VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loučení šéfdirigenta dopadlo v Komorní filharmonii skvěle

Pardubice - Pětileté šéfování orchestru završil Marko Ivanović tím nejlepším možným způsobem.

14.6.2014 1
SDÍLEJ:

Marko IvanovičFoto: Archiv

Výlučně díla domácích autorů zněla na trojici závěrečných abonentních koncertů pětačtyřicáté sezony Komorní filharmonie Pardubice. Však také byly tři večery v Sukově síni Domu hudby koncipovány k letošnímu Roku české hudby. Zároveň se staly posledními, při nichž orchestr řídil coby šéfdirigent Marko Ivanović.

Od příští sezony, kdy už bude působit v brněnském Národním divadle, se s ním budou pardubičtí posluchači setkávat v nové roli hlavního hostujícího dirigenta.

Slavnostní ráz

Slavnostní ráz večera navodila vstupní skladba. Kantáta Bedřicha Smetany Česká píseň je naprosto nezaměnitelná. K jejímu provedení si tentokrát pardubičtí filharmonici přizvali Pražský smíšený sbor. Možná, že v dalších dnech tomu již bylo jinak, v pondělí ale byli v oddílech určených odděleným mužským a ženským složkám posluchači svědky poněkud ztišeného provedení, jako by na většinu členů sboru doléhala únava z úmorného vedra. Síla vlastní hudby ovšem i tentokrát zvítězila a závěrečná smíšená část vyvrcholila, jak se patří.

Se vší brilancí si poté hráči orchestru vychutnali Fibichovu selanku V podvečer.

Jistě, dali by se vyzdvihnout hlavní „tahouni", oceňme však především výsledný celek. Ivanović řídil těleso jakoby lehkou rukou a dal vzniknout nádherným plochám, při nichž stačilo jen zavřít oči a představovat si, odkud se mohla vzít autorova inspirace… Nádhera.

A jako skvělý kontrapunkt vzápětí moderna – Concertino pro harfu a orchestr Úžasná zeměplocha od mladičkého autora Martina Klusáka.

Sólistka Hana Hrachovinová, jíž mladý tvůrce své dílko věnoval, si se strunami pohrává se znalostí věci, zajímavou skladbu mají však jemně zažitou i ostatní hráči – provedli ji již před dvěma lety v Praze. Charakterizovat ji lze jako podivuhodný hudební tok, vycházející z minimalistických prvků, používá se zde však několik poutavých odbočení do jiných hájemství, třeba i romantických. Posluchačsky vcelku vděčná a příjemná záležitost.

Vše na jedničku

Po přestávce došlo opět k jistému „zvážnění" atmosféry. S Pražským smíšeným sborem předstoupili před abonenty sólisté Lucie Silkenová a Jiří Hájek. S orchestrem společně provedli dílo z pokladnice duchovní hudby Antonína Dvořáka. A jestliže jsme byli na začátku trochu překvapeni „zakřiknutým" sborem, tentokrát při Te Deum vše vyšlo na jedničku a skladba, pokolikáté již, zapůsobila na všechny přítomné svou bezbřehou důstojností a velikostí. Marko Ivanović završil sezonu i své pětileté šéfování Komorní filharmonii tím nejlepším možným způsobem.

(oa)

Autor: Redakce

14.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení