Spisovatelka Marcella Marboe, která je zároveň předsedkyní Východočeského střediska Obce spisovatelů, v těchto dnech doslova žije čtvrtým ročníkem Východočeského uměleckého maratonu. Ten odstartuje už dnes od patnácti hodin v knihkupectví Helios na Pernštýnském náměstí novinkou – slavnostním otevřením prodejního koutku východočeských autorů. Ovšem zájemci mohou přijít kdykoliv a knížky zmíněných spisovatelů na ně budou čekat na příslušné polici.

„To je začátek, nechybí ani slavnostní zahájení na pardubické radnici, autogramiáda a literárně – výtvarný salon, kde účastníci mohou vyhrát cenné knihy a výtvarná díla umělců. Musím říci, že jde už o velkou událost, která přináší své ovoce. Zpočátku jsme začínali s tím, že během měsíce se konaly čtení knížek, besedy a nejrůznější akce za účasti pěti východočeských měst. V současné době se maraton rozrostl, už není jen literárně – dramatický, ale máme i výtvarnou sekci, sekci začínajících autorů a zúčastňuje se dvacet měst, takže i účast lidí je o mnoho větší. Můžeme se pochlubit tím, že naše středisko je po Brně v naší republice největším. Nedivte se, že umělecký maraton mi přináší obrovské uspokojení a radost stejně jako ostatním členům střediska a obyvatelům východních Čech. Prostě ta naše práce k něčemu je a to je pro nás největší odměna. Velmi nás těší, že může proběhnout v tak velké šíři a s tak hvězdným obsazením literárních osobností z Čech, Slovenska a také Polska.“

Kde všude bude?

Umělecký maraton potrvá do 30. října, kdy ho zakončí v Evropském spolkovém domě pásmo z veršů pardubického básníka Miloše Vodičky, mimo Pardubice potěší přednášky, besedy a autorské čtení malé i velké příznivce literatury v Havlíčkově Brodě, Broumově, Hronově, Chrudimi, Letohradu, Rychnově nad Kněžnou a v dalších městech. Nechybí ani výstavy, účast divadelníků a hudebně – literární večer. Program je skutečně bohatý…
Marcella Marboe je ovšem nejen organizátorkou maratonu, je i předsedkyní Sdružení autorů literatury pro děti a mládež České republiky, členkou ústředního výboru Obce spisovatelů, PEN klubu… Dalo by se tedy říci, že v současné době pracuje především pro naši společnost. Takže je otázkou, zda má vůbec čas na psaní. „Je to pro mě obrovské dilema, to víte, že bych ráda psala, doufám, že po maratonu budu mít chvilku klidu a podaří se mi to, byť je to trošku chiméra. Nicméně mám rozepsaný velký společenský román, problém je však v tom, že nemám kdy pokračovat. Spisovatelství se musí odsedět a dvě hodiny času na román, to vůbec nestojí za to, aby si člověk k tomu sedal. Takže teď spíš uvažuji nad tím, že pokud mi vůbec chvilka času zbyde, tak budu psát kratší věci, protože můj Kocour Zrzoun dosáhl takové obliby u dětí, že si myslím, že bych ještě měla něco pro ně napsat.“

Dost vysoká cena

Literatura pro děti se v naší společnosti se ovšem stala nekomerční záležitostí, protože musí být ilustrovaná a většinou výroba takových knížek je velmi drahá, takže potom i jejich prodejní cena je dost vysoká.

„Mnohdy pro některé rodiny až nedostupná. Zkrátka ne všechny děti se k té literatuře mohou dostat, pokud nemají výbornou školu a knihovnu s vynikající učitelkou či knihovnicí, které jim setkání s knihou zprostředkují. Dobře vím, že mé knihy mají tolik čtenářů právě díky tomu, že jsou v knihovnách. Takže říkám, zaplať Pán Bůh za to.“

(Milada Velehradská)