VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Klauni vypráví i o mužském přátelství," říká scénárista

Pardubice – Se scénáristou PETREM JARCHOVSKÝM jsme hovořili při regionální předpremiéře nového českého snímku Klauni v pardubickém multikině CineStar.

28.11.2013
SDÍLEJ:

Scénárista Petr JarchovskýFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Co vás přivedlo k tématu?
Oslovil mě režisér filmu Viktor Tauš, který se svým přítelem Borisem Hybnerem chtěli natočit snímek o životě autorských herců, klaunů. Přizvali mě k tomu, abych rozvinul jejich téma, tak jsem si vybral jeden z mnoha nápadů a ten připravil pro scénář.

Co je hlavní myšlenkou příběhu?

Klauni jsou filmem o lásce, loučení a síle humoru. Také pro nás bylo důležité, aby z filmu byl patrný prvek kolektivní spolupráce, ukázat na příběhu těch tří klaunů, že jen pokud tvoří dohromady jedno tělo, duši a intelekt, že jen tak jsou jako celek kompletní a mohou tak fungovat.

Kromě pocty klaunskému umění je dalším významným tématem stáří a odcházení.
Ano, je to příběh tří bývalých klaunů, kteří spolu něco dokázali a po letech mají příležitost se opět shledat a vyřešit staré křivdy. Příběh vypráví právě o mužském přátelství, touze po herectví a možnosti znovu vytvořit ten celek, díky kterému se proslavili. Musí samozřejmě popřít svá ega a dokázat se se starými křivdami vyrovnat. Také je to výpověď o jedné generaci, která ale nekončí nihilisticky, protože hledají naději a nadhled nad životem. Ve filmu se vlastně celou dobu míjejí, aby se nakonec potkali a spočinuli v přítomnosti. Vážím si také osobní zpovědi Borise Hybnera o jeho nemoci, kterou zakomponoval do postavy Maxe.

V hlavních rolích se kromě českých klaunů Kaisera a Lábuse představí i evropské herecké špičky. Jak jste s nimi navázali spolupráci?
Vzhledem k tomu, že film vznikl v koprodukci s Lucemburskem, Slovenskem a Finskem, měli jsme tak možnost využít i špičkové evropské herce a herečky. Právě jednoho z klaunů hraje francouzský herec Didier Flamand. Ve filmu se také ve dvou hlavních ženských rolích objeví francouzská komediální herečka Julie Ferrier a finská hvězda filmů režiséra Aki Kaurismäkiho Kati Outinen, která ve snímku skoro nemluví, ale její němá kreace dodává dílu intenzivní přítomnost.

Snímek je natočený ještě na klasickou „pětatřicítku" a i stylem a natáčením odkazuje 
k tradičnímu filmovému vyprávění. Byl to úmysl?

Je to asi jeden z posledních filmů natočených na klasický 35 milimetrový film. Dnes se již všechno točí na digitál a také vyprávěcí řeč se mění.  Klauny jsme natáčeli jako poctu klauniádě, ale i filmařům ze 40. až 50. let a chtěli jsme zachovat klasické filmové vyprávění se vším, co k němu patří.

Pavla Štorková

Autor: Redakce

28.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení