VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubické divadlo bude v pondělí v televizi. S hrou Hej, Mistře!

Pardubice - Rozsáhlý projekt České televize Rok regionálních divadel, mapující nejzajímavější divadelní scény a inscenace Česka, pokračuje záznamem inscenace Hej, Mistře! Východočeského divadla Pardubice.

11.12.2016
SDÍLEJ:

Tomáš Lněnička jako Jakub Jan Ryba v inscenaci Východočeského divadla Pardubice Hej, mistře!Foto: VČD Pardubice

Za režií divadelního přestavení stojí Michael Tarant a televizní záznam režíroval Jan Brichcín. V hlavní roli se objeví Tomáš Lněnička.

UŽ V PONDĚLÍ VEČER

Inscenaci uvede program ČT art v pondělí 12. prosince ve 20:30 hodin po krátkém medailonu Východočeského divadla Pardubice, který začíná ve 20:20 hodin.

Osud hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby, skrývající ještě i dnes řadu tajemství, uchvátil režiséra Michaela Taranta a dramaturgy Věru Maškovou a Zdeňka Janála natolik, že se vydali po jeho stopách, inspirovali se jeho životem a dílem a vytvořili autorskou inscenaci Hej, Mistře!.

NOVÝ POHLED NA RYBU

Na pozadí dobových i uměleckých souvislostí vyprávějí prostřednictvím jevištních obrazů o životní pouti významného skladatele.

Hej, Mistře! se pokouší objevit nový pohled na osobnost Jakuba Jana Ryby, bez nánosů a klišé, které byly v minulosti s jeho jménem spojovány.

MIMOŘÁDNÝ ČLOVĚK

„Jakub Jan Ryba je výjimečná osobnost, obzvlášť pro dnešní dobu. Ačkoli je to trošku polozapomenutý skladatel, je autorem velkého díla, které je třeba ještě objevit – ne pouze slavné Vánoční mše," říká režisér inscenace Michael Tarant.

„Ryba byl nesmírně otevřený, odvážný a velice vzdělaný pedagog. Statečně se vyrovnával se svou psychickou nemocí, žil navícv době společenské regrese. To je podobné jako dnes, kdy mnozí populisté se nás snaží umenšit a uzavřítv ustrašeném provincionalismu. Ryba byl osvícený člověk v metternichovském absolutismu, kterému se vzpíral a zaplatil nejvyšší cenou – sebevraždou," podotýká Michael Tarant.

VÝJIMEČNÉ INSCENACE

Rok regionálních divadel je ojedinělý projekt České televize, který přinese třináct záznamů divadelních inscenací, které vznikly v českých a moravských regionech.

Inscenace pokaždé doplňuje desetiminutový dokument, který představí jednotlivé divadelní scény.

„Česká televize se tuzemské divadelní tvorbě věnuje intenzivně a dlouhodobě a vznikem ČT art tento zájem ještě zesílil," sděluje výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. „Doposud však chyběl projekt, který by uceleně zmapoval aktuální dění na regionálních scénách, kde vznikají z hlediska režijního pojetí, hereckého zpracování i konkrétních titulů výjimečné inscenace," dodává Tomáš Motl.

Autor: Tomáš Dvořák

11.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Tři body z Vítkovic! Fotbalisté Pardubic udrželi náskok i v oslabení

Ilustrační foto

Jedenáctiletí si domluvili noční toulačku, bez rodičů

Historická vozidla se budou prohánět po Železných horách

Přelouč – Železné hory budou v sobotu hostit další rallye. Tentokrát však nepůjde o moderní rychlá auta, k desátému ročníku Rallye Železné hory vyjedou historická vozidla. 

Bonbónová stezka podél Labe

Pardubice - Strážníci si zahráli na sběrače sladkostí. Na linku pardubické městské policie se totiž obrátil volající, který upozornil na zvláštní jev.

Starý Mateřov bude slavit. 790 let od založení obce

Starý Mateřov – Obec Starý Mateřov slaví. Tento víkend v sobotu si připomene výročí 790 let od svého založení. V jedenáct hodin budou oslavy zahájeny u pomníku padlých. 

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení