VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Filharmonie vzpomene i Schumannovo výročí

Pardubice - Abonentní koncerty Komorní filharmonie Pardubice jsou na programu v pondělí, úterý i středu vždy v 19.30 hodin v Domě hudby.

18.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: VLP/Petr Wagenknecht

Od pondělka až do středy vždy od 19.30 hodin uvede Komorní filharmonie Pardubice v Sukově síni Domu hudby další abonentní koncerty. „Bude jim dominovat provedení ,Rýnské’ symfonie Roberta Schumanna, od jehož narození si letos připomeneme 200 let. Pod taktovkou šéfdirigenta Komorní filharmonie Marka Ivanoviće zazní také předehra Leonora III. Ludwiga van Beethovena a koncertantní symfonie českého skladatele 20. století Jana Hanuše, v níž se jako sólistky představí tři přední české umělkyně - varhanice Kateřina Chroboková, harfistka Kateřina Englichová a tympánistka Markéta Mazourová,“ sdělil šéf filharmoniků Vojtěch Stříteský.

„Rýnská symfonie Roberta Schumanna patří k dílům, která dodnes nálež k trvalým součástem světového koncertního repertoáru. Vznikla na začátku skladatelova závěrečného životního období. Jeho osud byl už od mládí poznamenán mnoha radostnými i pohnutými událostmi. Vzpomeňme na začátek vztahu s jeho budoucí ženou Clarou Wieckovou, kterému už od začátku bránil její otec. Žádost o sňatek museli mladí lidé podat až k soudu! Schumann ale nebyl úplně zdravý a ke konci života trpěl vážnou duševní chorobou. Rýnská symfonie však ještě odráží naději na budoucí šťastný život, není zatížená problémy, které nastaly později. Je plná jadrné vitální hudby, s heroickými i lyrickými pasážemi a monumentálním vrcholem,“ řekl Stříteský.

„Před Schumannovou rozsáhlou symfonií zazní ještě dvě díla: předehra Leonora III. Ludwiga van Beethovena a Koncertantní symfonie pro varhany, harfu, tympány a smyčce českého skladatele Jana Hanuše. Leonora je původní název jediné Beethovenovy opery, později přejmenované na Fidelio,“ prohlásil ředitel filharmoniků.

Koncertantní symfonie českého skladatele a mimořádné osobnosti českého hudebního života 20. století Jana Hanuše vznikla v roce 1954 a patří k nejúspěšnějším dílům české poválečné tvorby vůbec.

„Je mimořádně zajímavá svým instrumentálním obsazením. Spojení varhan, harfy a tympánů jako sólových nástrojů přináší velmi zajímavé a efektní zvukové možnosti,“ vyjádřil se Vojtěch Stříteský.

Dnešní koncert bude přenášet přímým přenosem Český rozhlas 3 – Vltava.

Autor: Tomáš Dvořák

18.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení