VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komický i tragický. Don Juan je jiný než ostatní Molièrovy hry

Pardubice - „Tuhle hru jsem chtěla dělat už na DAMU. Je výjimečně aktuální," říká Kateřina Dušková

26.11.2012
SDÍLEJ:

Kateřina DuškováFoto: Archiv K. Duškové

Postava známého svůdce Dona Juana se již 1. prosince objeví na jevišti Východočeského divadla Pardubice (VČD). Pardubičtí divadelníci totiž právě na ten den chystají premiéru stejnojmenné hry francouzského dramatika Molièra. Režisérkou třetí premiéry je Kateřina Dušková. Její kmenovou scénou je Horácké divadlo Jihlava, ale i pardubičtí diváci již měli možnost se s její prací seznámit.

Don Juan není první inscenace, na které s Východočeským divadlem spolupracujete, že?
Ne, poprvé jsem se zdejším divadlem spolupracovala na Tarantinově hře Cizinci, která byla  součástí cyklu scénických čtení. Inscenaci na velké scéně tady ale dělám  poprvé.

Jakým způsobem jste inscenaci obsazovala? Znáte místní herce nebo jste si nechala poradit?

Ráda si sama vybírám, s kým mám strávit intenzivní měsíc svého života. A tady ta možnost byla. Dokonce bylo možné i spolupodílet se na výběru titulu. Co se obsazení hlavních rolí týká, s Láďou Špinerem jsem měla jasno poměrně záhy. Sluhu Sganarela měl původně hrát Alexandr Postler, ale během prvního týdne zkoušení onemocněl, takže místo něj přišel Petr Borovec a zatím nás to spolu docela baví, tedy doufám, že oba – mně s ním rozhodně ano.

Čím vás Ladislav Špiner tak zaujal? Některou z rolí, které ve VČD ztvárňuje?
Láďu jsem z inscenací pardubického divadla samozřejmě znala, ale že bych s ním chtěla pracovat, bylo jasné už po našem prvním setkání právě nad scénickým čtením. Tenkrát mě bavilo, že máme podobné divadelní myšlení, často říkáme ve stejnou chvíli stejné věci… A teď oba čekáme, až na sebe konečně začneme křičet, i když se bojím, že se možná nedočkám.

Co vás na Molièrovi zajímá a proč jste si vybrala právě jeho Dona Juana?
Molièra jsem vždycky trochu obezřetně obcházela, ale Juan je jiný než jeho ostatní hry. Komické s tragickým se v něm mísí tak divoce a jakoby se ho čas nedotkl. Stále milujeme, stále si lámeme srdce, stále toužíme, hledáme sami sebe v odrazech vlastních vztahů, potřebujeme víc podnětů k ukojení touhy. Čím víc máme, tím hůř hasíme žízeň.

Don Juan je na českých jevištích celkem oblíbená hra. V nedávné době byl k vidění třeba na Kladně, v Rokoku nebo v pražském Národním divadle. Jaký bude váš pohled na tuto známou látku? Rozhodli jste se hru nějak aktualizovat?
Ano. Dobových reálií se držíme asi prvních třicet vteřin hry. Ale téma hry je, jak už jsem řekla, nadčasové. Příběh vyprávíme tak, jak ho vnímáme teď a tady.

Co je pro vás na této hře stěžejní? Jaké jsou hlavní průniky mezi současností a téměř 350 let starým textem?
Když se řekne Don Juan, automaticky si vybavíme lásku, sex a dobývání. A tohle my vnímáme z perspektivy konzumu, vyprázdněnosti a neschopnosti budování vztahů. A to je dnes stejné jako tenkrát. Hlavním tématem hry je ale jedinec odlišující se od většinové společnosti a obhajoba nebo obžaloba této jinakosti. Molièrův Juan se také dotýká hranice, po jejíž překročení už nevede cesta zpátky. Kde ta hranice je a co se stane pak? To je otázka… Je to současná a v dnešní době výjimečně aktuální hra.

Jak se vlastně dospělo k tomu, že v Pardubicích budete režírovat právě Dona Juana? Je to vaše srdeční záležitost?
Dona Juana jsem chtěla režírovat už na DAMU. Tam jsme ale v ročníku neměli k dispozici ideálního představitele titulní role, poté, co Marek Taclík tenkrát školu opustil s tím, že na herectví kašle. Takže se to nakonec nerealizovalo. Ale mám tu hru pořád pod kůží a čekala jsem na vhodnou chvíli, kdy ji bude možné inscenovat. Impuls k tomu pak byl ryze osobní.

Co říkáte na spolupráci s pardubickým divadlem?

Profesionální a v pohodě. Mám pocit, že všem jde o to, odvést dobrou práci, takže si nestěžuji.

Autor: Lukáš Dubský

26.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká.
19

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení