VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Devětadvacítka" je unikátem v celé republice. Už deset let

Pardubice - Pardubické Divadlo 29 si na oslavu kulatých narozenin přichystalo speciální program

1.10.2012
SDÍLEJ:

Divadlo 29Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Multižánrové kulturní centrum Divadlo 29 slaví letos spolu s občanským sdružením Terra Madoda již deset let od svého založení.
„Troufám si říci, že v celé České republice, kromě Prahy, neexistuje podobné multižánrové kulturní centrum s takovouto koncepcí a které by fungovalo celých deset let. Jsou zakládána podobná centra, ale buď jim chybí vůle či podpora, a tak po několika letech ukončí svou činnost," vysvětluje programový ředitel Divadla 29 Zdeněk Závodný.

Důraz na živé umění

„Na fungování Divadla 29 má zásadní zásluhu město, protože vytrvale podporuje scénu takového typu," pokračuje Zdeněk Závodný.
Divadlo 29 je často označované jako mekka alternativní scény, lépe by ho však vystihoval přídomek  živé umění.
„Živé umění na naší scéně znamená, že se zde snažíme aktivně zapojovat i samotného diváka. Nejde jen o tu zábavu, ale také o vzájemnou komunikaci a vyjádření názorů. Živé umění by mělo být také výpovědí o dnešní době," domnívá se Zdeněk Závodný.

Divadlo ušlo za deset let velký kus cesty a po počátečních technických problémech vybudovalo kulturní centrum hodné pozornosti nejen mladé generace.
„V roce 2001 došlo k rekonstrukci domu č. p. 29, kde do té doby měl ateliér pardubický malíř Jiří Lacina. Viděl v tomto prostoru velký potenciál. Vizí byl klub, kde by se mohla dělat muzika i divadlo. Na jeho popud se prosadila rekonstrukce a město vybudovalo kulturní centrum," vzpomíná šéf  „Devětadvacítky".
„Název vznikl narychlo a už se asi měnit nebude. Nyní je tu větší prostor na akce, v přízemí se nachází kavárna a malá scéna, v mezipatře se konají výstavy a v patře je divadelní sál. Různé pořady se odehrávají mimo budovu. Je tu také ideální zázemí pro diváky i umělce," vypočítává programový ředitel Divadla 29.
„Od roku 2002 jsou prostory divadla rezidenčním místem pro známé i začínající umělce. V Divadle 29 vzniklo okolo dvaceti představení, která tu byla přímo nazkoušená a objela republiku i zahraničí. Podílelo se na nich i občanské sdružení Terra Madoda," podotýká Zděnek Závodný.
Ve spolupráci s občanským sdružením Terra Madoda vzniklo v Divadle 29 za deset 
let  mnoho úspěšných projektů, které se vzájemně doplňují, ale také propojují.

Úspěšné projekty

„Největším projektem našeho sdružení jsou Ostrovy v pohybu, které jsou přehlídkou tance a pohybového divadla. Dalším z projektů je Offcity, který využívá veřejný prostor k prezentaci umění  nebo architektury. Úspěch má rovněž Filmfuse. Jedná se o projekt zajímavých dokumentů, jehož součástí jsou také diskuse s autory filmů. Díky projektu TextConnexion pořádáme čas od času i autorská čtení," shrnuje šéf občanského sdružení Terra Madoda Jiří Dobeš.
Největší akcí sdružení byl za vydatné podpory Divadla 29 festival Ostrovy/Islands, který se naposledy konal v roce 2008. Šlo o rozsáhlou přehlídku nejrůznějších uměleckých žánrů a stylů, kterou hostily pardubické Tyršovy sady.

„Když jsme zakládali Divadlo 29, hnala nás euforie a nadšení z něčeho nového. Na druhou stranu to byl velký risk a stres. Prvních pět let jsme se potýkali s řadou technických problémů. Divadlo muselo také čelit útokům z vnějšku týkajících se toho, zda má vůbec smysl, aby existovalo. Nyní jde provoz dobře, poskytujeme zázemí i dalším činnostem, které by se jinak v Pardubicích nemohly odehrát. Pozitivní je, že se okruh spoluorganizátorů a organizátorů stále rozrůstá. Teď  jde hlavně o to udržet a případně i rozšířit počet návštěvníků," dodává Zdeněk Závodný.

Speciální program

Na říjen si „Devětadvacítka" připravila speciální program. Jsou nachystány domácí i zahraniční premiéry. Přijede Chris Cutler, legenda  světové progresivní scény. Jediný exkluzivní koncert v České republice připraví známá ukrajinská hudebnice Zavoloka s WWW. Vystoupí také staří známí – Divadlo Dno, Divadlo Vosto5 nebo Traband.
K vidění zde bude i výstava fotografa Vladimíra Sabo a fotokoláží Pavla Ševčíka. (mm)

Autor: Redakce

1.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení