VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přeneste se spolu s divadlem do záhady čtrnáctého století

Pardubice - Pardubičtí herci uvedou poprvé gotický, mysteriózní a detektivní román Jméno růže

6.12.2013
SDÍLEJ:

Jméno Růže. Jiří Kalužný a Petr Borovec (vpravo).Foto: VČD Pardubice

O tomto víkendu 7. a 8. prosince od 19 hodin se pardubičtí premiéroví diváci přenesou do středověku, konkrétně do roku 1327, ve kterém se odehrává děj legendárního románu Jméno růže.
Dramatizaci nejznámějšího díla významného italského filosofa a spisovatele Umberta Eca nazkoušel režisér Petr Kracik, který se již stal, dalo by se říci, stálým hostem Východočeského divadla (VČD). Je zajímavostí, že po nedávné úspěšné inscenaci Dvanácti rozhněvaných mužů, ve které účinkují pouze herci-muži, se nyní opět setkal především s pánskou částí souboru.
Z obsazení jmenujme alespoň Jiřího Kalužného, který ztvární Viléma z Baskervillu, jeho žáka Adsona z Melku bude hrát Petr Borovec a Jorgeho z Burgosu ztělesní Jan Hyhlík.

Předlohou je dílo Umberta Eca

„Ecovo obsáhlé dílo patří k nejčtenějším románům celého 20. století. My ho uvedeme ve skvělé a evropskými jevišti prověřené adaptaci německého dramatika a režiséra Clause J. Frankla. Přestože Frankl napsal svou hru pro exteriérovou inscenaci, jsme přesvědčeni o tom, že mnohem více než pro hraní pod širým nebem je tato hra ideální pro magický svět divadelního sálu," říká dramaturg divadla Zdeněk Janál a krátce připomíná známý děj: „V jednom nejmenovaném italském klášteře dojde krátce po sobě k několika záhadným úmrtím místních mnichů. Klášterní komplex je však výjimečný i tím, že ukrývá přísně střeženou knihovnu obsahující veškeré vědění tehdejšího křesťanského světa. Po tom, zda ona úmrtí s tímto trezorem vzdělanosti souvisí, a dalších možných důvodech tragických událostí začne pátrat františkánský mnich Vilém z Baskervillu, který se nezalekne žádné překážky, aby se dostal až k cíli."

Román Jméno růže celosvětově zpopularizovalo filmové zpracování režiséra Jeana-Jacquese Annauda z roku 1986 se Seanem Connerym v hlavní roli. „Konfrontace s filmem se nebojím, protože lidé většinou hodně zapomínají, jinak by se na filmy znovu nedívali," uvedl na tiskové konferenci před premiérou režisér Petr Kracik a dále upřesnil: „Navíc ne všechny události z románu a scény známé z filmu budou převedeny na divadelní scénu, protože ne všechny jsou předmětem našeho zájmu. Nechceme totiž soutěžit s románem ani s filmem – pokoušíme se vytvořit novou a ryze divadelní verzi známého příběhu. Naše Jméno růže určitě nebude žádnou operou přesycenou nejrůznějšími efekty. Usilujeme spíše o propracované herecké divadlo. Důkladná herecká práce bude asi největší a nejzajímavější odlišností naší inscenace od románové předlohy i jejího filmového zpracování."

Premiéra je spojena s vernisáží

Scéna ve VČD je dílem Jaroslava Milfajta, kostýmy navrhla Andrea Kučerová, pod hudbou je podepsán Dalibor Štrunc. „Před první premiérou se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy obrazů malíře Milana Krynka, člena Unie výtvarných umělců Hradec Králové," dodal mluvčí VČD Radek Smetana.

Autor: Redakce

6.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení