VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domácí soubor bude v soutěži reprezentovat Blbec k večeři

Pardubice - „Třináctý ročník je žánrově asi nejpestřejší," říká dramaturgyně festivalu Jana Uherová

8.12.2012
SDÍLEJ:

Vítězná komedie Grand Festival smíchu 2012: Divadlo V Dlouhé - Naši furiantiFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Na přelomu února a března se Pardubice opět stanou hlavním městem smíchu! Ve Východočeském divadle se totiž bude konat již třináctý ročník Grand Festivalu smíchu. Předprodej na soutěžní část festivalu začíná již toto pondělí.

A co populární festival nabídne letos? Opět pestrý žánrový výběr. „Tohle je žánrově asi nejpestřejší ročník. Diváci uvidí všechno možné od francouzské situační frašky přes dokonalou britskou noblesní konverzačku až po současnou dánskou či francouzskou hru," uvedla dramaturgyně festivalu Jana Uherová.

Stovka představení

I letos bylo jejím úkolem navštívit co nejvíce českých divadel a zjistit, kde se urodily povedené komedie. Za posledních dvanáct měsíců tak navštívila zhruba stovku představení, z toho asi sedmdesát komediálních kusů. Do nejužšího výběru na šest volných pozic se dostalo deset inscenací. Sedmým soutěžním titulem bude Blbec k večeři, se kterým se na festivalu představí domácí soubor.

Několik favoritů ale z různých důvodů z výběru nakonec vypadlo.
„Velice mě mrzí, že se nám nepodaří na festivalu uvést komedii Bez roucha, kterou hraje Divadlo v Mostě. To by se v Pardubicích představilo poprvé. Bohužel, inscenace je koncipovaná pro divadlo, které má dvojnásobně široký portál. Z prostorových důvodů jsme museli vyloučit i komedii Woodyho Allena Mocná Afrodité v podání Divadla na Vinohradech. To v předchozích letech nemělo o účast na festivalu zájem, ale nový umělecký šéf Juraj Deák zájem projevil. S Dejvickým divadlem, jehož novinkou je inscenace Ucpanej systém, jsme se zase nedohodli na termínu. Festival smíchu se totiž koná ve stejnou dobu jako udílení Českých lvů a Cen Alfréda Radoka. A předpokládá se, že někdo z tohoto divadla získá některou z cen," konstatovala Jana Uherová.

Na Malé scéně

Jako každoročně se diváci mohou těšit i na doprovodný program, který se tentokrát bude konat pouze na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla. „Doprovodný program chceme mít hotový do Vánoc, na internetových stránkách našeho divadla by se měl objevit mezi svátky, abychom již od začátku ledna mohli začít prodávat vstupenky," dodala dramaturgyně pardubického festivalu.

Soutěžní inscenace

25. 2. (po) L. Knutzon / Řemeslníci - Švandovo divadlo na Smíchově, Praha Dánská komedie, vskutku ze života. Režie D. Hrbek.
26. 2. (út) F. Veber / Blbec
k večeři - Východočeské divadlo Pardubice Známá francouzská komedie plná gagů a situační komiky! Režie H. Mikolášková.
27. 2. (st) O. Wilde / Jak důležité je mít Filipa - Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava Lehkovážná komedie pro seriózní publikum. Režie V. Vencl.
28. 2. (čt) P. A. C. de Beaumarchais / Figarova svatba - Klicperovo divadlo Hradec Kr. Crazy variace slavné francouzské komedie. Režie D. Drábek.
1. 3. (pá) J. Janků – P. Svojtka / Bedřich Smetana: The Greatest Hits - Městská divadla pražská, Divadlo ABC, Praha Muzikál pro činoherce pro pobavení a současně i pro rozšíření hudebních obzorů.  Režie P. Svojtka.
2. 3. (so) D. Kelly / Láska a peníze - Divadlo v Dlouhé, Praha Krutá komedie současného britského autora. Režie J. Mikulášek.
3. 3. (ne) G. Feydeau / Brouk 
v hlavě - Divadlo A. Dvořáka Příbram Jedna z nejslavnějších frašek.  Režie M. Schejbal.

Autor: Lukáš Dubský

8.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení