VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některá divadla v republice mají problémy: málo peněz

Pardubice – Některá vícesouborová divadla v České republice mají problémy.

25.11.2009
SDÍLEJ:

ŠÉF PLZEŇSKÉHO DIVADLA J. K. TYLA Jan Burian při jednání Asociace ředitelů divadel v pardubickém hotelu Euro. Foto: DENÍK/ Luboš Jeníček

„Například v Českých Budějovicích hrozí zánik opery. Složitá situace je i v dalších městech, kde funguje operní soubor – Liberci či Opavě,“ konstatoval Jan Burian, předseda Asociace ředitelů divadel, která jednala v pardubickém hotelu Euro.

„Problém je v systému financování. Stát by měl říct, zda operu chce podporovat a ne se tvářit, jako že se ho to netýká,“ podotkl ředitel Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Jiří Šesták.

„Potíž je v tom, že většina divadel byla na počátku 90. let převedena pod správu měst. Původní představa, že se časem dopracujeme k tomu, co je běžné v Evropě, aby se na financování podílel stát, kraje i obce, zatím nefunguje,“ pokračoval Jan Burian, který je zároveň ředitelem plzeňského Divadla J. K. Tyla.

„Stát by měl více pečovat o podporu regionu. Na dvě velká divadla v Praze dá 640 až 700 milionů korun, přitom do regionu ze státního rozpočtu v příštím roce poputuje pouze 53 milionů. Nechápu, proč jde o takový nepoměr,“ dodal.

„Máme signály, že divadla mají příští rok dostat ještě méně peněz. Obce dají buď to, co v roce 2006 nebo 2007, nebo provozní příspěvky zkrátí o pět až osmnáct procent. Z krajů by měla divadla dostat zhruba stejně či méně. I státní dotace bude zhruba o třináct procent nižší,“ přiblížil šéf Asociace ředitelů divadel.

„Stav zatím není zcela katastrofální, jeden rok divadla vydrží, ale problémy mohou nastat ve chvíli, kdy se ekonomická situace bude i nadále vyvíjet nepříznivě. Až se příští rok vymetou všechny kouty, tak se budeme muset modlit, aby nebylo ještě hůř,“ nechal se slyšet Jan Burian.

„Pokud bude ekonomický propad i v roce 2011, vyčerpají se všechny rezervy, tak to bude logicky pohroma též pro divadla,“ prohlásil předseda Asociace ředitelů divadel.

„Věříme, že taková situace nenastane a že divadla přežijí. Záleží to i na tom, jestli nepřestanou chodit diváci. Zatím je návštěvnost zhruba stejná. V současné chvíli to tedy vypadá, že ekonomická krize dopad na návštěvnost divadel nemá,“ řekl Jan Burian.

„U sponzorů je to podobné. Nejdramatičtější propad je u firemních akcí. Dříve si hlavně před vánočními svátky objednávaly různé společnosti v hojné míře divadelní představení. To už teď není pravidlem a divadla to v poměrně hojné míře pociťují,“ potvrdil šéf Asociace ředitelů divadel.

„V Pardubicích jsme na tom s návštěvností dokonce o maličko lépe než loni. Jinak uvidíme, jak dopadnou rozpočty. Z města máme avízo, že příspěvek by měl být zhruba na úrovni loňského roku. V případě kraje dostáváme stále méně – před třemi lety jsme získali 4,7 milionu korun, před dvěma 4,2 a letos už jen 3,8 milionů. Přitom podle metodiky ministerstva kultury by měl kraj na divadlo přispívat částkou přibližně jedenácti milionů korun,“ uvedl ředitel Východočeského divadla v Pardubicích Petr Dohnal.

Autor: Tomáš Dvořák

25.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení