VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Irena Jůzová dnes v Galerii Mázhaus otevírá téma času

Pardubice - Výstava kreseb, která nese název S. Y. T., bude v Pardubicích k vidění až do 27. července

3.6.2008 1
SDÍLEJ:

Výtvarnice Iva Jůzová, Alexandra Prokopová a Štěpánka FraňkováFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

V Galerii Mázhaus na Pernštýnském náměstí dnes v sedmnáct hodin začne výstava kreseb Ireny Jůzové s názvem S. Y. T. „Autorka jimi otevírá téma čas, kterému se chce dlouhodobě věnovat,“ říká kurátorka galerie Alexandra Prokopová.

Prostor pro diváka

„Zamýšlí se nad časem stráveným v meziprostoru právě probíhající zamrzlé události, tu vnímá a reinterpretuje jako záznam krátkého časového úseku, bodové události,“ pokračuje kurátorka Galerie Mázhaus, podle níž Jůzová otevírá zajímavý prostor také pro diváka. „Tomu je nabídnuto více významů. Záleží čistě na něm, jak bude tento časoprostor objevovat,“ dodává.

„Ve své tvorbě se autorka zaobírá jeho relativitou, zakřivením, časem stále se zrychlujícím,“ pokračuje Alexandra Prokopová.
Inspirační moment tří nejstarších kreseb, jež stojí na počátku vystavených prací Ireny Jůzové, je skryt v banální příhodě, kterou zažil snad každý. „Při cestě autem jsem měla defekt na pneumatice. Jak už to v podobných situacích bývá, stalo se to uprostřed noci. Místo toho, aby byl člověk dávno tam, kam spěchá, se náhle ocitne někde u silnice nebo na parkovišti,“ líčila Irena Jůzová.

„K tomu, abyste se zamýšleli nad prostorem a časem, nebo jste dokonce cítili potřebu účtovat s vlastním životem, ale člověku samozřejmě nemusí prasknout pneumatika u auta,“ doplňuje autorka.

Evokuje spíše film

Z čistě technického hlediska jsou vystavená díla kresby, i když kombinované s koláží, s fotografiemi, ale i s výjevy upravovanými pomocí grafických programů.

„Jejich černý podklad a podlouhé, mírně neustálené pozadí však spíše evokuje film. I vzhledem k jejich námětům by snad bylo trefnější nazývat je projekcemi. Vidíme na nich předměty, situace a děje, které se vznášejí někde nad papírem, v místě, které je pro nás stejně nedosažitelné jako vzdálená světla města pro osamělého chodce uprostřed neznámé noční krajiny,“ shrnuje Alexandra Prokopová díla absolventky Akademie výtvarných umění v Praze, která trvale žije a pracuje v Benátkách nad Jizerou a patří ke špičce české a evropské výtvarné scény.

Své práce bude Irena Jůzová v pardubické Galerii Mázhaus vystavovat až do 27. července. „Otevřeno je od pondělí do pátku od 8 do 17 hodin (vchod přes vrátnici radnici) a v sobotu a neděli od 14 do 19 hodin (vchod z Pernštýnského náměstí),“ uzavírá Alexandra Prokopová.

Autor: Tomáš Dvořák

3.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení