71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj regionální Deník

Kostka: Hrát v Pardubicích je pro mě inspirací

12 rozhněvaných mužů

12 rozhněvaných mužů Autor: DENÍK/Jiří Sejkora

6.1.2012 07:42

Pardubice – Vítanou inspirací je pro herce Petra Kostku angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích, kde ztvární roli soudního porotce ve hře Dvanáct rozhněvaných mužů.

Ještě před sobotní premiérou této inscenace vystoupil ve středečním diskusním pořadu Volání sirén na malé scéně divadla.
„Vzdor postupujícímu věku a ubývání sil mě divadlo pořád baví. A hrát s jiným souborem a kolegy je pro mne vždycky vzrušující. Taková nová injekce. Vzpruha. Nová inspirace. Vždy při studiu nové hry stojí každý herec, byť by měl za sebou stovky zkušeností, opět na úplném začátku a letitá praxe je mu k ničemu,“ nechal se slyšet Petr Kostka.

Může si vybírat

Třiasedmdesátiletý herec, který ve stálém angažmá naposledy působil v Divadle na Vinohradech, vítá, že ve svém věku už si role může vybírat.
„Jako penzista vítám každou nabídku. Ale ve svém věku mám právo říct ne a vybírat si. Nabídku pardubického divadla jsem ale s chutí přijal,“ konstatoval Petr Kostka.

Ten zkouší ve Východočeském divadle už několik týdnů a v sobotu ho diváci uvidí v premiéře hry Dvanáct rozhněvaných mužů v režii hostujícího Petra Kracika. Ten na svého „zeťáka“ pěl jen samou chválu. „To musí. Jinak by byl doma bit,“ vtipkoval Petr Kostka.
„Zlí jazykové tvrdí, že mě do Pardubic jezdíš hlídat,“ smál se režisér Petr Kracik.

„Nová hra a nová role se mi jeví jak bazén se studenou vodou, do které se musí hupsnout. S pardubickými kolegy se už několik týdnů vesele dopoledne co dopoledne v té chladné vodě cachtáme. A baví nás to. Sršíme nápady, takže se zdá, že nás to naše vzájemné setkání osvěžilo všechny,“ uvedl Petr Kostka, který se v inscenaci Východočeského divadla představí poprvé.

Příběh je známý především z filmového debutu amerického režiséra Sidneyho Lumeta, který na plátno převedl televizní hru Reginalda Rosea.
V představení rozhoduje dvanáct porotců o vině nebo nevině obžalovaného a při tom se představují jejich charaktery. Kostka hraje porotce, který nemá charakter zcela jasný a důležité je herecké umění jeho představitele.

Hra o charakterech

„Není to jednoduché. A hra Dvanáct rozhněvaných mužů není pouze o tom, jaký porotci vynesou rozsudek, ale o jejich charakterech, který v krizových momentech odhalí. Není to o napětí,“ podotkl Kostka.

Ten pochází ze starého divadelního rodu, jehož kořeny sahají až do první poloviny 19. století. Hrál v Městských divadel pražských, Národním divadle a Divadle na Vinohradech.

Celý život spolupracoval s filmem, rozhlasem i televizí. Účinkoval ve filmech Vyšší princip, Zločin v dívčí škole, Bláznova kronika, Zítra vstanu a opařím se čajem, Fešák Hubert a dalších či seriálech Sanitka nebo Hříchy pro pátera Knoxe.

(td, čtk)

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co nabízí divadelní scéna

Pardubice - Nejbližší dny v programu Východočeského divadla Pardubice

Ze hry Chudák manžel

Recept, jak se z chudáka manžela může stát vůl!

Pardubice - S nestárnoucí komedií zavítali do Pardubic známí herci včetně Oldřicha Navrátila

Divadlo 29

Legenda české alternativní hudby v "Devětadvacítce"

Pardubice - Pardubice čeká zítra večer vystoupení MCH Bandu a zpěvačky Sylvie Krobové

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Tak
Šotek 6.1.2012 09:00 78.80.76.*
Pan Kostka je PAN HEREC!!!
V diskusi je celkem 1 příspěvek, poslední byl vložen 6. 1. 2012, 09:00 vstup do diskuse

CELEBRITY

David Rath

David Rath

Sledujte kauzu Rath online na Blesk.cz. Více o zatčení Davida Ratha a aktuálních informací ohledně celé… celý článek ›

Do kin vtrhl film Líbáš jako ďáběl

Do kin vtrhl film Líbáš jako ďáběl

Fanoušci režisérky Marie Poledňákové se konečně dočkali! V kinech měl dnes premiéru snímek Líbáš jako… celý článek ›

Sbohem, Ashtone! Demi Moore má nového kluka

Sbohem, Ashtone! Demi Moore má nového kluka

Herečce Demi Moore (49) konečně došlo, že nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem. Vztah s nevěrným… celý článek ›

Bitva o Farmáře Standu: Katarína je lesba a bývalá prostitutka, tvrdí Alena

Bitva o Farmáře Standu: Katarína je lesba a bývalá prostitutka, tvrdí Alena

I když si Standa Sekanina (59) zvolil v pořadu Farmář hledá ženu za svou vyvolenou prodavačku Katarínu … celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz