VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubický Zvoník je silným příběhem o lásce a její moci

Pardubice - /RECENZE/ - Silný příběh z konce patnáctého století o lásce, její síle, velikosti, ale i hrůze z tohoto nejposvátnějšího citu nastudovalo jako druhou premiéru 120. sezony Východočeské divadlo pod názvem Zvoník Matky Boží.

17.10.2011
SDÍLEJ:

Zvoník Matky BožíFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Pod dramatizací jednoho z největších a nejslavnějších románů romantismu - Chrámu Matky Boží v Paříži od Victora Huga - je pod uměleckým pseudonymem Petr Abraham podepsán režisér pardubické inscenace Petr Novotný. Ten text ušil svým hercům přímo na tělo. Rozhodl se, že se v něm nezaměří na lásku znetvořeného zvoníka Quasimoda ke krásné Esmeraldě, jak bývá zvykem v mnoha divadelních či filmových adaptacích, ale na příběh arcijáhna Chrámu Matky Boží Claudia Frolla.

Ten směřuje k absolutnímu ideálu čistoty a pravdy. Proto se vší silou své osobnosti uzavírá před láskou k ženě. Jenže ta ho stejně dostihne a jeho duši rozmetá na kusy. Zakázané lásce k mladičké cikánské tanečnici Esmeraldě podlehne natolik, že zradí vše, co mu bylo svaté, co dosud hlásal a čemu věřil. Claudius Frollo najednou nezvládá své touhy, ztrácí nad sebou kontrolu. Dostihla ho lidská slabost, která postupně nabývá hrůzných rozměrů…

Frollo však není jediný, kdo zahoří láskou k Esmeraldě. Miluje ji také Quasimodo, znetvořený a hluchý zvoník, kterého okolí považuje za stvůru, obludu, démona.
Může mít i on nějaké city? Může milovat celou duší a nakonec lásce obětovat vše, co je mu nejbližší? A co Esmeralda? Komu dá svou lásku a za koho zemře?

Setká se někdy s vlastní matkou a odkryje tajemství svého původu?

Je bolest na duši horší než na těle? Existuje spravedlnost? A funguje už v životě pozemském nebo až v tom nebeském? Nebo snad vůbec?
I tyto otázky si klade působivá pardubická hra. Stojí za to ji vidět také kvůli zajímavým hereckým výkonům.

Nejtěžší úkol nese na svých bedrech Martin Mejzlík v roli Frolla. A daří se mu velmi dobře. Je uvěřitelný ve všech polohách své náročné postavy.
Prakticky totéž se dá říct i o Petře Tenorové v roli Esmeraldy, Miloslavu Tichém (Quasimodo), Josefu Vránovi, jenž ztvárnil postavu převozníka, Pavlu Novotném, který si zahrál šéfa královské gardy Phoebuse, přesvědčivé Jindře Janouškové (Gudula), Jiřím Kalužném (kmotr Jakub), Josefu Pejchalovi (básník Pierre Gringoire) a dalších členech souboru.

Sympaticky působí na jevišti také hostující Petr Borovec v roli bratra Claudia Johannese a snaha autora o odlehčení hry několika komediálními výstupy, v nichž se dobře daří zejména Kristině Jelínkové (Fleur de Lys) a Ludmile Mecerodové v roli její matky - paní Aloisie.

Autor: Tomáš Dvořák

17.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení