VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Putovní výstava projektu CreArt začíná v Pardubicích pod širým nebem

Pardubice – Vernisáží pod širým nebem začíná dnes evropská putovní výstava, organizovaná jako součást mezinárodního projektu CreArt.

30.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Přemysl Spěvák

Tématem výstavy, na níž představí svá díla 21 mladých tvůrců ze dvanácti evropských měst, je vztah umělce a města. Název Město a já je až příznačný. Výstava bude do konce srpna instalována ve čtyřech galeriích ve městě. Práce dalších mladých umělců z Pardubic, kteří se v minulých letech do projektu Cre Art zapojili, budou „rozesety" prakticky po celém městě.

Výstava začne přímo na náměstí

„Výstava je pro veřejnost jedinečnou příležitostí nahlédnout do tvorby mladých umělců z celé Evropy a skvělým zatraktivněním Pardubic v době prázdnin," řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

„Je dobře, že se Pardubice podílejí na projektu, který podporuje kreativitu, umožňuje mladým umělcům konfrontovat vlastní tvorbu s pohledem lidí žijících v zemích s odlišnou kulturou a často i mentalitou. Věřím, že pro všechny, kteří se do projektu zapojili, je již Evropa společným prostorem a tak by to mělo být. Navíc, díky působení pardubických umělců v projektu CreArt se do povědomí lidí v zahraničí dostává i naše město. A umění je dobrou reklamou i vyslancem," dodal pardubický primátor.

Výstava začíná vernisáží na Pernštýnském náměstí. Potrvá do konce srpna, pak se přestěhuje do rakouského Lince a následně do italského Janova.

„V Pardubicích budou díla instalována v Domě U Jonáše (Východočeská galerie v Pardubicích), na Příhrádku v Galerii města Pardubic, ve sklepním prostoru Art Space NOV na Pernštýnském náměstí i v interiéru fRESCH Gallery v ulici Bratranců Veverkových," upřesnila Nataša Hradní z tiskového úseku Magistrátu města Pardubic.

Umělci z měst Arad (Rumunsko), Aveiro (Portugalsko), Harghita (Rumunsko), Kaunas (Litva), Janov (Itálie), Kristiansand (Norsko), Lecce (Itálie), Linec (Rakousko), Pardubice (Česko), Valladolid (Španělsko), Vilnius (Litva) a Záhřeb (Chorvatsko) zde představí své instalace, intervence, fotografie, malbu, kresby i videoart. Navíc budou prakticky v celém městě k vidění díla dalších, převážně pardubických mladých výtvarníků. „Orientaci v nich usnadní mapka a brožura s programem, která bude k dispozici například v informačním centru u Zelené brány," podotkla Nataša Hradní.

Pardubice jsou jedním ze zakladatelských měst mezinárodního programu CreArt, v němž je zapojeno 13 evropských měst. Jeho hlavním cílem je rozvoj kreativity v evropském kontextu a vznik sítě evropských měst, která budou aktivně podporovat výměnu zkušeností mezi umělci, zaměstnanci kulturních institucí a veřejností.

„Pardubice prostřednictvím projektu CreArt mohly jako jediné české město podpořit výstavní činnost či rezidenční pobyty mladých výtvarníků z Pardubic v třinácti státech Evropy. Přestože se typově jedná o neinvestiční projekt, kde se často obtížně určuje jeho efektivita, má jednoznačné výsledky. Věřím, že tuto příležitost nová generace umělců využije stejně jako kontakty a zkušenosti, které díky projektu nabývají," sdělil náměstek pardubického primátora zodpovědný za kulturu Jakub Rychtecký.

Město do projektu dá tři miliony korun

„V minulých třech letech se do projektu CreArt zapojilo či bylo vybráno v otevřených výběrových řízení zhruba 80 umělců, kteří se narodili, studovali, žili nebo žijí, působili či působí nebo jsou jinak spjati s Pardubicemi," doplnila vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu pardubické radnice Lucie Břízová.

Zúčastnili se stáží a výstav například v rakouském Linci, španělském Valladolidu či holandském Deftu.

„Program CreArt je spolufinancován z Evropské unie. Město do něj do roku 2016 vloží zhruba tři miliony korun," uzavřela Nataša Hradní.

Autor: Redakce

30.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
BRÁNIL HVĚZDU. Ještě donedávna znal Martin Peterka gruzínského pivota jménem Zaza Pachulia jenom z vyprávění...

Čekám na svou šanci, ale snažím se jí jít naproti

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Vedle Letního stadionu vyroste nový čtyřhvězdičkový hotel

Pardubice – Krajské město dlouhodobě trápí nedostačující ubytovací kapacity. To by se ale mělo v dohledné době změnit. V prostoru mezi malou hokejovou halou a ulicí U Stadionu má vyrůst hotel. 

Pardubice čeká ostravská mise. Letos již třetí

Pardubice – Potřetí v roce 2017 vyrazí pardubičtí fotbalisté na Městský stadion v Ostravě. Na jaře zde vybojovali bod v duelu s Baníkem, Vítkovicím potom podlehli 0:1. A právě Vítkovice jsou středečním soupeřem Pardubic v 5. kole Fortuna národní ligy. Utkání v Ostravě má výkop v 18 hodin.

Kráska a zvíře zazpívají v kině

Pardubice – Na programu Pardubického letního kina je dnes fantasy muzikál Kráska a zvíře. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení