Členové Komorní filharmonie Pardubice jistě nejsou jediní, kdo mu přejí pevné zdraví a mnoho dalších tvůrčích sil.

Bohuslav Vítek, hudební publicista a dramaturg

2.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Dynamo zdolalo podruhé Motor. Tentokrát po obratu

Pohřesovaná Markéta Lohynská

Policie hledá vozidlo a jeho řidičku, která hrozí sebevraždou

Nepoučitelný zloděj, za čokoládu už mu hrozí soud

Pardubice - Krást se nemá. Krást opakovaně už vůbec.

Hádali se tak, až doma nikdo nezůstal

Pardubice - Každý do svého rohu. Žena šla spát k dceři, muž k mamince.

Hledaného poznala hlídka na ulici

Pardubice - Hledaný muž měl smůlu, hlídka strážníků jej poznala na ulici

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení