VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mám rád, když humor jiskří 
a perlí, říká herec Jan Přeučil

Pardubice - „Úsměv je pro život velice důležitý a když je přenesen do jevištní podoby, je to příjemné".

2.2.2016
SDÍLEJ:

Jan Přeučil na GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích.Foto: Michal Klíma

Šestý soutěžní den Grand Festivalu smíchu byl ve znamení anglického humoru, proto představení Zavolejte Jeevese zaštítil i elegantní a šarmantní garant.
Nemůže být řeč o nikom jiném než o pardubickém rodákovi, herci, gentlemanovi JANU PŘEUČILOVI.

Jak jste se těšil na letošní ročník Grand Festivalu smíchu?
Jsem tady podruhé a pokaždé, když jsem osloven, tak mě to velmi potěšilo. Myslím si, že tento festival je ojedinělou záležitostí v celé České i Slovenské republice. Úsměv je pro život hodně důležitý a když je přenesen do jevištní podoby, tak je to velice příjemné. Navíc diváci tu mohou vidět nejrůznější představení z celé České republiky, která rezonují smíchem, úsměvem a určitou kvalitou.

Jaké je to pro vás vrátit se 
zpět do rodného města?

Když jsem v Pardubicích, uvědomuji si, že jsem se tady narodil. Můj tatínek zde velice intenzivně působil, politicky i ekonomicky. Dokonce se v roce 1945 stal poslancem Prozatímního Národního shromáždění za Pardubický kraj, vždycky za Pardubice bojoval. To všechno na mě dopadá, když se sem vracím. Když jsem se tu teď procházel, uvědomil jsem si, jak Pardubice rozkvetly a jak je to příjemné, milé, moderní, voňavé město, které má svou atmosféru. Nebál bych se říct, že krásně konkurují Hradci Králové, odkud pochází moje milovaná žena Evička.

Mluvil jste o tom, jak moc máte rád anglický humor. Oblíbil jste si některé konkrétní autory?
Mám velice rád Oscara Wilda a G. B. Shawa. Kdo umí tyto komedie zahrát, tak klobouk dolů. Hraní konverzačních komedií je hodně náročné a málokdo ho umí. Byl jsem velice překvapen, jak se kolegové z Jihočeského divadla v Českých Budějovicích bravurně vyrovnali s autorem, který komedii Zavolejte Jeevese napsal. Byl jsem ohromen tou bravurností, profesionalitou, prací s textem i podtextem. Musím uznat, že toto představení mělo vysokou profesionální úroveň a svůj osobitý, milý úsměv.

Spisovatel Zdeněk Jirotka se nechal inspirovat při psaní Saturnina postavou Jeevese. Jak byste zhodnotil tato dvě díla?

Od toho jsou literární a divadelní kritici. Já to mohu hodnotit jen jako herec. Myslím si, že Jirotkovy texty i texty P. G. Wodehouseho jsou v jisté rovině. Důležité je, že v obou případech nechybí milý anglický humor. Z reakcí pardubických diváků bylo vidět, jak tento druh humoru mají rádi. Osobně nejsem zastáncem vulgárního humoru, naopak, když ten humor perlí a jiskří, je to příjemné a vyvolává to na tváři mimický úsměv. A to se jihočeským kolegům povedlo.

Jaké z plány máte na rok 2016?

Plánů je celá řada. Hostuji v divadle Ypsilon. Čekají mě Letní shakespearovské slavnosti. Jezdím s inscenací Světáci se společnosti Háta a s Evičkou máme divadlo pro děti, Divadlo Evy Hruškové a Jana Přeučila, se kterým kočujeme po českých i moravských městech. Velice často jezdíme i do Pardubic. Tento druh divadla dělá více mých kolegů. Osobně si myslím, že je to hodně důležité pro nastupující generaci, aby se odpoutala od mobilních telefonů i notebooků, protože osobní kontakt jeviště a hlediště podporuje rozvoj dětské představivosti, fantazie a v neposlední řadě rovněž lásku k českému jazyku.

Měl jste nějakou vysněnou roli?
Po dobu 33 let jsem působil v Divadle Na zábradlí, za ty roky jsem si tam zahrál řadu úžasných rolí. Ale stále zůstávají i ty, které bych si přál zahrát. Ale protože jsem jako herec pověrčivý, nemůžu vám je prozradit. Kdybych to udělal, nesplnilo by se to.

Co byste popřál pardubickému Grand Festivalu smíchu?

Přeji si, aby i další léta tohoto festivalu byly tak báječné. Věřím, že za čtyři roky, kdy Grand Festival smíchu oslaví dvacet let, se zde zase všichni uvidíme. 

Jana Müllerová

Autor: Redakce

2.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vizualizace možné podoby Letního stadionu Pardubice a jeho okolí
5

Vedle Letního stadionu vyroste nový čtyřhvězdičkový hotel

Ilustrační snímek.

Pardubice čeká ostravská mise. Letos již třetí

Kráska a zvíře zazpívají v kině

Pardubice – Na programu Pardubického letního kina je dnes fantasy muzikál Kráska a zvíře. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Hokejisté Pardubic vstřelili pět gólů Zlínu

Zlín, Pardubice – Hokejisté Dynama získali sedmé vítězství během přípravného období. Ve Zlíně Pardubičtí využili dvě přesilové hry, jednou se trefili v oslabení. Další přípravný zápas budou hrát ve čtvrtek doma proti Olomouci (18.00). 

Fotbalové výročí: Plné tribuny vítaly první ligu

Pardubice – Je to jeden z milníků ve více než stoleté historii pardubického fotbalu. A právě v tomto týdnu si ho místní klub připomíná. Před osmdesáti lety měla v Pardubicích premiéru nejvyšší fotbalová soutěž. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení