VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Geniem smíchu se stal Jan Vodňanský

Pardubice – Kdo letos na Grand Festivalu smíchu obdržel Cenu Genia smíchu, jejíž název je odvozen od Kafkovy sochy Genia v průčelí historické budovy Východočeského divadla?

3.2.2016
SDÍLEJ:

Jan Vodňanský jako držitel ceny Genius smíchuFoto: Michal Klíma

Na Galavečeru smíchu ji v pondělí večer osobně převzal známý spisovatel, herec, zpěvák, autor textů písní a lidový filozof JAN VODŇANSKÝ.

„Získal ji za celoživotní přínos divadlu malých forem a písňové texty, které jsou svým originálním humorem stále ryzí hodnotou české moderní poezie," zdůvodnili svůj letošní verdikt členové Akademie Genia smíchu, jež je složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, ale i režisérů a dramaturgů.

Ocenění bere jako zadostiučinění

„Tato cena je pro mě velkým zadostiučiněním za to, čím vším jsme si společně s Petrem Skoumalem prošli. Je mi líto, že on se takového ocenění nedožil nebo že pravidla tohoto ocenění neumožňují, aby ho získal in memoriam se mnou. Myslím, že by si to zasloužil," sdělil Jan Vodňanský, jehož činnost byla po podpisu Charty 77 tehdejším totalitním režimem silně omezována.

Blahodárnost smíchu na psychiku

„S Petrem Skoumalem jsme byli tak prolnuti, že vlastně nešlo od sebe odlišit textovou a hudební stránku našeho společného díla," poznamenal novopečený držitel Ceny Genia smíchu, která byla vyhlášena popáté v historii festivalu.

„Jsem překvapen a zároveň potěšen, že Grand Festival smíchu existuje a že se mu přikládá takový význam. To je moc dobře, protože blahodárnost smíchu pro psychiku člověka je zjevná," podotkl čtyřiasedmdesátiletý umělec, který si z Pardubic společně s prestižním oceněním odvezl i originální plastiku akademické sochařky Kláry Klose.

Jejími majiteli jsou z minulých let Jiří Suchý a Lubomír Lipský či režiséři Jan Borna a David Drábek, současný umělecký šéf hradeckého divadla.

Autor: Tomáš Dvořák

3.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení