VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svůdník a pokrytec. Takový je rovněž pardubický Don Juan

Pardubice - Pardubická inscenace nabízí výtvarně zajímavé scény i skvělou hudbu Darka Krále

4.12.2012
SDÍLEJ:

Don Juan Foto: Východočeské divadlo Pardubice

Třetí premiéru má za sebou Východočeské divadlo Pardubice. Repertoár pardubického souboru obohatil známý svůdce Don Juan ve slavném zpracování francouzského dramatika Molièra.

Don Juan je člověk, který překračuje všechny hranice. Žije si po svém, chce se bavit a na ostatní nebere ohledy. Často se dostává do konfliktů se svým sluhou Sganarelem, který se obává, že jeho pán dojde zaslouženého trestu.

Archetyp svůdníka

Juanovské téma se dočkalo mnoha různých zpracování a zdomácnělo i na českých divadelních prknech, samotná postava Dona Juana je pak již po staletí archetypem svůdníka. V Pardubicích Juana pohostinsky režírovala Kateřina Dušková. Pro tu byl stěžejní příběh člověka, který se dobrovolně vyloučil ze společnosti, jejíž pravidla neuznává a není podle nich ochoten žít.

Začátek Dona Juana je trochu těžkopádný, což je ovšem zakódováno již v samotném Molièrově textu. Postupně ovšem inscenace nabírá spád a jejím vrcholem je Juanův monolog o pokrytectví. V Pardubicích ho představitel Juana Ladislav Špiner pronáší do osvětleného hlediště, což není řešení nikterak neobvyklé, ale stále účinné. Špinerův monolog se tak dočkal potlesku na otevřené scéně, což v českých poměrech nebývá u vážných monologů úplně obvyklé.

Velkou příležitost dostal služebně nejmladší člen pardubického souboru Petr Borovec. Jeho sluha Sganarel je především komickou figurkou, i když se snaží být i Juanovým svědomím a přemluvit svého pána, aby se dal na cestu pokání. Ostatní herci ztvárňují menší role, kterými hlavně slouží příběhu.

Skvělá hudba

Scénický koncept se nese ve znamení jednoduchosti – hraje se většinou na téměř prázdné scéně, divácká pozornost je tak koncentrována na herecký projev. Povedené je výtvarné řešení některých scén, jako je opulentní hostina na začátku druhé části či závěrečná scéna Juanovy smrti. Kostýmy jsou časově nezařaditelné – ani historizující, ani vyloženě současné. Znamenitým nápadem bylo pozvat ke spolupráci skladatele Darka Krále. Hudební podkres je zpočátku spíše nenápadný, ale s postupujícím dějem nabírá na důležitosti.

Pardubický Don Juan nepřichází s nějakým novým úhlem pohledu na známou a mnohokrát zpracovanou tematiku. Je to ale vizuálně zajímavá inscenace s jasným směřováním.

Autor: Lukáš Dubský

4.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení