Třetí ročník přehlídky nejkrásnějších děl klasické hudby začne přesně za dva týdny.

Novinky roku

Pořadatelé připravili na letošní rok celou sérii koncertů, na kterých se představí významní domácí i zahraniční sólisté, dirigenti i orchestry. Vůbec poprvé letos Pardubice přivítají špičková tělesa, která se specializují na takzvanou autentickou interpretaci staré hudby na dobové nástroje. Prvním z nich bude český soubor Collegium 1704, který pravidelně vystupuje v České televizi, na prestižních festivalech a své renomé si vybudoval také v zahraničí. Například album, které Collegium 1704 natočili před třemi lety, se ve Francii umístilo mezi TOP 10 Classique a získalo ocenění Coup de coeur (Srdcové eso) francouzské TV Mezzo.

Druhým souborem s tímto zaměřením bude Wroclaw Baroque Orchestra: jediný ansámbl, který v Polsku interpretuje hudbu na dobových nástrojích. Tento excelentní soubor spolupracuje také s vynikajícími osobnostmi barokní autentické interpretace – mezi ty nejvýznamnější patří světově uznávaný Paul McCreesh.

Symfonie na úvod

Prvním jarním koncertem, který je na programu festivalu v pátek 11. března v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích, bude vystoupení Moravské filharmonie Olomouc se sólistou, fenomenálním violistou Alexanderem Besou pod taktovkou prezidenta festivalu Jaromíra M. Krygela. V programu zazní virtuózní předehra M. I. Glinky Ruslan a Ludmila, Harold v Itálii, symfonie se sólovou violou, komponovaná francouzským skladatelem Hectorem Berliozem pro legendárního italského houslistu Niccolaὸ Paganiniho a monumentální Obrázky z výstavy M. P. Musorgského v Ravelově instrumentaci.

Collegium 1704

Druhý jarní koncert festivalu v úterý 15. března představí zmíněný pražský barokní soubor Collegium 1704 se sólistkou Markétou Cukrovou. Tématem koncertu bude dílo italského mistra Antonia Vivaldiho, zejména jeho cyklus koncertů L'Estro Armonico.
Vstupenky na jarní koncerty lze od dnešního dne zakoupit v obvyklých předprodejích.

(ok)