VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový seriál o dinasaurech: Největší z největších

Východní Čechy - /2. DÍL SERIÁLU/ Vladimír Socha bude pravidelně do Deníku psát o dinosaurech

11.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Isifa

Dobře známou skutečností je, že alespoň někteří dinosauři byli obrovští. Velké rozměry však rozhodně nebyly pravidlem – mnozí dinosauři dosahovali pouze velikosti holuba. Na druhou stranu však stále platí, že mezi těmito vyhynulými tvory najdeme také největší suchozemské živočichy všech dob. Rekordními zástupci byli tzv. sauropodní dinosauři, zkráceně sauropodi. Klasický sauropod byl zavalitý čtyřnohý býložravec s relativně malou hlavou, velmi dlouhým krkem a ocasem a soudkovitým tělem na sloupovitých nohách. Takovým dinosaurem byl například apatosaurus, dříve známý spíše jako brontosaurus. Ani tento třicetitunový kolos však nebyl zdaleka tím největším známým dinosaurem. Kde je tedy skutečný rekordman?

Rekordmani dávných časů

V první řadě je třeba si uvědomit, že největšího dinosaura nebudeme zřejmě znát nikdy – zkameněliny, které se nám až dodnes dochovaly, nám totiž odhalí jen zlomek množství i druhové rozmanitosti druhohorních ekosystémů. Všichni „rekordmani“ jsou tedy jen provizorní a odpovídají pouze stavu znalostí v dané době. Rekord se za posledních sto padesát let již asi desetkrát posunul a je docela dobře možné, že v budoucnu najdeme ještě větší sauropodní dinosaury. Některé již ztracené nebo nedostatečně prozkoumané fosilie navíc naznačují existenci dinosaurů tak velikých, že atakují hranici biomechanických limitů pro suchozemské živočichy. Nyní ale již k samotnému aktuálnímu držiteli velikostního rekordu.

Délka jako devět osobních aut

V roce 1993 byl z argentinské Patagonie popsán nový sauropodní dinosaurus ze skupiny Titanosauria, který obdržel vědecké jméno Argentinosaurus huinculensis (v překladu argentinský ještěr z provincie Huincul). Obří kosti i obratle ihned napověděly, že muselo jít o tvora přímo kolosálních rozměrů. Přestože velká většina kostry se až do současnosti nedochovala, obratle o velikosti ledničky a pažní kost o výšce dospělého muže nasvědčují hmotnosti, rovnající se celému stádu afrických slonů. Tito chobotnatci jsou s dospělou hmotností asi 5 až 7 tun největšími současnými živočichy na suché zemi. Argentinosaurus ale vážil asi jako 12 až 15 dospělých slonů!

Délka tohoto dinosaura mohla přesáhnout 35 metrů, tedy tolik, co osm nebo devět osobních automobilů v řadě za sebou. Hmotnost dinosaura je odhadována zhruba na 70 až 90 tun, v extrémním případě dokonce na celou stovku tun. Když si odmyslíme slony, můžeme se pokusit do jihoamerického dinosaura „vtěsnat“ také dospělé jedince našeho druhu – vejde se jich tam asi 1200!

Břichem by mohla projet dodávka

Argentinosauři byli jen jedni z několika druhů obřích sauropodů, obývajících v dávné minulosti pevninu, kterou dnes známe jako jihoamerický kontinent. Žili zde v období rané svrchní křídy, asi před 95 miliony let. O něco později se zde vyskytoval téměř stejně velký Futalognkosaurus dukei, jehož pánevní kosti měly šířku přes 2,5 metru, nebo Puertasaurus reuili se zádovým obratlem širokým 168 centimetrů. Břišní dutina tohoto obra byla tak rozměrná, že by skrze ní mohla projet dodávka! Podobných rozměrů dosahovali také další argentinští dinosauři pojmenovaní jako Antarctosaurus a Argyrosaurus, africký Paralititan nebo evropský Turiasaurus. Všichni tito drobečkové přesahovali hmotnost 50 tun a jejich otisky nohou měly průměr až přes 1,5 metru. V jediné jejich stopě byste se tedy velmi pohodlně mohli vykoupat jako v kterémkoliv menším bazénu!

Existoval také „kratší“ dinosaurus

Existují přitom náznaky výskytu ještě větších dinosaurů. V roce 1878 byl v americkém Coloradu popsán obří obratel, který by v kompletním stavu měřil na výšku až 2,7 metru. Dostal vědecké jméno Amphicoelias fragillimus a popsal jej slavný paleontolog tehdejší doby Edward D. Cope. Velikost jeho majitele byla odhadnuta na neuvěřitelných 40 až 60 metrů délky a 122 tun hmotnosti. Obratel starý 150 milionů let se však mezitím rozpadl a dnes již žádné stopy po něm nemáme, zbyl pouze nákres. Můžeme se tedy jen domýšlet, zda tento gigant kdysi opravdu existoval.

Druhým ohromujícím dinosaurem by mohl být indický Bruhathkayosaurus matleyi, popsaný v roce 1989. Jeho rozměry byly odhadnuty až na 45 metrů délky a 140 tun hmotnosti, byl tedy sice kratší než amficélias, zato ho ale překonával v objemu a tedy i hmotnosti. Jediným problémem je, že údajná dva metry dlouhá holenní kost tohoto dinosaura je možná jen zkamenělým kmenem stromu! Až budoucí výzkumy tedy odhalí případné nové rekordmany…

11.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

V Proseči letní kino ustoupilo počasí

Chrudimsko, Pardubicko – Promítání pod širým nebem láká, ale déšť rozhoduje.

Kolo mu ukradli, ale stopy zlodějů se majitel nepustil

Pardubice – Krádež kola oznámil policistům. K pachatelům se dobrali jak muži zákona, tak sám okradený.

Vnučku na drogách pomohli babičce krotit policisté

Pardubice - Pod vlivem drog řádila ve čtyři ráno.

Bronzový Prskavec vyměnil pádlo za tužku

Pardubice - Sportovní park Pardubice navštívil bronzový medailista Olympijských her v Riu Jiří Prskavec. Kajakář se nejprve oháněl tužkou při rozdávání autogramů. U trenažéru pak rozdával rady začínajícím závodníkům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení