Nad osudem Pardubického letního kina stále visí velký otazník. „Pokud by došlo k odsunu z Tyršových sadů, bylo by to pro náš projekt likvidační,“ řekl provozovatel Pardubického letního kina Jan Motyčka.

Existence letního kina, které nemá svým rozsahem nikde v České republice obdoby, je podle jeho slov bytostně spjata s místem s neopakovatelným „geniem loci“. „A tím je právě romantické prostředí městského parku, který je vzdálený jen pár kroků od rušného centra města,“ poznamenal Jan Motyčka.

„Samozřejmě by nás velmi mrzelo, kdyby měl po čtyřech úspěšných ročnících tento kulturní fenomén letních Pardubic skončit. To je alespoň přání několika desítek občanů ulice Na Hrádku podepsaných na petici, na jejímž základě Magistrát města Pardubic a Městský obvod Pardubice 1 vážně uvažují o odsunutí tohoto unikátního projektu do jiné lokality, výrazně vzdálenější od centra města. A zatím to vypadá, že ani průměrná roční návštěvnost převyšující padesát tisíc diváků, což je zhruba o polovinu více, než má třeba renomovaný operní festival Smetanova Litomyšl, s tím zřejmě nic nezmůže,“ posteskl si provozovatel letního kina.

„Naší snahou je zachovat maximální objektivitu a umožnit tak občanům Pardubic vyjádřit svobodně svůj názor na zachování, zrušení, případně odsunutí letního kina. A to prostřednictvím petice pro i proti zachování letního kina, ke které je možné připojit svůj podpis v redakci Pardubického deníku nebo na webové adrese www.petice.net,“ shrnul Jan Motyčka. „Vnímáme i další petici s necelou stovkou podpisů, mylně spojovanou s první peticí žádající odsun filmových projekcí z Tyršových sadů. Hlavním požadavkem této petice je přitom instalace bezpečnostních kamer, jež má přispívat k zachování veřejného pořádku po skončení filmových projekcí a hokejových zápasů,“ uzavřel provozovatel kina.

Letní kino? Chceme rozumný kompromis, říká Fraňková

„Nemyslím si, že by měl někdo úmysl Pardubické letní kino rušit. Existuje však petice občanů, kteří bydlí v ulici Na Hrádku a na Sukově třídě. Ti si nestěžují na kino jako takové, ale na to, co se pak děje po skončení promítání,“ vysvětlila náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková.

„Kino je jedním z nejlepších projektů, které město v době letních prázdnin má. Na druhou stranu chápu i rozezlené občany, kteří bydlí v blízkosti Tyršových sadů. Jde o určitou daň za to, že žijí v centru města,“ podotkla náměstkyně.

„Jsem přesvědčena o tom, že město udělá vše pro to, aby projekt zůstal zachován a aby všichni byli spokojeni,“ řekla Štěpánka Fraňková.
Podle jejích slov bude osud nejnavštěvovanějšího prázdnihového projektu v Pardubickém kraji, kam během dvou měsíců zavítá přes padesát tisíc lidí, velmi záležet též na rozhodnutí rady a zastupitelstva prvního pardubického městského obvodu.

„V současné době se připravuje projekt obnovy Tyršových sadů. Jednou z možností je do něj Pardubické letní kino přímo zabudovat. Druhou variantou je kino z Tyršových sadů přemístit,“ shrnula náměstkyně primátora.

„Existují varianty, že by mohlo být například na Cihelně nebo na dostihovém závodišti. Osobně se domnívám, že by mělo zůstat v centru města,“ pravila Fraňková.

„Nabízí se také nová lokalita. Kino by mohlo najít své zázemí v místě, jemuž se lidově říká Čičák. Uvažuje se totiž o tom, že by vznikla lávka, která by spojovala Čičák a Tyršovy sady. Pak by to jistě byla jedna z možností, kde by kino mohlo být. Je to v centru města, v dostupné docházkové vzdálenosti od Tyršových sadů. Byť je to třeba o kousíček dál, tak to není zas tak hrozně daleko, aby tam návštěvníci nemohli dojít pěšky,“ uvažovala náměstkyně primátora.

„I kdyby bylo letní kino kdekoliv, tak vždycky s ním může mít někdo, kdo bude bydlet v jeho blízkosti, problém. Proto je třeba hledat rozumný kompromis,“ uzavřela Štěpánka Fraňková.