VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Saturnin nabízí svět bez zbytečných starostí dneška

Pardubice - S dramatizací známého humoristického románu Zdeňka Jirotky Saturnin soutěžilo na Grand Festivalu smíchu Národní divadlo Brno.

28.1.2017
SDÍLEJ:

Národní divadlo Brno: SaturninFoto: Národní divadlo Brno

Saturnin
RECENZE 70%
Lukáš Dubský

Klasický suchý humor doplnily také swingové melodie, které diváci slyšeli v živém podání kapely Melody Gentlemen.

Jirotkův dokonalý sluha Saturnin se za těch téměř 75 let od svého vzniku stal oblíbenou četbou, známý je také z filmového zpracování. Jakákoliv další verze se tedy nevyhne srovnávání. Brněnské divadlo využilo dramatizaci Martina Vačkáře a Ondřeje Havelky, která dělá ze Saturnina hudební komedii.

Děj je tak prostoupen prvorepublikovými swingovými šlágry, které dokázali brněnští herci ztvárnit s lehkou nadsázkou bez kopírování originálů. Nadsázka je vůbec patrná v celé inscenaci, nejviditelněji ve scénickém řešení tvořeném takřka komiksovými kulisami a pastelovými barvami. Jeviště Mahenovy činohry je o poznání větší než to v pardubickém divadle, místy byl proto trochu problém se mezi portály vejít.

SKVĚLÝ SINIČÁK


Výrazná nadsázka je patrná také v pojetí postavy Saturnina Martinem Siničákem. Herec má cit pro suchý anglický humor, zároveň dokáže ve své roli předvést takřka akrobatické kousky. Čím častěji je Siničák na scéně, tím častěji se z hlediště ozývá smích. Jistě bude v pondělí patřit k favoritům ceny pro nejlepší mužský herecký výkon. Z ostatních herců svůj výjimečný komediální talent opět prokazuje Zdeněk Dvořák v roli Dědečka. Méně výrazní jsou naopak Martin Sláma jako vypravěč Leo či Štěpán Kaminský v roli frackovitého Milouše.

Brněnský Saturnin je nejsilnější tam, kde využívá Jirotkova ironického, ale v podstatě laskavého humoru. Inscenace by si ovšem zasloužila výraznější dramaturgické zásahy. Tříhodinová stopáž je zbytečná, především v částech odehrávajících se mimo dědečkovo sídlo by jistě šlo krátit.

Přesto se diváci u Saturnina nenudili a dočkali se úsměvné komedie zobrazující svět bez zbytečných starostí dnešní doby.

Víkendový program festivalu
SOBOTA
Městské divadlo
▸ Carlo Goldoni / POPRASK NA LAGUNĚ (Divadlo F. X. Šaldy Liberec, 19.00)
Malá scéna ve dvoře
▸ Nick Payne / PARALELNÍ VESMÍRY (Divadlo NaHraně, Praha, 17.00)

NEDĚLE
Městské divadlo
▸ Allan Peas – Barbara Peas – Miroslav Hanuš / PROČ MUŽI NEPOSLOUCHAJÍ A ŽENY NEUMÍ ČÍST V MAPÁCH (Městská divadla pražská, Divadlo ABC, 19.00)
Malá scéna ve dvoře
▸ Šárka Vaculíková / MILENA MÁ PROBLÉM (17.00)

Autor: Lukáš Dubský

28.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení