VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubická Galerie Fons slaví kulaté výročí: je jí už deset let

Pardubice - Tak jako ostatní kulturní zařízení tohoto druhu zápasí s malým zájmem o výtvarné umění

30.5.2008
SDÍLEJ:

Jan Adamec, kurátor pardubické galerie FonsFoto: Reprofoto: Deník

Galerie Fons na Pernštýnském náměstí slaví desetileté výročí svého vzniku. Jak k tomu došlo, to ví nejlépe kurátor Jan Adamec, který stál u jejího zrodu od samého začátku.

Hlavně fotografie

„Vše začalo přestěhováním Stapra do domu Na Třísle, kde byla k dispozici velká vstupní hala. Padla otázka, jak jí vlastně využít. Aby v ní seděly pouze dvě recepční, nám přišlo málo. A tak jsme přemýšleli nejprve o internetové kavárně, až nakonec zvítězil můj nápad – zkusit provozovat benefiční galerii, která z prodeje vystavených děl bude podporovat onkologické oddělení krajské nemocnice v Pardubicích. Podařilo se a co je podle mne podstatné, že si za deset let svého trvání vydobyla slušnou pozici mezi ostatními galeriemi u nás,“ sdělil kurátor, který prý problémy s pořádáním výstav renomovaným výtvarníkům či fotografům neměl. „Věděl jsem totiž o řadě umělců, kteří si zasloužili důstojnou prezentaci, stačilo je oslovit a nikdo z nich mě neodmítl.“
Galerie Fons je vlastně první galerií, která se v Pardubickém kraji programově věnuje fotografickému umění.

„To samozřejmě plyne z toho, že jsem sám fotograf. Od samého začátku jsem ovšem nastavil laťku dost vysoko. Jedním z prvních, kdo u nás vystavoval, byl renomovaný autor Jiří Štreit,“ líčil.

„U fotografie jsem si vědomý její problematičnosti, neboť digitalizace otevřela možnosti doslova každému. V dobrém i v tom špatném. Musel jsem si stanovit jasné mantinely v tom, že nebudu třeba vystavovat cestovatelské snímky, protože ty si dnes může pořídit skutečně každý. Šance na cestování jsou totiž neobyčejně široké. A já bohužel musím navíc podotknout, že z těch cestovatelských fotografických cyklů jsem viděl minimum kvalitních, většinou šlo jen o banální kalendářové fotky,“ řekl kurátor.

„Kdybychom se věnovali jen dokumentům, které dělá například Štreit, bylo by to dost stereotyp. Takže na výstavním programu máme i výtvarnou fotografii typu Pavla Máry, Jana Lukase… Ale není to nastavené tak, že by se u nás prezentovala jen známá jména, umožňujeme start i mladým tvůrcům. Začínal u nás třeba Milan David, který dnes vystavuje po celém světě. Věnujeme se i lidem spjatým s Pardubicemi, ať už zde žijí anebo se tady narodili či nějakým způsobem zde zanechali stopu. Řeč je třeba o Luďku Vojtěchovském, Pavlu Šmídovi, ale i o těch, kteří žijí v zahraničí,“ poznamenal.

Sedmdesát výstav

Za deset let má galerie na svém kontě sedmdesát výstav, což je úctyhodné číslo.
„Pokud jde o budoucnost výstavního programu, nevidím žádný problém, ten spíše vnímám jinde. Podívejte se, vynakládáme úsilí co nejvíce medializovat své výstavy, publikujeme v novinách, rozhlase, máme své webové stránky, a přesto ten zájem o výtvarné umění není velký. A přiznám se, mám nepříjemný pocit i z toho, že diváci jsou příliš konzervativní, aby vynaložili energii na to poznat dílo autora, který pro ně není známý. A to mě mrzí, ale jinak je nepřeberné množství námětů. Vždyť každý rok vychází řada studentů z Institutu slezské fotografie z Opavy anebo pražské FAMU a vždy se najde někdo zajímavý. A co se týká výtvarníků, tak tam je to úplně stejné.“

Galerie Fons se nachází v domě číslo 51 na Pernštýnském náměstí v historickém centru Pardubic. Tento goticko-renesanční dům je památkově chráněným objektem a pochází z výstavby po roce 1507 a 1538. Do osmdesátých let 20. století byla v přízemí lékárna vybavená dobovým lékárenským nábytkem, proto je dům v mnoha historických dokumentech zmiňován jako „Stará lékárna“. Od roku 2003 je dům sídlem jedné pardubické firmy a pozdně gotický mázhaus o rozloze 100 m2 je využíván jako výstavní síň a vstupní prostor společnosti.

(Milada Velehradská)

30.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení