VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po padesáti letech v Trusnově ožily kulisy i malovaná opona

Trusnov - Komedií Děvče z hor obnovil činnost ochotnický spolek a zavádí diváky o století zpátky

28.4.2009
SDÍLEJ:

Stoleté kulisy i s malovanou oponou našli divadelní nadšenci na půdě trusnovského obecního úřadu. Po půl století je oživili hrou Děvče z horFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

O století zpátky si připadali návštěvníci sobotního divadelního představení trusnovského ochotnického spolku. V sále bývalého hostince U Frimlů ožily téměř sto let staré kulisy, včetně malované opony s výjevem tehdejšího Trusnova.

„Kulisy s oponou jsme našli na půdě obecního úřadu v docela zachovalém stavu. Velmi nám to ulehčilo práci, neboť jsme nemuseli pořizovat kulisy nové,“ řekla Jitka Kudrnová, která stála o znovuzrození ochotnického divadla v obci. To se v Trusnově nehrálo více jak padesát let. Pohádkový nádech má nejen první hra, se kterou se ochotníci veřejnosti představili, ale i samotná obnova jejich činnosti.
„Na půdě našeho domu jsme našli starou truhlu se scénáři z dob dávno minulých. Oslovili jsem několik našich přátel a loni na jaře jsme se domluvili, že se do toho pustíme,“ pokračovala Kudrnová.

Hrálo se dokonce na původním jevišti

Aby byl návrat ochoníků do života stylový, oslovili nadšenci majitele bývalého hostince U Frimlů, kde se dříve divadlo hrávalo. „Souhlasili, ale museli jsme sál opravit a vymalovat. Vše se nakonec podařilo a nedávná premiéra hry Hely Švehlové Děvče z hor byla slavná. Lidé nám aplaudovali, někteří dokonce se slzami v očích,“ uvedla Jitka Kudrnová, která si zahrála roli matky Charvátové.

Pro zkrácení dvou přestávek pak trusnovští divadelní nadšenci připravili v předsálí výstavku starých divadelních plakátů, fotografií, scénářů, ale i rekvizit. Před bývalou hospodou voněly uzené klobásky, pěnil zlatavý mok a harmonikář vyhrával a prozpěvoval, za rytmického doprovodu vozembouchu staré, české písničky. Atmosféru počátku minulého století dokreslovalo i petrolejové osvětlení sálu.
V Trusnově to opravdu žije tím správným vesnickým životem. „Mnozí z nás chtějí pokračovat, tak uvidíme. Přeci jen je to časově náročné,“ řekla Jitka Kudrnová.

„Potřebovala jsem v životě nějakou změnu a tahle je dostatečná. Dokonale si ji užívám,“ řekla Mařenka Libuše Škorpíková. „Já to chtěl zkusit, nikdy jsem nehrál a také si to užívám. Bude–li něco dále, určitě do toho půjdu,“ svěřil se s dojmy Jeník Miroslav Jakoubek.
„Jsem úplně nadšená, dojatá, přijde mi to fantastické. Vidím hru poprvé, hraje v ní můj bratr a jsem fascinovaná,“ svěřila se s dojmy o přestávce po prvním jednání jedna z návštěvnic. Na otázku, zda by se také pustila do ochotničení, reagovala kladně. „Rozhodně, já jsem po tom vždycky toužila. My jsme taková divadelní rodina. Šla bych do toho s nimi. Sedím proto v první řadě, aby si mě někdo všiml, ale zatím nic,“ řekla s úsměvem na tváři divačka. Máte–li rádi vesnické divadlo, zajeďte se do Trusnova podívat. Ochotníci hrají ještě v pátek 1. května ve 13 a pak také v 17 hodin.

Lukáš Peška

Místo události:
28.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Asistent trenéra reprezentace Lubomír Růžička.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Skupina tělesně postižených sportovců.

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení