VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nopová: 'I vydat knihu může být dobrodružství'

Pardubice – „Vydat knihu je velké dobrodružství,“ uvedla východočeská autorka Stanislava Nopová. „Ještě větším se může stát komunikace se čtenáři,“ přiznala Nopová.

24.8.2010
SDÍLEJ:

Riskantní prázdniny od východočeské autorky Stanislavy NopovéFoto: archiv nakladatelství

„Jeden z novinářů mě podezírá, že jsem příběh Riskantní prázdniny prožila. Nedá si vymluvit, že je to jenom autorská fikce a určitá nadsázka. Setkání hrdinky Anastázie se dvěma mimozemšťany je dramatické a já se obávám, že bych neměla její vůli přežít,“ řekla Nopová.

„Ještě daleko zajímavější je zjištění, že se čtenářky ozývají s žádostí o adresu jednoho z protagonistů knihy X Terra Incognita. Když se ozvala první, napadlo mě, že si ze mě vystřelila některá z kamarádek. Odpověděla jsem stroze, že Mario je fiktivní postava. Ale pisatelka se nevzdala. Napsala znovu a dosti důrazně. Odpověděla jsem opatrně a obsáhle, ale bylo to marné. Paní nám zavolala do nakladatelství. Žádala adresu i telefon na pohledného a bohatého Australana,“ sdělila autorka.

Šedá česká linka, originalita se nenosí

„Když nepochodila, řekla, že mi Mario nejspíš sponzoruje vydávání knih. To by bylo senzační, hned bych vydala další. Bohužel, Maria jsem si opravdu vymyslela. Ale co se nestalo? Napadlo mě zadat jméno a příjmení žádaného hrdiny na internetových vyhledávačích. Jaké bylo moje překvapení, když se mi objevil italský designér. Aby to bylo ještě pikantnější, jeho syn je kanadský spisovatel. Mezitím si o adresu Maria napsaly další ženy,“ prohlásila se smíchem spisovatelka Stanislava Nopová.

„Když jsem psala knihu Pro práci zabíjet, předpokládala jsem, že se i v naší zemi budou lidé brzy prát o práci. Ilustrátoři mě ale brzy vyvedli z omylu. Pro dětskou knížku jsme hledali někoho nového. Nebyl podstatný věk, vzdělání, zkušenosti, ale chtěla jsem dát šanci někomu, kdo si myslí, že je dobrý a rád by se ilustrování knih věnoval. Hledali jsme skoro tři roky,“ konstatovala Nopová.

„Ne, že by se nám výtvarníci nehlásili. Dostali zadání, termín, smlouvu a dohodli jsme si cenu za práci. V lepším případě poslali jeden vzorový obrázek do plánované knížky a tím jejich zájem skončil. Nejspíš našli zakázku, která je víc bavila, nebo jak napsal jeden hoch: ,Teď jedu cestovat, až se vrátím, ozvu se.’ Najít budoucího Josefa Ladu, Cyrila Boudu nebo třeba Kamila Lhotáka bude asi nelehké,“ podotkla východočeská spisovatelka.

„Moderní výtvarníci pracují s počítačovou grafikou a zdá se mi, že jeden napodobuje druhého. Říkám tomu šedá česká linka. Originalita se moc nenosí. Navíc, plagiátorství je v kurzu. Objevili jsme na internetu čínského grafika, který nás svou prací opravdu zaujal. Bohužel jsme ho nemohli dohledat, a tak jsme jeho obrázek ukázali jednomu učiteli na střední škole, zda nemá nějakého žáka, který by měl podobný styl a barevnost palety. Vyučující budoucích grafiků prohlásil, že je to snadné. Sám provedl dokonalou kopii Číňanova obrázku a pod ,svoje dílo’ se hned podepsal,“ vysvětlila Stanislava Nopová.

Každý, kdo píše knihy, předpokládá, který druh čtenářů bude jeho knihy číst. „Jak už jsem uvedla, ke knize X Terra Incognita, která má detektivní zápletu, neočekávaně řeším zájem českých žen, které touží po galantním a bohatém Mariovi. Za to knihu Pro práci zabíjet, a je to pěkně drsný thriller, jak se zdá, čtou nejvíc učitelky. Prý je to ideální literatura před začátkem školního roku,“ uvedla Nopová.

I právníci čtou mé dětské knihy

„Jedna známá se mi ozvala, že před soudní síní sedí dva právníci, a oba čtou moji dětskou knihu: Za útesem leží svět. Takže je to pro mě někdy pořádné překvapení. Nejdůležitější ale pro mě je, že lidé moje knihy baví číst. Je pro mě potěšením, když se ozývají, že zapomněli na starosti, že čtou do rána, našli myšlenku, která je posunula v životě dál,“ nechala se slyšet Stanislava Nopová.

Máte i vy nějaký riskantní zážitek z prázdnin? Pošlete nám jej do redakce na e–mail pardubicky@denik.cz.

Nejzajímavější příběh bude oceněn knihou od východočeské autorky Stanislavy Nopové.

Monika Suchá

24.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Kaut se chystá na šampionát do 18 let.

Baráž bez mladíků. Míří na mistrovství světa

Ilustrační foto

Případů TBC v kraji loni přibylo

Po neděli se bude v Pardubickém kraji lyžovat jen v Dolní Moravě

Pardubice - Lyžařská střediska v Pardubickém kraji se již připravují na konec sezony. V neděli ukončí provoz areál v Červené Vodě - Čenkovicích, i když na sjezdovkách je ještě sněhu dostatek. V příštím týdnu bude pokračovat jen středisko v Dolní Moravě na Orlickoústecku, ale v omezeném rozsahu, řekl ČTK jednatel společnosti Sněžník Martin Palán.

Kraj chce víc bezbariérových spojů

Pardubice – Pardubický kraj chce, aby v regionu jezdilo více bezbariérových spojů v exponovaných časech. „Budeme jednat s dopravci při novém výběrovém řízení, aby se navýšil celkový počet bezbariérových autobusů obsluhujících regionální linky, protože na rozdíl od železnice jich prozatím obecně v krajích příliš nevidíme," uvedl hejtman Martin Netolický

Počet obyvatel Pardubického kraje se loni zvýšil o 938 lidí

Pardubice - Počet obyvatel Pardubického kraje se v loňském roce zvýšil o 938 lidí na 517.087. Kladný byl přirozený přírůstek i přírůstek stěhováním. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Jeruzalémský kříž má městu připomínat soucit a lásku

Pardubice – Pardubický městský kříž, zvaný Jeruzalémský, je od tohoto měsíce k vidění na náměstí za Palácem Atrium směrem k poliklinice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies