VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orchestry míří do terezínského ghetta

Pardubice - Pardubičtí a hradečtí filharmonikové se spojí na provedení Verdiho Requiem. Spoluúčinkovat na akci bude také početný americký sbor

17.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv KSO

Na ojedinělém projektu spojí své síly pardubičtí a královéhradečtí filharmonikové. Již zítra zavítají do Terezína.

V bývalém ghettu a koncentračním táboře zahrají při setká〜ní přeživších vězňů a pamětníků druhé světové války slavné Verdiho Requiem, které tu před šedesáti lety provedl rumunský dirigent Rafael Schächter s ostatními židovskými spoluvězni.

„S našimi spojenými orchestry bude spoluúčinkovat bezmála dvousetčlenný americký sbor Berkshire Symphony Chorus z Massachusetts. Také pěvečtí sólisté budou ze Spojených států. Dirigentem a jedním z iniciátorů ojedinělého provedení je Murry Sidlin,“ uvedl ředitel Komorní filharmonie Pardubice Vojtěch Stříteský.

Celý projekt nese název „Requiem vzdoru“ a jde o multimediální pořad, v němž mimo jiné promluví z filmového záznamu přímí účastnící provedení Verdiho mše za zemřelé z roku 1944, zazní hudební ukázky z let předválečných (například dixieland), hudba Bachova i židovské písně. „Ve Verdiho Requiem občas nahradí doprovodný zvuk symfonického tělesa jen klavír, jak tomu bylo při tehdejším provedení,“ upřesnila mluvčí pardubické filharmonie Blanka Scholleová.

„Při přípravě koncertu jsme s vedením hradeckých filharmoniků jízdárnu v Terezíně, kde se tato akce uskuteční, navštívili a musím přiznat, že na nás její autenticita svorně dolehla, aniž by zazněl jediný tón. Až v tomto prostoru v neděli zasednou bývalí vězni koncentračního tábora a v plné síle se rozezní Requiem, bude to jistě nesmírně silné. Až z toho jde mráz po zádech,“ podotkl Vojtěch Stříteský, který považuje účast Komorní filharmonie Pardubice na tomto projektu za jeden z vrcholů její jubilejní 40. koncertní sezony.

Spolupráce s Filharmonií Hradec Králové však podle něj tímto koncertem nekončí. V červenci spolu opět spojí síly a Verdiho Requiem provedou ještě třikrát. „Tentokrát s českými sólisty, se souborem Colorado Symphony Chorus, který bude mít 160 členů, a pod taktovkou chicagského dirigenta Duaina Wolfa ve vídeňském Svatoštěpánském dómu, na festivalu Smetanova Litomyšl a ve Smetanově síni Obecního domu v Praze,“ upřesnila Blanka Scholleová.

Autor: Tomáš Dvořák

17.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení