VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubická komorní filharmonie vystupovala ve Španělsku před obřím mořským akváriem

Pardubice/Španělsko - Desetidenní putování s přejezdy přes tři a půl tisíce kilometrů zavedlo hráče do významných koncertních prostor země na jihu Evropy

17.1.2009 1
SDÍLEJ:

Komorní filharmonie Pardubice ve ŠpanělskuFoto: Komorní filharmonie Pardubice

Pardubická komorní filharmonie vstoupila do nového roku na jihu Evropy. Ve Španělsku je čekal vskutku náročný program: koncertovali prakticky každý den, dokonce hned první den po příletu se do sálu dopravili pouhou čtvrthodinu před začátkem koncertu!

Spíše lehčí tóny

Zatímco před rokem nabídli filharmonikové španělskému publiku oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela, tento zájezd se nesl v duchu lehčích tónů. „Na koncertech zněly populární melodie Johanna Strausse, Franze Lehára, Jacquese Offenbacha, Emmericha Kálmána, Julia Fučíka, Johanessa Brahmse či Franze von Suppé,“ uvedl vedoucí zájezdu Vladimír Faltys z pardubické komorní filharmonie. „Slavné skladby Na krásném modrém Dunaji či Radeckého pochod, stejně tak jako Brahmsův Uherský pochod již při prvních tónech vyvolávaly spontánní potlesk publika a nadšené ovace, ozývalo se i dupání,“ líčil Faltys.

Do Španělska odjel orchestr v čele s předním českým dirigentem Jaroslavem Kyzlinkem. Na úspěchu pardubického ansámblu se podílela také sólistka, sopranistka Markéta Halířová. „Ta zazpívala například árie z Čardášové princezny Emmericha Kálmána, z operety Netopýr Johanna Strausse či opery Faust a Markétka Charlese Gounoda,“ pokračoval.

Do španělského programu byla zařazena také známá Meditace z opery Thais Julese Masseneta s houslovým sólem, které přednesl koncertní mistr Komorní filharmonie Pardubice Petr Zdvihal.

Desetidenní putování s přejezdy přes tři a půl tisíce kilometrů zavedlo hráče opět do významných koncertních prostor země. Například v Barceloně, ve slavné modernistické stavbě Palau de Música Catalána z roku 1908, plné nádherných keramických a sochařských dekorací, si pardubický orchestr přišlo poslechnout na dva tisíce lidí.

Neobvyklý zážitek

„Neobvyklý zážitek přinesl ansámblu koncert ve Valencii, který se konal v sále mořského muzea a za hudebníky bylo obří mořské akvárium, kde se pohybovaly desítky ryb. Tento sál, stejně tak jako další koncertní prostory, například Teatro Caja v Ávile či v Teatro Municipal ve městě Villacaňas, byly vyprodané. Počet posluchačů - s výjimkou barcelonského Paláce - se pohyboval průměrně okolo pěti set,“ pravil Vladimír Faltys.

Poslední den před odletem absolvovali filharmonikové ještě polední koncert v Teatro Concha Segura ve městě Yecla a po devadesátikilometrovém přejezdu podvečerní koncert v kostele Iglesia de los Padres Capuchinos ve městě Murcia.
Všechny koncerty potvrdily, že i letošní španělské turné se zařadilo do řady úspěšných uměleckých cest do země, kde se pardubičtí filharmonikové setkávají s velmi vřelým a doslova nadšeným přijetím.

Autor: Tomáš Dvořák

17.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení