VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polabinská základní umělecká škola bude slavit čtyřicáté narozeniny v divadle

Pardubice - Své umění v pardubickém stánku paní Thálie představí žáci hudebního, tanečního, dramatického a výtvarného oboru „zušky“

15.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Polabinská základní umělecká škola v Lonkově ulici bude večer slavit. Od osmnácti hodin si do Východočeského divadla připravila narozeninový koncert ke svému čtyřicátému výročí, na němž se představí žáci hudebního, tanečního a dramatického oboru.

Výstava ve foyer

Ve foyer pardubického stánku paní Thálie pak bude k vidění výstava výtvarných prací studentů výtvarného oboru.
„Na něm každoročně studuje přibližně 220 dětí a mladých lidí do dvaceti let. Vzešla z něj mimo jiné i celá řada profesionálních výtvarníků a architektů,“ řekl ředitel polabinské „zušky“ Jindřich Pavlík.

„Z nejpočetněji zastoupeného hudebního oboru, který v současné době čítá kolem šesti stovek žáků, se v divadle představí největší hudební těleso naší skoly, kterým je Brass Band. Pro posluchače je přichystána také prezentace dechového oddělení, kde pracují soubory zobcových fléten, saxofonové kvarteto a žesťové trio,“ sdělil ředitel „zušky“.

„Nebude chybět ani smyčcový orchestr a Dětský pěvecký sbor Slavíček, který má při škole kromě koncertního také přípravné oddělení,“ vyjmenoval Jindřich Pavlík.

„V případě tanečního oboru jsem moc rád, že se nám v Pardubicích i navzdory obrovské konkurenci tanečních souborů stále daří obracet zájem žáků i ke klasickému tanečnímu umění. To bude ostatně k vidění i dnes. Nezapomínáme ale ani na folklor či moderní tanec,“ ujistil ředitel „zušky“.
Literárně–dramatický obor, který má v nové koncepci označení už pouze dramatický, se bude na výročním koncertě prezentovat recitací.
„Tento obor, jenž byl založen v roce 1971, studenty učí pracovat s textem, správně používat hlas, artikulovat. Přímo vyhlášená jsou jeho pásma pohádek, které mívají u diváků vždy velký úspěch,“ prohlásil Jindřich Pavlík.

Moderátorem večera bude absolvent polabinské základní umělecké školy Petr Kadlec, který v současné době spolupracuje s Českou filharmonií.
„Tato akce ovšem nebude jediným příspěvkem k oslavám naší školy,“ potvrdil ředitel „zušky“ v Lonkově ulici.

„Například na 23. a 24. dubna připravujeme opět do Východočeského divadla vždy od 19 hodin společný projekt s pardubickou konzervatoří, jež letos slaví třicáté výročí. Půjde o slavnostní představení, v němž bude k vidění například baletní zpracování hudby Leoše Janáčka Po zarostlém chodníčku, Gershwinova Rapsodie v modrém či jedno〜aktovková opera Veselohra na mostě od Bohuslava Martinů na libreto V. K. Klicpery.

„V programu předvedou své umění i studenti našeho tanečního oddělení, ale také žáci pěveckého oddělení konzervatoře a její orchestr,“ informoval náš Deník Jindřich Pavlík.

„Toto spojení je, myslím, logické. Své nejlepší žáky připravujeme ke studiu na konzervatoři, navíc tam dodnes učí někteří bývalí i současní pedagogové naší školy,“ podotkl šéf „zušky“, která vznikla v „osudovém“ roce 1968.

Zájem žáků roste

„Po obtížných začátcích se škola velmi záhy zařadila mezi špičkové tuzemské ústavy svého druhu. Jsem rád, že toto renomé máme i dnes, kdy školu navštěvuje přes tisíc žáků a jejich zájem stále roste,“ prozradil Jindřich Pavlík.

„Pozoruhodný je rovněž fakt, že se nám vyhýbají výchovné problémy s žáky, což by nám zřejmě většina základních škol mohla závidět. Potvrzuje se tak, že umění je ve výchově dětí tím pravým ořechovým,“ je přesvědčen ředitel polabinské „zušky“.

„Zajímavé je také to, že více než polovina učitelského sboru je složena z absolventů naší školy. Kdyby k tomu neměli nějaký důvod, tak by se sem asi nevraceli,“ přemítal Jindřich Pavlík, jehož nyní trápí snad jediná věc. „Výuka je nyní rozprostřena po osmi ne zcela vhodných pronajímaných budovách. Určitě bychom uvítali, kdybychom měli vlastní základnu,“ přiznal šéf polabinské „zušky“.

Ten má nyní plno práce s přípravou nového systému, který by měl být do roku 2010 podkladem pro tvorbu programů na všech základních uměleckých školách v Česku.

„Radost máme též z toho, že patříme mezi padesát českých zástupců v mezinárodní síti škol přidružených v ASPnet UNESCO,“ uzavřel ředitel.

Autor: Tomáš Dvořák

Místo události:
15.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
MAX HEŘMANSKÝ se narodil 2. července ve 14 hodin a 46 minut. Měřil 47 centimetrů a vážil 2370 gramů. Maminku Janu podpořil u porodu tatínek Tomáš. Bydlí v Moravanech a doma na ně čeká čtyřletý Vít a šestnáctiměsíční Dan.
7

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Dílčí výsledky houbařských výprav Jiřího Laštůvky z uplynulého týdne.
4

Hlinecký houbař nanosil za týden z lesa přes tisíc hřibů

Trolejbusové trati prodlouží o pět kilometrů

Pardubice – O pět kilometrů prodlouží Dopravní podnik města Pardubic trolejbusové tratě. Do konce letošního roku by mělo být hotové prodloužení trolejbusové trati ze zastávky Polabiny-Sluneční přes Trnovou do Ohrazenice v trase stávající autobusové linky číslo 6 a také prodloužení trolejbusové trati v Pardubičkách ze stávající točny u záchranné služby na zastávku Zámeček.

Na Hradech CZ dnes zahraje Arakain s Lucií Bílou, Anna K. i Tomáš Klus

Kunětická hora – Také druhý den hudebního festivalu Hrady CZ, který se od včerejška koná na pastvinách pod hradem Kunětická hora, nabídne známé české i slovenské interprety.

Půjčený skůtr už nechal majitel hledat policií

Pardubice - Zkušební jízdu už majitel oznámil policistům jako krádež. Na policisty se obrátil prodejce vozidel ze Svítkova, který půjčil zákazníkovi na projížďku skútr Maxon Matador, ale zákazník se stále nevrací. 

Letní kino promítne snímek Lion

Pardubice – Pardubické letní kino, které se nachází v areálu bývalých jatek, dnes od 21.30 hodin uvede drama Lion. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení