VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trutnovský Open Air: "Václav byl dobrý a věrný náčelník"

Východní Čechy - Open Air Festival Trutnov, který se letos uskuteční v areálu Na Bojišti od 16. do 19. srpna, bude věnován in memoriam náčelníkovi Václavu Havlovi a guruovi undergroundu Ivanu Martinovi „Magoru“ Jirousovi.

25.3.2012
SDÍLEJ:

Trutnov Open Air Music Festival 2011Foto: Tomáš Plecháč

Právě Václav Havel festival podporoval v dobách zlých i dobrých. Naposledy v lednu a srpnu loňského roku.

Hrádeček jako skrýš

Václav Havel byl u zrodu festivalu nejen v roce 1984, krátce po propuštění ze svého nejdelšího věznění, ale i v roce 1987. Když StB v roce 1987 festival ve Volanově u Trutnova rozehnala a organizátory pozatýkala, aparaturu se podařilo schovat na Hrádečku u Václava Havla, který pro ni ve své stodole poskytl skrýš před StB. Právě rok 1987 je oficiálně uváděn jako počátek současného festivalu. „Vše bylo tak konspirativní, že jsem se o tom dozvěděl až po třinácti letech, paradoxně od samotného náčelníka, když přijel na festival,“ vzpomíná zakladatel trutnovského festivalu Martin Věchet.

Hvězda festivalu

„Václav Havel nám pomáhal a zastával se nás však nejen v dobách zlých, dobrých, ale i současných. Jinými slovy v počátcích festivalu i později, ať jako disident, prezident nebo neformální či již jako jmenovaný náčelník,“ pokračuje Martin Věchet. Jeho slova potvrzuje i to, že se Václav Havel objevil hned na prvním polistopadovém festivalu jako čerstvě zvolený prezident v létě 1990. „Na Bojiště přijel prezident v tričku Rolling Stones, muž, kterého miloval téměř celý národ. Ve stejně humorném duchu se nesla i náčelníkova podpora o osmnáct let později. Když se dozvěděl o záměru místních radních zastavět louky, na nichž se festival pořádá, ve veřejném dopise vyjádřil své obavy i víru v to, že festival s letitými kořeny nezničí městská zástavba podobně jako tanky Varšavského paktu Pražské jaro. V humorně laděném projevu na hlavním pódiu zase vyzval přítomné, aby stejně jako on nekupovali sirky, pomazánky a další věci v supermarketu, který by měl eventuálně stát Na Bojišti. Vzpomínám, že jej doprovázel bouřlivý potlesk a skandování Vašek Havel na Hrad. Byla to vlastně největší, až na pár výjimek nehrající, hvězda festivalu,“ vzpomíná s úsměvem Martin Věchet.

Václav Havel festival podpořil i v lednu 2011, kdy jej vlastnoručně podepsaným dopisem starostovi města, společně s dalšími patnácti navrhovateli (mimo jiné i Evou Pilarovou), navrhl na udělení kulturní ceny města za rok 2010. Radní však raději cenu neudělili nikomu. Z komise, která udělení ceny projednává a doporučuje, poté nesouhlasně odešel jeden z jejích dlouholetých členů.

V srpnu 2011 Václav Havel zase pozdravil účastníky festivalu na dálku, telefonicky, a vyjádřil podporu s lítostí, že nemůže být kvůli svému zdravotnímu stavu jeho součástí. „Václav Havel festival v podstatě podporoval do posledního dechu,“ dodává spoluorganizátorka festivalu Eva Navrátilová.

Jeden svět

Předvojem letošního trutnovského hudebního festivalu je i filmový festival Jeden svět společnosti Člověk v tísni, který dnes končí v Trutnově. Festival dokumentárních filmů o lidských právech probíhá na různých místech republiky a v Trutnově se jeho taktovky ujali pořadatelé Open Air Festivalu.

„Filmový festival se nám letos, po čtrnácti letech jeho existence, podařilo uskutečnit i v Trutnově. Jeho organizací vyjadřujeme i podporu místnímu kinu, které strádá,“ říká v této souvislosti Eva Navrátilová. Právě v jeho prostorách se festival Jeden svět pořádá.

Pánek na Hrad!

Letošní Open Air Festival měl být původně věnován právě společnosti Člověk v tísni, která vznikla před dvaceti lety, a České obci sokolské, která si letos připomíná 150. výročí od svého vzniku. I přes vynucenou změnu se však plánovaná debata se zakladatelem společnosti Člověk v tísni, bývalým listopadovým studentským vůdcem Šimonem Pánkem, uskuteční. „Právě Šimona Pánka by Václav Havel, jak sám říkal, rád viděl jako svého nástupce na Hradě. A my také…,“ uzavírá téma s úsměvem Martin Věchet.

(op)

Autor: Redakce

25.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Tři body z Vítkovic! Fotbalisté Pardubic udrželi náskok i v oslabení

Ilustrační fotografie.

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Basketbalista Kříž vyhlíží důležitější roli

Pardubice – Jako myslivec, co vyhlíží jelena osmnácteráka… To už musíte mít nervy, abyste vydrželi čekat na lovu. Bývalý pardubický basketbalista, který už několik let hájí nymburské barvy MARTIN KŘÍŽ (24 let) se zásluhou trpělivosti dostal až do mužské reprezentace. A na „Evropě“ nehodlá dělat jen nosiče vody.

Čekám na svou šanci, ale snažím se jí jít naproti

Pardubice - Trpělivost růže přináší. V jeho případě se dá toto rčení změnit na Trpělivost reprezentaci přináší… Bývalý pardubický basketbalista MARTIN PETERKA (22 let) sice spíš vysedává v Nymburce na lavičce, přesto se stal jedním z kamínků české mozaiky na blížícím se mistrovství Evropy.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vedle Letního stadionu vyroste nový čtyřhvězdičkový hotel

Pardubice – Krajské město dlouhodobě trápí nedostačující ubytovací kapacity. To by se ale mělo v dohledné době změnit. V prostoru mezi malou hokejovou halou a ulicí U Stadionu má vyrůst hotel. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení