VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubice mi voní, říká Petr Novotný

PARDUBICE - Pravidelným hostem Východočeského divadla je uznávaný režisér Petr Novotný, který je v pardubickém stánku paní Thálie podepsán pod inscenacemi My Fair Lady, Pokrevní bratři, Stabat Mater, Šumař na střeše, Krejčovský salon a Romeo a Julie.

9.10.2007
SDÍLEJ:

Východočeské divadlo v Pardubicích patří mezi oblíbené.Foto: archiv VČD

Práce ho tu baví

„Jsem větší Pardubák, než jsem si o sobě myslel. Řadu let jsem tady bydlel, pak se odstěhoval do Prahy na vysokou školu a už se sem nikdy nevrátil bydlet. Domníval jsem se, že mám tuto životní etapu za sebou. Pak ale přišlo několik pracovních nabídek z Pardubic a já zjistil, že když se naproti bývalému hotelu Veselka, který ještě pamatuji, podívám směrem k Zelené bráně, tak se mi srdce zatetelí. Cítím se tu dobře. Voní mi to tady, a to dokonce i Kávoviny a Paramo, v němž jsem kdysi byl na studentské brigádě,“ svěřil se Deníku Petr Novotný.

„Když pak pokračuji dál po třídě Míru, dojdu k místu, které pro mě vždycky reprezentovalo to, co jsem si pod slovem divadlo představoval. Je to nádherná, příjemná budova, která není ani malá, ale ani příliš velká a která v sobě skrývá určitou honosnost stánku umění,“ konstatoval známý režisér, jenž je podepsán i pod českými verzemi takových muzikálových klenotů, jako jsou Jesus Christ Superstar, Evita či Bídníci.

„Práce v Pardubicích mě navíc neuvěřitelně baví. Ani moc nechápu ten motor, zda ho zavedl současný ředitel divadla Petr Dohnal nebo jestli je to dlouholetá tradice. V celém divadle, včetně vrátných, mám řadu kamarádů, které rád potkávám. Navíc oni milují svou práci. To potom poznají i diváci, kteří chodí do divadla a je tak naplněna rovněž druhá část rovnice. Je fajn, když existuje odezva též z druhé strany,“ podotkl Petr Novotný.

Vstává ve čtyři!

„Přestože vstávám ráno ve čtyři hodiny, kdy mám pocit, že se to celé odehrává snad někdy v minulém století, a pak v pět hodin vyjíždím ze své vesnice, kde nyní bydlím, vlakem do Prahy, abych tam chytil jiný spoj do Pardubic, tak se kupodivu i v zimě a slotě a po té spoustě let těším, že sem vyrážím na výlet. Vzhledem k tomu, že jedu za lidmi, které rád vidím, je cesta velmi příjemná,“ složil poklonu celému týmu Východočeského divadla renomovaný režisér, který s pardubickým souborem uvede v sobotu a v neděli vždy od devatenácti hodin českou premiéru pozoruhodné crazy komedie Bláznivé nůžky.

Počítají s divákem

Tato hra je zajímavá hlavně proto, že v ní má divák šanci ovlivňovat, co se na prknech, která znamenají svět, děje.

„Herce vždycky uklidňuji, že diváci s námi určitě budou spolupracovat. Vzpomínám si, jak kdysi na tomto jevišti vystupoval Miroslav Horníček s vlastním pořadem Hovory H. Jako mladý kluk si pamatuji, jak na něj pardubické publikum živě reagovalo, jak mu dávalo dotazy, jak ho v tom prostě nenechalo vykoupat. Jsem přesvědčen o tom, že i nyní se zachová stejně, protože nás snad má rádo,“ netají se se svým přáním Petr Novotný.

„V Pardubicích se už totiž řadu let pěstuje divadlo, které s divákem velmi počítá. Zdejší inscenace mají neustále nastražené uši do hlediště a vnímají, co se tam děje, jestli obecenstvo s hrou jde nebo ne. Není to typ divadla, které je založeno jen na sebevýpovědi a tvůrci je trochu jedno, jestli v hledišti ještě nějaké obecenstvo sedí nebo jestli už úplně všichni odešli. Nic takového se tady nepěstuje. To je podle mého názoru naše plus, že jsou diváci zvyklí v hledišti přijímat informace, kterým rozumějí. Věřím, že nám to teď hodně pomůže. A snad i Pán Bůh,“ uzavřel známý režisér.

9.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení