VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Holubovy Holice měly úspěch

Holice - Rodiště slavného afrického cestovatele má za sebou první ročník Holubových Holic. Dvoudenní program, který v pátek stylově zahájilo vystoupení afrických bubeníků a tanečnice v Památníku Dr. Emila Holuba, měl přiblížit cestovatelův odkaz především široké veřejnosti.

6.10.2008
SDÍLEJ:

V PROGRAMU PRVNÍHO ROČNÍKU Holubových Holic, jehož cílem bylo přiblížení odkazu slavného afrického cestovatele široké veřejnosti, došlo i na položení věnců k soše Dr. Emila Holuba. Foto: DENÍK/Tomáš Kubelka

„V minulosti probíhala v Holicích v zásadě jen Africká sympozia určená vědcům a badatelům, ale pro veřejnost se nic nekonalo. To jsme se rozhodli změnit, a proto jsme uspořádali první ročník Holubových Holic,“ uvedl ředitel Kulturního domu města Holic Vítězslav Vondrouš.

Zájem veřejnosti byl skutečně velký. „Vůbec jsme nevěděli, jak dalece náš záměr a připravený program lidi osloví, ale účast jak na pátečním koncertě, tak dětí a rodičů v sobotu ukázala, že jsme se vydali správným směrem. Přišlo hodně lidí i ze samotných Holic, což nebývá zvykem, takže pro příští rok je to povzbu〜zení pro větší a rozsáhlejší akci,“ poznamenal Vítězslav Vondrouš.

Po celou sobotu probíhalo v klubovnách Kulturního domu města Holic 16. Africké sympozium na téma Ženy slavných mužů – cestovatelů.

„Sympozium bylo věnováno 50. výročí úmrtí Růženy Holubové, manželky Dr. Emila Holuba. Řeč však byla i o manželce Alberta Schweitzera, cestovatele Vráze a dalších ženách, včetně těch, které se samy cestovatelství věnovaly,“ sdělila Milena Secká z Náprstkova muzea v Praze, která se zaobírala právě Holubovou ženou Růženou.

Pro děti byla v Klubu U Holuba v malém sále holického kulturního stánku připravena dílna, v níž si mohly vyrobit z moduritu amulet na krk, navléknout korálky, zástěrku či se pomalovat jako africký bojovník nebo africká žena.

„Dětí se tady vystřídalo hodně. Zájem z jejich strany byl obrovský, přišlo jich jednou tolik, než jsme čekali,“ pravila spokojeně za pořadatele Marcela Jeřábková.

Holubovy Holice pak zakončil koncert patnáctičlenného Muzikoterapeutického sboru ze speciální školy Svítání z Pardubic. Ten posluchačům předvedl šamanské bubnování. Zájemci si po vystoupení mohli také vyzkoušet hru na bubínky a další rytmické nástroje.

Atmosféru Afriky jistě navodila i nabídka pokrmů s nádechem tohoto světadílu. Ty mohli návštěvníci ochutnat v restauraci kulturního domu. „K obědu jsme podávali například Africký steak s grilovaným lilkem a ananasem, směs Dr. Emila Holuba, ale i opečené brambory, placky a podobně,“ nechal se slyšet kuchařský mistr Zdeněk Rolc.

Lukáš Peška

6.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení