VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Ve Slepoticích vodili Jidáše

Slepotice - Jidáš ukrytý v kárce plné sena a klapání řehtaček. Takové bylo sobotní ráno ve Slepoticích, kde koledníci drží tradici vodění Jidáše.

11.4.2009
SDÍLEJ:

Tradiční vodění Jidáše ve Slepoticích na PardubickuFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Ty Jidáši nevěrný, cos to učinil, že jsi svého pána Židům prozradil. Za to musíš v pekle sloužiti, s Luciferem ďáblem tam žíti. My školáci chodíme a klapání zvoníme.“

Nepočítaně let již zní každý rok o Bílé sobotě tato koleda Slepoticemi u Moravan na Holicku.

Školou povinní chlapci zde totiž udržují prastarý zvyk klapání a vodění Jidáše.

„Tento zvyk k naší obci neodmyslitelně patří a chlapci, dívkám je totiž zapovězen, se jej rádi zúčastňují. Za každé chození dostávají body a s přibývajícími léty se z nich stávají nejprve půlpáni a nakonec páni. Kdo se stane pánem, řídí celou akci a zpravidla se tím s koledníky rozloučí a příští rok již do průvodu nejde,“ řekla starostka obce Jana Bořková.

Letos chodil jako pán Šimon Schreiber. „Klapat chodím už deset let. Teď jsem v devítce, stal se ze mě pán a příští rok již nepůjdu,“ řekl Šimon s tím, že nástupce už má. „Za rok bude pánem kamarád Daniel Komárek. „Docela se těším, i když je to zodpovědná funkce. Pán musí dohlížet na bezpečnost, pískáním dává povel ke koledování a klapání a vůbec se musí postarat, aby vše dopadlo tak, jak má,“ vysvětlil Daniel Komárek.

Na konci průvodu si chlapci koledu rozdělí. „Dostáváme jak vajíčka, tak i různé sladkosti. Nechybí ovšem ani peníze,“ řekl Daniel Komárek a dodal, že pro rozdělování koledy panují jasná pravidla.

„Je to podle zásluh a odsloužených let. Tak například vajíčka se rozdělují podle toho, jak dlouho kdo chodí. Kolik roků chodí, tolik dostane vajíček,“ objasnil rozdělovací klíč Komárek.

Vodění Jidáše však předchází klapaní na Zelený čtvrtek a Velký pátek. Podle křesťanské tradice totiž na Zelený čtvrtek „odlétají zvony do Říma“ a jejich zvuk tak nahrazují klapačky. Chlapci proto několikrát denně vyrazí na pochůzku obcí a přilehlými osadami a místo zvonění a klekání klapají. Nedílnou součástí slepotického obyčeje je i uctívání svatých míst.

„U každého křížku a u kostela musí chlapci pokleknout a pomodlit se. Drtivá většina jich sice do kostela nechodí a nezná křesťanskou víru, ale přesto se modlitby rádi naučí, neboť i za ně získávají ohodnocení,“ zakončila starostka Jana Bořková.

Lukáš Peška

Místo události:
11.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení