VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zámku je k vidění část výstavy českého umění

Pardubice - Návštěvníci pardubického zámku již mohou vidět první část dlouhodobého výstavního projektu Expozice českého umění 20. století ze sbírek Východočeské galerie v Pardubicích.

5.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

„Představí díla, která vznikla od roku 1945. V květnu expozici rozšíří další výstava zaměřená na umění první poloviny 20. století počínaje generací skupiny Osma,” prohlásil Ondřej Bouček z Východočeské galerie.

Moderní umění

Výběr exponátů byl zúžen na moderní umění od roku 1945. Vystavena jsou díla nejvýznamnějších osobností českého výtvarného umění, například Karla Černého, Richarda Fremunda, Zdeňka Sklenáře, Zbyňka Sekala, Josefa Istlera, Roberta Piesena, Jana Kotíka, Mikuláše Medka, Evy Kmentové, Olbrama Zoubka, Adrieny Šimotové, Květy Válové, Karla Malicha, Vladimíra Preclíka, Zdeny Fibichové, Jiřího Sopka, Jiřího Načeradského a Zdeňka Sýkory.

Významná díla

Stálá výstava českého umění 20. století byla na zámku instalována v roce 1992, později pro ni byla zakoupena významná díla především z období druhé poloviny 20. století, například Linie č. 34 Zdeňka Sýkory, drátěný objekt Sedím a pozoruji oblohu z roku 1976 Karla Malicha, plastika Artchemo 68 Josefa Jankoviče a mnohá další.

„Tato expozice, stejně jako sbírka, byla obměňována a doplňována do podzimu roku 2000, kdy jsme byli nuceni z technických důvodů objekt na zámku pro veřejnost uzavřít,” uvedl Bouček. Naposledy mohla veřejnost vidět galerijní sbírku umění 20. století v roce 2004 v Domě U Jonáše.

Osobnosti z regionu

Na podestě v prvním patře je místo pro pravidelně se proměňující prezentace významných osobností umění regionu. Cyklus krátkodobých výstav zahájila díla pardubického rodáka Františka Kyncla, který žil do nedávné smrti v Düsseldorfu. Následovat mají výstavy děl Bohdana Kopeckého, Oty Janečka, Františka Emlera, Jaroslava Gruse, Karla Malicha a dalších.

Výstava českého umění 20. století ze sbírek Východočeské galerie vznikla k příležitosti 50. výročí samostatné činnosti galerie. Bude trvat do 28. října příštího roku.

(zr, čtk)

5.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení