VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V chebské komedii o globálním oteplování účinkuje i prezident Klaus

Pardubice – Velká neznámá. Tak většina lidí přistupovala k šesté soutěžní komedii Kacířka, kterou do Pardubic na Grand Festival smíchu přivezlo Západočeské divadlo v Chebu.

5.3.2012
SDÍLEJ:

Západočeské divadlo v Chebu - KacířkaFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Chebské divadlo je na festivalu nováčkem, od Pardubic je navíc západočeské město vzdáleno natolik, že asi i zarytý příznivec divadla by si výlet na některou z chebských inscenací dvakrát rozmyslel. Pro chebské herce to ale nebyla špatná startovací pozice, mohli jen překvapit.

Globální oteplování

Kacířka je konverzační komedií, která se do Chebu dostala pouhých osm měsíců po své londýnské premiéře v Royal Court. Jejím překladatelem a zároveň režisérem je umělecký šéf Západočeského divadla Zdeněk Bartoš.

Hlavním tématem je globální oteplování, hra je ovšem i určitým zamyšlením nad pozicí různých druhů aktivismu ve společnosti.
Příběh se točí kolem doktorky Diany Cassellové, která chce zveřejnit svůj výzkum zpochybňující fenomén globálního oteplování.
To se ovšem (ze zcela zištných důvodů) nelíbí jejímu nadřízenému profesoru Maloneymu. Do toho doktorce chodí výhrůžky smrtí od jisté ekoteroristické organizace a její bulimická dcera Phoebe se zamiluje do podivínského studenta Bena.

Vzhledem k tématu hry se pochopitelně v inscenaci vyskytne i jméno „předního českého klimatologa“ Václava Klause (byl označen za „samolibého skeptika z Prahy“).
Jinak je ovšem inscenace zřetelně nakloněna spíše skeptickému postoji ke globálnímu oteplování, zvláště ve druhé půlce představení, kde hrdinové zjišťují, že vědecký výzkum jejich hlavního konkurenta není nic jiného než velký podvod.

Dramaturgicky opravdu zajímavá volba, zpracování už úplně bez chyb není. Předně – ani text britského autora Richarda Beana není tou nejlepší konverzačkou, která k nám z britských ostrovů dorazila.

Především v první polovině představení některé dialogy šustí papírem. Autor se do nich snažil zakomponovat co největší množství fakt a odborných termínů, takže místy zněly hodně šroubovaně.

Druhá půlka je ovšem výrazně povedenější, diváci se kromě vědeckého mudrování dočkají i téměř detektivní zápletky a nakonec i hollywoodského happyendu, který naštěstí není brán zcela vážně.

Zajímavostí festivalového představení je, že si na druhé dějství museli diváci počkat o poznání déle, než je běžné. Při přestavbě scény se totiž zjistilo, že se chebská inscenace na jeviště Východočeského divadla (VČD) nevejde.

Moderní prostředky

Vzhledem k modernímu tématu hry se tvůrci chebské inscenace snažili používat i moderní vyjadřovací prostředky – především plátno s častými velkoplošnými projekcemi ledních medvědů či kouřících elektráren. Dějotvorně sice tyto předěly nepůsobily, ale v kontextu inscenace nerušily.

V roli Kevina Maloneyho se na pardubické jeviště vrátil bývalý člen souboru VČD Tomáš Kolomazník a ukázal, že stále patří k velmi dobrým hercům. Radmila Urbanová vytvořila titulní roli v relativně realistické poloze, jen to odborné názvosloví je z jejích úst ne vždy úplně k uvěření.

Jediné, co se tedy na inscenaci Kacířky opravdu nepovedlo, jsou dva pěvecké výstupy. Hudebně a pěvecky nepřesvědčivé, postrádající jakýkoliv smysl.
Diváci přijali Kacířku Západočeského divadla v Chebu bez bouřlivějšího ohlasu, ale také jsem nezaznamenal nějaké přestávkové úprky…

LUKÁŠ DUBSKÝ

Autor: Redakce

5.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Asistent trenéra reprezentace Lubomír Růžička.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení