VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři nejznámější české vánoční koledy na náměstí

Pardubice - Od 18 hodin rozezní historické centrum města Pardubic koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán a Půjdem spolu do Betléma

14.12.2011
SDÍLEJ:

Romana VojířováFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Celou republiku dnes od osmnácti hodin spojí jedinečný projekt Česko zpívá koledy.

Lidé se budou moci i v Pardubicích na Pernštýnském náměstí zastavit a společně si zazpívat klasické vánoční koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán a Půjdem spolu do Betléma.

Divákům se představí pěvecké sbory Orfeus Pardubice a Continuo Pardubice.

„Společně s pěveckým sborem Continuo Pardubice zazpíváme koledy, které každý zná. Máme ty nejkrásnější koledy na světě,” prohlásil sbormistr komorního sboru Orfeus Josef Línek.

Celou akci uvede moderátor a zpěvák Jiří Ševčík, který se také představí jako interpret tradičních koled.

Koledy posílí atmosféru Vánoc

Na Pernštýnském náměstí se navíc i dnes uskuteční tradiční vánoční trhy. K vidění toho bude podle Romany Vojířové, ředitelky Kulturního centra (KC) Pardubice, které trhy připravilo ve spolupráci s městem Pardubice, opravdu hodně.

Představit se přijede na šedesát řemeslníků z celého tuzemska. Vybrat si návštěvníci budou moci z množství vánočních dekorací, jmelí, tradičních výrobků, ale i praktických dárků pod vánoční stromeček.

Překvapením letošních vánočních trhů bude zvonička splněných přání, na kterou si mohou návštěvníci zazvonit a něco si přát. Děti i dospělí budou moci odeslat dopis s vánočním přáním ozvučenou Ježíškovou poštou a nejmenší návštěvníky povozí kolotoč. Dnes a zítra navíc budou vůní lákat k návštěvě zabijačkové pochutiny a uzenářský trh.

„Vánoční trhy probouzí tu pravou vánoční atmosféru. Zpívání koled ji ještě více oživí a posílí, moc se na to těším. Především na koledu Nesem vám noviny. Tu mám z těch tří nejraději a zpívám si ji už možná týden,“ prohlásila Romana Vojířová.

Pořadů před Vánoci je opravdu mnoho

„Vánoce se mi připomínají opravdu ze všech stran. Nejsou to jen vánoční trhy na Pernštýnském náměstí, ale i další pořady, které pro veřejnost chystáme,” prozradila ředitelka KC Pardubice.

„Z těch nejdůležitějších pořadů, které chystáme, jmenujme dva. V pátek vystoupí v Kulturním domě Hronovická v Pardubicích Pavel Lohonka Žalman a spol.. Pořad začne v 19 hodin a zazní na něm divácky nejúspěšnější písničky Žalmanovy hudební dráhy,“ uvedla Vojířová. „Žalmanovými spoluhráči budou již tradičně Jindřiška Brožová, Jan Brož a Petr Novotný. Ve stejné sestavě hrají již čtrnáctý rok a přinášejí pokaždé pozoruhodný zážitek plný dobrých hudebních nápadů, nápaditých a silných refrénů, kvalitních vokálů, odstupňované dynamiky i zdařilých textů. To vše prokládané nenásilným humorem nabízí posluchačům osobitou hudbu, která nepřináší překotné hudební přemety, ale standardní klasiku v tom nejlepším smyslu slova,“ dodala ředitelka KC Pardubice Romana Vojířová.

Druhým pořadem pak bude dramatické vyprávění na motivy Moliérovy hry Chudák Harpagon v podání Josefa Dvořáka. Uskuteční se v pondělí 19. prosince od 19 hodin v Kulturním domě Hronovická.

„Představení vypráví o stařičkém človíčkovi, kterému všichni ztrpčují život tím, že po něm něco chtějí. Zejména peníze. A človíček nerad dává a nedá a nedá,“ řekla k pondělní akci ředitelka Kulturního centra Pardubice Romana Vojířová.

Petráň: „Nejraději mám Nesem vám noviny”

Pardubice - Mistrem zvuku, který se bude podílet na organizaci pardubické části projektu Česko zpívá koledy, jež se uskuteční dnes od 18 hodin na Pernštýnském náměstí, bude Zdeněk Petráň.

„Myslím, že celá akce má něco do sebe. Bude to pro návštěvníky velmi zajímavé,” sdělil Zdeněk Petráň.

Před Vánoci je vždy hodně práce

Prozradil také, že z tří koled, které na akci zazní, má nejraději Nesem vám noviny.

„Ještě dva dny zpátky jsem si říkal, že bych nejraději patnáctého prosince někam utekl všemu tomu vánočnímu shonu, odjel do půlky ledna někam do teplých krajů. Ale jak se Vánoce blíží, už se ve mně probouzí předvánoční atmosféra,” uvedl Petráň.

„Ještě mě do Vánoc čeká spousta dalších akcí. Práce je v tomto období vždycky hodně. Některé akce jsou vánoční, například v pátek to bude vánoční koncert Filharmonie Hradec Králové ve Španělském sále Pražského hradu, ale většinou jsou to spíš různé firemní večírky a podobně,” uzavřel zvukař Zdeněk Petráň, který dnes bude součástí originálního projektu Česko zpívá koledy.

(msu)

14.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Motorkář po nárazu do mostku letěl několik desítek metrů vzduchem. Přiletěl pro něj vrtulník.
4

Motorkář letěl vzduchem desítky metrů a pak ještě vrtulníkem. Přehlédl mostek

Pardubické letní kino.

Will Smith dostane v letním kině druhou šanci

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Pardubicko – Domácí fotbalisté na úvod nového mistrovského ročníku hýřili štědrostí. Hned pět utkání ze sedmi totiž ovládli hosté. Mezi nimi i nováčci ze třetích tříd.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Chvaletice – Hned čtyřikrát za jediný den zaměstnal drogově závislý mladý muž strážníky ve Chvaleticích. 

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení