VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zámku v Cholticích se dějí záhadné věci

Choltice - Ráno nacházejí provozovatelé přeházenou techniku i zapálené svíčky. Možná i choltický zámek má Bílou paní. Nebo je to někdo jiný?

30.7.2011 3
SDÍLEJ:

Choltický zámekFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

V barokním zámku v Cholticích u Přelouče na Pardubicku se to pohádkovými bytostmi jen hemží.
Ve zdejší prohlídkové expozici určené pro rodiny s dětmi, nazvané „Svět vodníků a loutek černého divadla“, se malí i velcí návštěvníci mohou setkat nejen s již zmíněnými vodníky (mají tu vodníka Labského, Vltavského, Horského a několik dalších), ale také se Šeherezádou, Aladinem nebo Sněhurkou se všemi sedmi trpaslíky.

Zvuková technika byla zapojena jinak

Nyní vše nasvědčuje tomu, že si prostory pohádkové expozice spolu s dalšími prostory na choltickém zámku vybraly ke svým zlomyslným rejdům i „opravdové“ bytosti z jiného světa, se kterými na zámku nikdo nepočítal, ale v potaz je musí vzít všichni.

Nájemce části zámeckých prostor a autor pohádkových expozic Světa vodníků a loutek černého divadla, principál chrudimského loutkářského souboru Ahoj Chrudim pan Libor Štumpf přiznává: „V posledních dnech jsem se opakovaně setkal s událostmi, co odporovaly mému zdravému rozumu. V sále, ve kterém pro veřejnost hraji loutkové pohádky, jsem přes noc nacházel zcela jinak zapojené a naprosto rozházené nastavení světelné a zvukové techniky, dále se vyskytlo nesmyslné propojení prodlužovacích kabelů tak, že nebylo možné uvést v provoz některé spotřebiče sloužící k chodu divadelní techniky či pokladny.“

„Horší situace nastala po opakovaném odpojení mrazících boxů s nanuky a vtipnější situací byl fakt, že před pár dny jsem těsně před zamčením zámecké expozice nastavil na papírových hodinách čas další prohlídky na 9.30 hodin ráno následujícího dne, abych o zhruba šestnáct hodin později při odemykání viděl na hodinách nastavený čas na brzkou sedmou hodinu. Od většiny z místností a sálů jsem měl a mám klíče pouze já a v okamžicích, kdy jsem nepochyboval o svém vlastním duševním zdraví, pojal jsem podezření, že si někdo ze zaměstnanců či brigádníků stihl kopii klíčů zhotovit a všechny uvedené nepravosti má na svědomí právě on. Přitom nutno podotknout, že z prodejny suvenýrů, pokladny a ani z expozic se nic neztratilo,“ pokračoval Libor Štumpf.

Hořela tajemná svíčka až do rána

Své o tajemných událostech na zámku ví i provozovatel zámecké restaurace v Cholticích Josef Raba: „Přisedl jsem si k panu Štumpfovi v zahrádce naší restaurace, abych si mu postěžoval na záhady, se kterými se v posledních dnech a týdnech potýkám a sotva jsem si postěžoval, začal mi vyprávět on o svých problémech s technikou, mrazáky a ručičkami papírových hodin, ukazující nesmyslný čas zahájení nejbližší prohlídky pro turisty…“.

A co že se děje po zamčení v zámecké restauraci? Raba pokračuje: „Je toho více, ale dokazovat to je těžké nebo časově již promlčené. Z počátku jsem se zde setkával s nepříjemnými zážitky personálu - dlouhovlasé zaměstnankyně v kuchyni, na baru i obsluhující čísnice si stěžovaly na nepříjemné pocity hlazení po vlasech, ač poblíž nich nikdo nestál. Postupně se přidal fakt nočního rozsvěcení světel v zamčené a prázdné restauraci, byť se zamykající personál dušoval, že vše bylo zhasnuté. Celé to vrcholí minulým týdnem, kdy jsem pro hosty připravil Večer při svíčkách. Následující ráno jsem spolu s brigádníkem odemykal restauraci a ke svému úleku zjistil, že na jednom ze stolů dosud hoří čajová svíčka.

Protože jsem kupoval ty, u nichž je uváděna doba hoření čtyři hodiny, lehce jsem si spočítal, že servírka musela zamykat a restauraci opouštět po druhé hodině ranní. Ta mi to však po svém příchodu do práce rázně vyvrátila, prý odcházela po třiadvacáté hodině, všechny svíčky byly sfouklé a světla zhaslá. Vrtalo mi to po všech těch předchozích událostech a sporům s personálem nad ledabylým zhasínáním světel hlavou, tak jsem si pustil záznam z průmyslové kamery, snímající vchodové dveře a hlavní část restaurace.

Na nich s časem kolem třiadvacáté hodiny opravdu byla zaznamenána servírka sfoukající všechny svíčky včetně té, jež ráno hořela. Po jejím odchodu z restaurace žádný další pohyb na záznamu není, žádná ze svíček nehoří a dále následuje až mé ranní odemykání a sfoukávání znovuhořící čajové svíčky, kterou na tomtéž záznamu před svým odchodem servírka zhasla. Záznam mám uložený, protože dosud jako jediný může ukázat a potvrdit, že se na zámku něco děje a jsem ochotný jej komukoliv coby důkaz svých tvrzení poskytnout k nahlédnutí, případně i k technickému rozklíčování celé záhady.“

Oslovíme odborníky na nadpřirozeno

Co by však za tou záhadou mohlo být, si však Josef Raba ani v odhadech říci netroufne.
„Řada tuzemských zámků a hradů láká turisty na tzv. noční prohlídky zpestřené Bílou paní, bezhlavým rytířem, katovým pacholkem či zlomyslným rarachem. My nic takového v plánu neměli a i když tu takovou (nad)přirozenou atrakci máme jaksi proti své vůli a nežádouce, radost nám to rozhodně nepřináší. Spíše vzrůstají obavy, aby od laického zacházení s elektrikou v divadelním sále nebo hořícími svíčkami v restauraci nedošlo k hmotným škodám. Vyměnil jsem zámky ve dveřích a budou-li jevy i nadále pokračovat, upne se má příští naděje na rozluštění záhad do instalace průmyslových kamer. Pokud nepomůže ani tato technika, za pokus by stálo oslovit i odborníky zabývající se nadpřirozenem,“ uzavírá debatu Libor Štumpf a jde vítat další příchozí turisty, aby je provedl pohádkovým Světem vodníků a černého divadla a v závěru jim i dvě krátké pohádky zahrál. Bude-li fungovat technika…

Petr Baláž, správce muzea vodníků

30.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Pardubičky to ženou vysoko. U Borku došla trpělivost s tendenčně řízenými duely

Simeon Karamazov odpovídá on-line na dotazy čtenářů.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Málo střel a chyby: Nehráli jsme tak, jak jsme měli, řekl Tomášek

Pardubice – Na bilanci proti rivalovi z minulé sezony mohli zapomenout. V posledních čtyřech zápasech totiž pardubičtí hokejisté bodovali, vyhráli dvakrát venku. Před úvodním východočeským derby navíc zdolali silný Třinec. Jenže v Hradci bylo vše jinak. Neděla byla pro Dynamo černým dnem, prohrálo 0:6.

Novojičínské podniky dodaly české armádě pět nových cisteren

Česká armáda dnes předá příslušníkům 14. pluku logistické podpory a 4. brigádě rychlého nasazení pět kusů modernizovaných cisternových automobilů CAP-6M1.

Pochutná si... Ladra vyhrál zápas i sázku

Pardubice – U druhého gólu Pardubic do sítě Vlašimi v 11. kole FNL měl situaci ulehčenou, Tomáš Ladra zakončoval do odkryté branky. Gólman Vlašimi Filip Nguyen chtěl míč posunout hlavou na spoluhráče, ale tento záměr mu nevyšel. „Zřejmě to podcenil. Šel jsem tam na blind, naštěstí to vyšlo,“ okomentoval gólovou situaci ofenzivní hráč Ladra.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení